Eğitim Bölümü ve Çocuk Eğitimi Forumundan Anne Genç kız İletişimi (2) Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Anne Genç kız İletişimi (2)

  Reklam
  Anne Genç kız İletişimi (2)

  Genç kızımızla ilişkilerimizi geliştirmenin anahtarı, yeni dinleme ve konuşma yöntemleri öğrenmektir.
  Dikkatli İletişim

  Genç kızımızla ilişkilerimizi geliştirmenin anahtarı, yeni dinleme ve konuşma yöntemleri öğrenmektir. Eski yöntemleri, alıştığımız ve kolay geldiği için devam ettiririz. Oysa sağlıklı bir iletişim için “dikkatli iletişim” i öğrenmek gerekir. Bu tür bir iletişim, yüreğimizi ve zihnimizi çocuğumuzun yüreğine ve zihnine açmamızı gerektirir. Bunu yönlendiren alışkanlık değil, ergen çocuğumuzu dinleme ya da onunla konuşma tarzımızın temelini oluşturan şu üç içsel (motive edici) kuvvettir.

  1) Kendini adamak: Yerleşmiş alışkanlıkları değiştirmek zaman alır. Kendimizi adamamız ise hiçbir ilerleme kaydetmiyor gibi göründüğümüz zamanlarda bile devam etmemizi sağlar. İç görüler edinmemize ve bunları ilgi ve dikkatimizi gösterecek tarzda kullanmamıza imkân tanır. Dikkatli bir iletişim kurmaya kendimizi adadığımızda, çocuğumuza, onunla elimizden gelen en iyi biçimde konuşacağımız ve dinleyeceğimiz konusunda güvence vermiş oluruz.

  2) Empati: Ergen çocuğumuzun hislerine uyum sağlayabilme yetisidir. Çocuğumuz, söylediklerini anlamadığımızı veya önemsemediğimizi hissederse bizi dinlemekten vazgeçecektir. Fakat onun hislerini anlamak için elimizden geleni yaptığımızı açıkça görürse, konuşma becerimiz pekiyi olmasa bile konuşma becerimiz pek iyi olmasa bile büyük ihtimalle bizi dinleyecektir. Empati, hem hayatı çocuğumuzun gözünden görmemize hem de onun bizi nasıl gördüğünü anlamamıza ve gerekli düzeltmeleri yapmamızı yardımcı olur.

  3) Kararlılık: Dikkatli iletişim, yumuşak ya da zayıf değildir, kararlıdır; çünkü karşı tarafı umursar. Kendi duygusal engellenmişlik hislerimize boyun eğmemizi, sonradan pişman olacağımız şeyler söylememizi engeller; ayrıca çocuğumuzun sözleriyle bizi taciz etmesine, kendi çıkarları doğrultusunda yönlendirmeye çalışmasına karşı direncimizi artırır. Karalılık, ilişkiyi güçlendirmek için engeller arasında bir yol bulma azmidir.

  Kendini adamış olmak, empati ve kararlılık göstermek gibi özellikleri olan dikkatli iletişim bir sanattır. Sezgi ve becerilerin maharetle kullanılmasıyla, aklın ve kalbin uyumudur. Her sanat yapıtı gibi bu da kolayca olmaz.

  Eğitim yazıları
  Paylaş
  Anne Genç kız İletişimi (2) Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  anne ve çocukları arasında özellikle kız çocukları arasında sınırın girmemesine dikkat edilmelidir. sınır girdiği zaman onu aşmak zor olabiliyor ve kızlar sorunlarını anneleriyle paylaşmaktan çekinirler.