Çocuk Büyütürken ve Çocuk Beslenmesi Forumundan Çocuk gelişimde mutfağın rolü Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Çocuk gelişimde mutfağın rolü

  Reklam
  Çocuk gelişimde mutfağın rolü


  Pınar Toker (Psikolojik Danışman)

  Kültürümüzde, değil çocuğumuzun, eşimizin bile mutfakta olma fikrini tepkiyle karşılayabiliyoruz, ama hayatımızın önemli bir kısmını evin bu bölümünde geçiriyorsak, mutfağı neden, çocuğumuzla daha iyi iletişim kurmak adına, bir sosyal alan olarak kullanmayalım. Çocuğumuzla birlikte bir ürün ortaya koymak için de büyük bir fırsat bence.

  Mutfağın tehlikelerinden onları koruduğumuz sürece, çocuğumuzun yaratıcılığı için mutfakta sorumluluk verdiğimizde aynı zamanda "sana güveniyorum" mesajını da göndermiş oluruz. Çocukların yaratıcılığı yetişkinlerin ticari buluşları altında körelirken mutfakta bir ürün ortaya koyalabilmeleri onların yaratıcılıklarını olumlu yönde etkilecektir.

  Kız çocuğu olsun, erkek çocuğu olsun mutfağa yakın olmaları onların cinsel gelişimleri açısından da faydalı olacağı görüşündeyim. Bir erkek çocuğunun da mutfakta birşeyler başarabileceğini hissetmesi, sonrasi yıllarda anneyle ya da eşle bağımlı eşle bağımlı bir iletişim kurmasına engel olacaktır. Güvengen bireyler yetiştirmek istiyorsak, çocuklarımızı mutfaktan uzak tutmayalım.


  Paylaş
  Çocuk gelişimde mutfağın rolü Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Eskilerimiz eskiden erkek çocuklarını mutfağa sokmazlardı. Ancak günümüzde kız veya erkek çocuk fark etmez, Hangisi olursa olsun Mutfağa girmelerine ve bir şeyler hazırlamalarına izin verelim. Mutfak çocukların ileriki yaşlardaki davranışları için önemli bir mekandır.