İslam Dini ve İman Bölümü ve Cinler Forumundan Cin ve Şeytanın Farkları Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Cin ve Şeytanın Farkları

  Reklam
  Burada dikkat edilmesi gereken nokta;

  - Cinler, insanın doğrudan beynine, aklına, düşünce sistemine nüfuz edebilir, o bölgeleri tesir altına alabilir. (Korku, endişe, ürperti, hayal kurma gibi olaylarda olduğu gibi)

  - Şeytan ise farklıdır, o yaratılış gereği kalbe ve inanç merkezine nüfuz eder. Kalbin yanında bulunan lümme-i şeytaniye denilen yerde, devamlı surette insana vesvese verir, onu ifsad etmeye çalışır.

  Şeytan, en büyük düşman olduğu halde, gerektiğinde cinleri, gerektiğinde habis ruhları, gerektiğinde ise insî şeytanları kullanarak, kötülüklerini bunlar vasıtasıyla sergileyerek varlığını insanlara unutturmaya çalışır. Bu gaflet hâlinden kurtulmak için, insanın inancı kuvvetli, düşünce ufku berrak, temiz kalbli, hizmet şuurundaki insanlarla münasebetinin çok olması, hakikat derslerinin yapıldığı sohbetlere sık sık gitmesi ve dünyayı bir misafirhane olarak görmesi gerekir.
  Paylaş
  Cin ve Şeytanın Farkları Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Cinler de insanlar gibi Allahu tealaya kulluk etsinler diye yaratılmıştır. İnsanlar gibi onlarda da kötüleri bulunsa da şeytandan ayıran temel özellik insanlarla aynı amaç için yaratılmış olmalarıdır.