Çocuk Büyütürken ve Çocuk Beslenmesi Forumundan çocuk beslenmesinde proteinin önemi Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  çocuk beslenmesinde proteinin önemi

  Reklam
  ÇOCUK BESLENMESİNDE PROTEİNİN ÖNEMİ

  Sağlıklı toplumun temeli sağlıklı bireylerden, sağlıklı bireyin gelişimi bebeklik ve çocukluk sürecinden başlıyor. Çocuklarımıza iyi bir beslenme alışkanlığı kazandırabilmek için bütün besin değerlerini dengeli ve yeterli miktarda sunmamız çok önemli. Beslenme alışkanlıklarımızın da onları etkilediğini unutmadan bilinçli bir menü oluşturursak çocuğumuzun ileride karşılaşabileceği birçok sağlık problemini engelleyebiliriz. Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuğçe Aytulu Ersin çocuk beslenmesinde proteinin önemi konusunda sorularımızı yanıtladı.

  Protein nedir? Vücudumuzda ne işe yarar?

  Proteinler, aminoasitlerin zincir halinde birbirlerine bağlanmasından oluşan moleküllerdir. Vücuttaki hücrelerin temel bileşeni olan proteinler, metabolik olayların gerçekleşmesi için gereken enzimlerin yapı taşlarıdır aynı zamanda… Vücudumuzda meydana gelen birçok reaksiyon bu sayede gerçekleşir. Vücut hücrelerinin tamamının proteinlerden yapıldığını düşünürsek vücutta ne kadar önemli görevleri olabileceğini anlamak kolaylaşır.
  Çocuk beslenmesinde proteinin önemi nedir?
  Büyüme ve gelişme sırasında vücutta meydana gelen birçok mekanizmada proteinlere önemli görevler düşer. Eğer vücudumuz protein alamazsa vücut hücreleri yenilenemez. Bu durumda büyüme yetersiz kalır. Vücut için temel protein kaynaklarını yiyeceklerimizden sağlarız.
  Başlıca protein kaynakları nelerdir?
  Proteinler bitkisel ve hayvansal olmak üzere iki kaynaktan elde edilir. Hayvansal kaynaklar; yumurta, et, tavuk, balık, deniz ürünleri, süt, yoğurt gibi kaynaklardır. Proteinlerin bitkisel kaynakları ise kuru fasulye, nohut, mercimek gibi kuru baklagiller ve tahıl ürünleridir. Tabii bunların dışında hayatın başlangıcında aldığımız en değerli protein kaynağı anne sütüdür.
  Bitkisel ve hayvansal protein arasında fark var mıdır?
  Hayvansal kaynaklı proteinlerin biyo yararlılığı yüksektir. Yani vücudumuz bu proteinlerden daha çok yararlanır. Bitkisel kaynaklı proteinlerin vücut tarafından kullanımı ise daha düşüktür. Hayvansal besinlerin içinde proteinin vücut tarafından en iyi kullanıldığı gıdalar anne sütü ve yumurtadır. Her ikisinde de bulunan proteinlerin neredeyse tamamı vücudumuz tarafından kullanılır. Bu yüzden yumurta ve anne sütündeki proteinler “örnek protein” olarak adlandırılırlar.
  Çocukların günlük tüketmesi gereken protein miktarı nedir?
  Çocuklarda büyümenin devam etmesi sebebiyle protein gereksinimi fazladır. Her yaş grubu için protein gereksinimi farklıdır. Alınan protein kaynaklarının vücudun kolay kullanabileceği kaynaklardan olması gerekir. Bu nedenle bitkisel kaynaklı proteinlerle beraber hayvansal kaynaklı proteinler de beslenmede kullanılmalıdır.
  Protein alımı eksikliğinde karşılaşılabilecek sorunlar nelerdir?
  Proteinin eksik alınması çocuklarda büyümeyi ve zihinsel gelişimi etkileyebilir. Büyüme-gelişme sorunları oluşabilir. Ayrıca proteinin vücutta birçok önemli reaksiyonda yer aldığını düşünürsek bu reaksiyonlarda da aksamalar gerçekleşebilir.
  Proteinli besinler çocuklara sunulurken nasıl cazip ve eğlenceli hale getirilebilir?
  Çocuklar genellikle renkli yiyecekleri severler. Özellikle et yedirmekte zorlanıyorsanız köftesini sebzelerle karışık pişirebilirsiniz veya tabağını renkli biberlerle, havuçla süsleyebilirisiniz. Ancak çocuklar çoğu zaman ailenin beslenme alışkanlıklarını örnek alırlar. Örneğin akşam yemeği için çocuğunuza etli bezelye gibi yemekler yapıyor ama siz bu yemeği sevmediğinizi söylüyorsanız O da yemeyecektir. Bu yüzden özellikle yemek seçen çocuğunuzla beraber sofraya oturmaya ve aynı yemekten yemeye özen göstermelisiniz.
  Protein açısından zengin birkaç çocuk yemeği örneği verebilir misiniz?
  Terbiyeli şehriye çorbası, ekşili köfte, sebzeli omlet, yeşil mercimek yemeği, etli kuru fasulye, yayla çorbası gibi besinler protein kalitesi yüksek ve çocuklar tarafından sevilen yemeklerdir.
  Proteinli besinleri hazırlarken ve saklarken dikkat edilmesi gereken noktalar var mıdır?
  Proteinli gıdaların yapısı yüksek ısıda bozulur. Bu nedenle yüksek ateşe maruz kalmaması ve kavrulmaması gerekir. Orta veya kısık ateşte pişirilmesi daha doğru pişirme teknikleridir. Ayrıca et, tavuk gibi gıdaların yağda kızartılması durumunda zararlı bazı kimyasal maddeler oluşur. Bu maddeler özellikle kanserin öncü maddelerini oluşturabilir. Bu nedenle et, tavuk gibi gıdaları kızartmak yerine haşlama veya fırında pişirme yöntemleri tercih edilebilir. Balıklar buğulama yapılabilir veya fırında pişirilebilir. Yumurta haşlanırken de rafadan değil tam olarak haşlanmalıdır. Böyle pişirilirse proteinin vücut tarafından kullanımı daha fazla olur.

  (alıntı)


  Paylaş
  çocuk beslenmesinde proteinin önemi Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Çocukların beslenmesine dikkat edilmesi onların geleceklerinde karşılaşacakları problemleri en aza indirmesini sağlar. Hastalıklara karşı direncini yükseltir. Gelişimini en iyi şekilde tamamlamasına yardımcı olmaktadır.proteinin çocuklar için önemi,  çocuklukta proteinlerin önemi