Eğitim Bölümü ve Çocuk Eğitimi Forumundan İyi davranışları cesaretlendirmek Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  İyi davranışları cesaretlendirmek

  Reklam
  İyi davranışları cesaretlendirmek

  Daha iyi bir disiplin için ilk şart çocuğunuzu iyi davranışlar için cesaretlendirmeyi öğrenmektir. İyi davranışları desteklemek, kötü davranışları düzeltmeye çalışmaktan çok daha kolaydır. İyi davranışları cesaretlendirmek için birkaç ipucu:

  İyi davranışları ‘pozitif ilgi’ vererek destekleyin. Çocuklar davranışları için özellikle ebeveynlerden onay beklerler. Çocuğunuz kurallara uyduğunda veya sizin istekleriniz için çaba gösterdiğinde memnuniyetinizi belirtin. Uyumlu bir şekilde oyun oynuyorsa, sessizce oturuyorsa veya ufak gündelik işlere dahil oluyorsa ona bir kucak, bir öpücük ya da bir gülümseme verin. Aynı zamanda sözel onayları unutmayın: “Aferin” veya “… yaptığında çok memnun oluyorum” Memnun olduğunuz davranışları ya da hareketleri açıkça belirtin.

  Çocuğunuza tercih hakkı verin. Bu çocuğunuza bağımsızlık hissi verir. Örneğin masayı kurma veya çöpü atma arasında tercih yapmasını isteyin.

  İyi davranışları eğlenceli hale getirin. Eğer eğleniyorsa daha fazla dahil olacaktır. Örneğin: “haydi, en çok oyuncağı kim toplayacak!”

  İyi davranışları ödüllendirmek için bir ödül sistemi kurun.

  akillibebekk


  Paylaş
  İyi davranışları cesaretlendirmek Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Çocuklar iyi ve kötünün ne olduğunu anlamazlar. Bunu öğretecek olan ailesidir. Yaptığı güzel şeyleri takdir ederek, ödüllendirerek aklında olumlu bir davranış olarak kalacaktır.