Çocuk Büyütürken ve Çocuk Beslenmesi Forumundan Çocuklarda iştahsızlık ve yeme bozuklukları Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Çocuklarda iştahsızlık ve yeme bozuklukları

  Reklam
  Çocuğunuz yeterli ve dengeli besleniyor mu?

  Bir çocuğun yeterli beslenmesi, kendi yaşı ve cinsi için uygun vücut ağırlığı ve uygun boy uzunluğu değerlerine sahip olacak şekilde beslenmesi demektir. Dengeli beslenme ise, çocuğun gün içinde tükettiği besinlerin var olan tüm besin gruplarını içermesiyle sağlanır. Et ürünleri, süt ve süt ürünleri, meyve, sebze, karbonhidrat ve yağ gibi. 1-10 yaş grubu arasındaki çocuklarda tam ve dengeli beslenmeyi sağlamak oldukça zordur. Bunun nedenlerinden birini çocuğun, ilk 1 yıl içinde beslenme fonksiyonları için yeterli duruma getirilip getirilemediği belirler. Çocuğun 6. aydan sonra çiğneme yetisinin yavaş yavaş gelişmesi gerekir. Dolayısıyla bu dönemde, bu yetiyi geliştirebilmek için uygun besinler verilmelidir. Eğer uygun besinler verilmezse, çocuk bu yeteneğini kullanamaz ve 1-10 yaş arası yeterli beslenmeyi sağlayacak yeteneğe kavuşamaz.

  Dengeli beslenmeyi engelleyen ikinci neden ise, ilk iki yıl içinde anne-bebek arasında gelişen beslenme davranış modelleridir. Bunların doğru, sağlıklı ve güvenilir modeller olması gerekiyor. Annelerin yanlış model oluşturması birtakım olumsuzluklara yol açar ve çocuklarda yiyecek ayrımı, yiyecek reddi, ağız kapama, ağız içinde yiyeceği bekletme gibi yemek yeme sorunlarına ve iştahsızlığa neden olur.
  İştahsızlık nedir ve nasıl oluşur?

  İştahsızlık, çocuğun az yemesi ya da yemek seçmesi olarak değerlendirilir. Yemek yemenin fizyolojik bir gereksinim olduğu unutulmamalıdır. Bilinen sağlık problemleri haricinde ortaya çıkarsa ve devam ederse bunun daha çok anne-babanın yemek yemeye karşı tutumlarıyla ya da ailenin yemek yeme alışkanlıklarıyla ilgili olduğu düşünülmelidir. Doğumundan itibaren sağlıklı ve huzurlu olan bir bebek, düzenli bir şekilde emzirildiğinde problemsiz bir şekilde beslenir. Yeni doğan bir bebek, acıktığını ve doyduğunu fark edebilir, dolayısıyla ifade edebilir. Yani aslında bebeklerin yemek yeme miktarını belirleyen, tamamen kendi ihtiyaçlarıdır. Bu aşamada "doymamıştır" düşüncesiyle fazla beslemeye çalışmak ya da düşük doğum kilolu bebeklerin gereğinden fazla beslenmesi, bebeklik döneminden itibaren yemek yememe direncinin oluşmasına neden olabilir. Birçok bebek, ihtiyacı olduğundan fazla beslendiği için kusar ve bir süre sonra kusmak her yemeğin ardından yapılan bir eyleme dönüşür. Hatta bazen anne-babaya tepki olarak yemeği reddeder ve bu nedenle de çocukta kusma alışkanlığı gelişebilir.


  İştahsız çocuk için ne yapılmalı?

  Çocuğun dengeli beslenip beslenmediğine, iştahsız olup olmadığına annelerin görüşleri doğrultusunda değil, doktor tarafından boy, kilo, beslenme şekli gibi veriler incelenerek karar verilmelidir. Eğer çocukta, iştahsızlık nedeni olabilecek organik bir rahatsızlık olmadığı ortaya konursa çocuk ve aile birlikte görüşülüp, beslenme davranış modelleri belirlenmelidir. Çocukta büyüme geriliği olduğu sonucuna varılırsa, gerekli tedavi uygulanarak normal büyüme yakalanmalıdır. İştahsızlığa bağlı olarak beslenme yetersizliği gelişmişse çocuk için, büyümesini hızlandıracak nitelikte diyet düzenlenir.
  Anne, diyeti çocuk üzerinde uygulamaya başlar ve yine çocuğun kabul edeceği miktardaki gıda ile eksiklikler tamamlanır. Diyette verilen besinler, protein ve enerji açısından zengin olan gıdalardır. Bu nedenle çocuk az yese bile alması gereken değerleri almış olur. Anne-baba iştahsız çocukla daha fazla ilgilenip, ona vakit ayırmalıdır. Yiyecek artırımı çocuğa sıkıntı vermeden uygulanmalıdır, örneğin; portakal yedirmek yerine portakal suyu içirilebilir, süt yerine muhallebi yedirilebilir. Ayrıca çocuğa gerekli besin değerlerini verebilmek için protein, enerji, vitamin ve mineral gibi çocuğun bütün ihtiyaçlarını karşılayan beslenmeyi destekleyici ürünlere de başvurulabilir. Yalnız bunların mutlaka eczanelerde satılan ürünler olması ve doktor kontrolünde verilmesi gerekir. Kullanma süresi ile miktarı da yine doktor tarafından belirlenmelidir.  Paylaş
  Çocuklarda iştahsızlık ve yeme bozuklukları Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Çocukları beslemek biraz zordur. İstediğimiz her şeyi yemeyebilirler. Çocuklarımızı altıncı aydan sonra diğer tatlara alışmalıyız. Çocuğumuzun çok yemek yenmesi önemli değildir. Önemli olan değeli beslenmesidir.10 yaş çocuklarda iştahsızlık,  10 yas cocuklarda istahsizlik,  10 yaş üstü çocuklarda iştahsızlık,  10 yaşındaki cocuklarda iştahsızlık,  10 yas cocukta istahsizlik