Eğitim Bölümü ve Çocuk Eğitimi Forumundan Televizyona anne diyen çocuklar! Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Televizyona anne diyen çocuklar!

  Reklam
  Televizyona anne diyen çocuklar

  “Çocukları televizyonların mahkumiyetinden kurtaralım” diye başlayan nasihatleri hepimiz yaparız ve dinleriz. Ancak televizyonun esaretinden kurtarılması gereken çocuklar değil, büyükleridir. Matematiksel hesapları ve sosyal araştırma verilerine seminerlerimde kullanmayı çok seviyorum. Televizyonun aile içindeki yerine anlatırken hep “1095 saat” hesaplı araştırma verisini kullanıyorum.
  Günde 3 saat televizyon izleyen bir insan, yılda 1095 saat televizyon izlemiş olur. Günde 3 saat televizyon izleyen bir insan 75 yıl yaşadığı zaman ömrünün 9 yılını televizyonun karşısında geçirmiş olur. Bu hesap verisi biraz eski. Türkiye’de televizyon izleme ortalaması günde 4,5 saate çıktı. Daha da kötüsü ev hanımları, yani annelerin televizyon izleme ortalaması günde 6 saate civarında.
  Yeni bir hesap verisi yazacak değilim. Yukarıda hesapta gördüğünüz rakamları iki ile çarparsanız yeni bir hesap ortaya çıkmış olur. Ancak ben bu hesapları anlattıktan sonra kaybedilen bu 3 saat değerlendirildiği zaman neler kazanılır sorusunun cevabını vermeye çalışıyorum. Günde 3 saat kitap okuyan bir insan bir yılda üniversite mezunu kadar kültürlü olur. Günde 3 saat yabancı dil çalışan bir insan bir yılda bir dil öğrenir. Günde 3 saat çocuklarını terbiye etmek için uğraşan bir anne evlatlarını korumuş ve kurtarmış olur. Günde 3 saat çocuklarıyla oyun oynayan bir anne veya babanın çocuklarını çetelere bulaşma ihtimali binde bir bile değildir.

  (Sait ÇAMLICA, Eğitimci - Yazar)


  Paylaş
  Televizyona anne diyen çocuklar! Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Çocuğun ilk öğretmeni annedir. Çocuk annesine ve babasına bakarak onlardan esinlenerek aynı şeyleri yapar. Vakitlerinin çoğunu televizyon karşısında geçiren veliler çocuklarının eğitiminden almış olmaktadırlar.