Eğitim Bölümü ve Çocuk Eğitimi Forumundan Kız Çocuğu Tesettüre Nasıl Alıştırılmalıdır? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kız Çocuğu Tesettüre Nasıl Alıştırılmalıdır?

  Reklam
  Bildiğiniz üzere ayda bir sitemizin aynı isimli Moral fm de Cumartesi günleri yayınlana programa katılıyorum ve her ay bir konu dâhilinde konuşuyoruz… Soruları cevaplıyoruz. Bu ayki mevzu bayağı detaylı ve derin idi. Kız ve erkek çocukları ve cinsel kimliklerine uygun mahremiyet ilişkisi…
  Erkek çocukları ile başladık, kız çocukları ile devam ettik. Tam can alıcı soruya gelmiştik ki yayın asistanının süre bitti maalesef uyarısı duyduk. Bizde söz verdiğimiz üzere sorunun cevabını “annelik okulu” köşemizden “ devam edelim istedik.
  Soru: Kız çocuğun da erkekten farklı olarak başörtüsü uygulaması var. Kızlarımızı tesettüre küçük yaştan itibaren nasıl alıştırabiliriz?
  Öncelikle edep ve ahlak eğitimi… Altyapı bu… Daha ilk bebeklikten itibaren yüreğine erdemler... Latifeler yerleştirilmeli…
  Tabii kız çocuğu için annenin önemli bir rolü var. Anne, kendisinin örnek alındığı gizli bir kameranın onları izlediğini bilmeli… Konuşmaları, düşünceleri, sevinç halleri, üzüntülü ve kızgın haller... Bir evlat da neye kızılacağını neye sevinileceğini öğreniyor sizinle. Ve davranışlar davranışı doğuruyor. Sağlıklı bir anne-kız ilişkisi doğumla beraber başlıyor. Verdiğiniz mesajlar alt benlikte şifreleniyor. Tabi burada babanın bir köşede durup izlemesi demek değil bu. Nasıl ki bir anne erkek çocuğuna da örnek olmalıysa, baba da anne ile beraber bir ekip çalışması oluşturmalı. Yapılan araştırmalarda babası ile ilişkiler iyi olan kız çocuklarının başarılı, mutlu, ruhen sağlıklı olduğu tespit edilmiş.
  Ne yapıyorsak yapalım iletişim güçlü olmak durumunda. Eğer iletişimi güçlü tutarsanız sevgi ve saygıyı evladınıza verirseniz, dini ve ahlaki terbiyeyi de ruhuna nüfuz ettirebiliriz. Bir kere kılık kıyafet örtü v.b den önce gelen durum ve davranışların oluşturulması mevzu bahis... Ergenlikle beraber yükümlülük başlıyor. Ama bu saati bekleyip sanki dünyasını birden değiştirecek bir yaşam ve kıyafet tarzı talep ederseniz hatta emrederseniz tabi ki evladınız olumsuz tepki verecektir..
  Küçük kız çocuklarının çamaşırlarından tutunda aldığınız kıyafetin sitiline kadar dikkatli bir bayan olmalıyız. Çocuğumuzun yaşını masumiyetini tehdit edecek moda kıyafetleri çocuğumuzun önüne koymamalıyız. Böyle bir alternatif olmamalı.
  Çok minik giyim tarzındaki teferruat belki de kız çocuğunuzun beynine yanlış imgeler gönderebiliyor. İster tesettürlü, ister değil her annenin erken uyarılmaya meydan verecek tarzda kıyafetleri kızlarına almamalarını rica ederim. Zaten medya sağ olsun maşallah minik kızlarımızı 18—19 yaş kıvamına getiriyor. Nicelikle çocukların masumiyetinin öldürülmesine fırsat vermeyelim.
  Ardından ergenlikten önce bazı durumların kronikleşmesini önleyelim. Birçok tesettürlü annenin bana ilettiği pantolon giymesinden vazgeçiremiyoruz, çok dar giymiyor diye kendimizi avutuyoruz. Bir çocuk 12–13 yaşlarına kadar sürekli kot pantolon vb. giymişse bir gün aniden sen artık ergen oldun, sevap günah başladı, derseniz alışmış olduğu durumda kopması imkânsızdır belki de...
  Öncesinde tesettür sevgisini gönüllere işlemeli… Tabi bunu da çok zarif, hoş tarzlar oluşturarak yapabilirsiniz. Elbisesine uygun etoller, spor ve şık renkleri ile hoşlanabileceği ama tesettüre de uygun yaşına özgü çağdaş kombinasyonlar oluşturulabilinir. Böylece çocuk birden tesettüre girdiğinde kendini orta yaşlı biri gibi hissetmeyecek... Aslında bu kıyafetlerin giydiği veya özendiği kıyafetlerden daha hoş olduğunu hissedecektir. Burada babanın da ben anlam ne giyerse giysin deyip tüm sorumluluğu anneye bindirmemeli, görüşleriyle ve fikirleriyle destek olmalı… Nasihat çok sıkıcıdır, hele de gençlerde... Muhabbet edin... Daha faydalı olur…
  Yüzünüze içinizdeki ballar sızsın, etrafınıza baldan anlayanlar toplansın...
  Selametle…
  SERAP BUHARALI

  ALINTIDIR....


  Paylaş
  Kız Çocuğu Tesettüre Nasıl Alıştırılmalıdır? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Çocuğa dini eğitimin verilmesi ve ona sevdirilmesi ile büyüdüğünde yapması gerekenleri, üzerine düşen sorumlulukların farkında olmasını ve gerekeni yapmasını sağlayacaktır.