Çocuk Büyütürken ve Çocuk Beslenmesi Forumundan Çocuklar kahvaltıda neler yemeli? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Çocuklar kahvaltıda neler yemeli?

  Reklam
  Çocuklar kahvaltıda neler yemelidir?
  Süt, peynir, yumurta çocukların büyüme ve gelişmesinde en iyi kalite proteinleri içeren besinlerdir. Aynı zamanda içeriğindeki kalsiyum ile çocukların boy gelişimini sağlar.
  Çiğ sebzelerden domates, salatalık, maydanoz, biber gibi yeşillikler ile dilimlenmiş taze meyveler muhakkak kahvaltıda mevsimine uygun olarak bulundurulmalıdır. Vitamin ve minerallerin en önemli kaynakları sebze ve meyvelerdir.
  Sabah kahvaltısında içecek olarak yapılması gereken 2 sağlıklı tercih vardır. Bunlar taze sıkılmış meyve sulan ve süt. Çocuklarınıza kahvaltıda çay içme alışkanlığı kazandırmayın.
  Kahvaltı öğününde her çocuğun 2- 3 dilim ekmek tüketmesi gerekir. Tahıllı ekmekler, cevizli, zeytinli ekmekler de çocukların büyümesine katkı sağlayan lif içeriğine sahip olup sağlıklı seçimler olarak tercih edilebilir.
  Yağlı tohumlardan ceviz, kahvaltılarda olması gereken, içeriğindeki yağ asitleri ile beyin gelişimine yardımcı bir besindir. Çocukların kahvaltılarında 2-3 tam ceviz koymayı alışkanlık haline getirmek gerekir. Başta badem, fındık, ceviz olmak üzere yağlı tohumlar çocukların ara öğünlerinde kolaylıkla tüketilebilecek gıdalardır.

  Pekmez, bal, fındık ezmesi veya reçel de çocukların günlük enerjilerine katkıda bulunabilecek karbonhidratlı besinlerdir. Anemi oluşumunu önlerler, konsantrasyonu arttırırlar.

  Bazen daha pratik ve aperatif olması açısından aynı zamanda çeşitlilik de sağlayarak çocuklara kahvaltılık gevrekler de verilebilir.
  Ne olursa olsun; önemli olan, kahvaltılarını yaparak güne başlamalarıdır. Okulda veriliyorsa bile öncelikle evde bu alışkanlığın oturtulması sağlanmalıdır. Çünkü okul kahvaltıları bazen protein açısından yetersiz, karbonhidratça daha zengin olabilmektedir. Daha çok çikolata, poğaça, açma, börek, simit, bal, tereyağı ağırlıklı alternatiflerdir. Bu da çocukların daha yağlı beslenmesine ve kilo almalarına sebep olmaktadır. Ayrıca genelde bu tip kahvaltı yapan çocuklar büyüme gelişme için yeterli proteini alamazlar.

  Çoğu okulun aylık mönüsü önceden planlanır. Aileler bu mönülerde bulunan yemekleri ve içeriklerini çocuklarına anlatarak daha doğru tercihler yapmalarına yardımcı olmalıdırlar. Çoğu zaman öğle yemeklerinde çocuklar sebze yemeklerini ve salatayı tüketmek yerine pilav, makarna ve börek gibi karbonhidratlı gıdaları daha çok tercih ederler. Bu noktada aileye düşen görev; çocuklarına sebze yemeklerinin ve salatanın da yenmesi gerektiğini, pilav-ma-karnanm karın doyuncaya kadar çok miktarda yenmemesi gerektiğini anlatmaktır.

  alıntı


  Paylaş
  Çocuklar kahvaltıda neler yemeli? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Allah razı olsun ben bebek bakıcısıyım klasik adı bu ama ben bunu kabul etmıyorum bakıcı degıl nihal teyzesıyım.Bana niyal diyor bebişim 2 yaşını 31aralıkta bitirecek.İştahsız bir cocuk cok secıcı 2 yaş sendromuymuş bır ıkı sene surermiş,gıdım gıdım yıyor öğürüyor yumurta peynır yemıyor zorla oyunla corba içirmeye çalışıyorum aburcubur vermıyorum ama meyve mandalın yıyor elma yıyor ama hep cici bogaz ıstıyor et yemıyor koöfte yemıyor sebze yemıyor mantar sote yapıyorum ondan bırkac parca yıyor kahvaltı sevmıyor ama ver cayı rezeneyı 1 fıncanı hooop ıcıyor.zor bır yıl gecırecegız bellı.Cocuklar için tarifler paylaşalım... 3. 3
  gffgf
  ya bn bnu denedim çok sper kızım war çok sağlıklı maşallah büyüdü doktor oldu çok sağolonn tskk... )sabah kahvaltısında neler yemeliyiz,  sabah kahvaltısında neler yenmeli,  çocuklar kahvaltıda ne yemeli,  sabah kahvaltısında ne yemeliyiz,  kahvaltıda neler yemeliyiz,  çocuklar ne yemeli,  kahvaltıda ne yenmeli