Eğitim Bölümü ve Çocuk Eğitimi Forumundan Dayak Cennetten mi Çıkmadır? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Dayak Cennetten mi Çıkmadır?

  Reklam
  Dayak Cennetten mi Çıkmadır?

  "Bir daha yaparsan tokadı yersin." Bunlar pek çok yorgun, sinirli anne ve babaların çocuklarına bağırarak sık sık söylediği sözlerdir. Çoğu zaman da hiç beklemeden çocuk-lara bir tokat yapıştırırlar. Burada amaç çocuğun iyiliği içindir. Çocuğun iyiyi kötüyü, doğruyu yanlışı ayırt etmesi için yapılır.

  Şöyle sıkı bir tokat patlatmalı mı?
  Yoksa yaptığına göz mü yummalı? Bazıları çocuklarını tokatla cezalandırmazken, bazıları ise başka yöntemlerle yola getirmeyince kendilerini kaybederler.

  Attığınız tokatlar zamanla tırmanma eğilimi içine girebilir. Çocuğa yanlış yaptığı bir şeyin farkına varması için ha-fif bir tokat atarsanız, daha büyük yaptığı bir yanlışta daha şiddetli bir tokat ve sonunda da tokatlar giderek da-yağa dönüşebilir. Bazı durumlarda ise onunla tartışmak yada tokadı patlatmaktansa çocuğa bir hediye vererek, ona is-tediğinizi yaptırmaya kalkışabilirsiniz. Oysa bu tür tokat-lara çok sık başvurulursa bu da bir sorun haline gelebilir.

  İyi bir şey yaptığı zaman sevgi göstermek çocuğu mutlu etmenin en iyi yoludur. Çocuklarını adam etmenin en iyi yolu konusunda anne-babalar, anlaşmazlarsa evde bir kargaşa başlar ve çocukta davranış sorunları görülür. Örneğin çocuğun bir şeyi yapmasına bir gün izin verir sonra aynı davranışı cezalandırmaya çalışırsanız çocuğunuzun aklı karışır.

  Çocuklarda görülen pek çok davranış problemi anne ve babaların çocukları için koydukları kuralların açık ve tutarlı olmamasından kaynaklanmaktadır.

  Karşımızdakinin çocuk olduğunu asla unutmamalıyız. Tokadı patlatmak için bizim de önlemler almamız gerekir Örneğin çocukların karıştırmaya ne kadar meraklı olduklarını düşünerek evde karıştırmasını istemediğimiz şeyleri ortadan kaldırabiliriz.

  Yazar: Dr.Nihat Kaya


  Paylaş
  Dayak Cennetten mi Çıkmadır? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Çocuklar ilk aşılanacak olan en temel duygu sevgidir. Fakat çocuklar bazen anne ve babalarının sözlerinin aksine gider ve hiç bir söze kanmak istemezler bu durumda dayak yerine kızdığınızı göstermek gerek.