İslam Dini ve İman Bölümü ve Cennet Forumundan Kocası cehennemlik ise, cennetlik olan kadının cennetteki durumu nasıl olur? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kocası cehennemlik ise, cennetlik olan kadının cennetteki durumu nasıl olur?

  Reklam
  KOCASI CEHENNEMLİK İSE, CENNETLİK OLAN KADININ CENNETTEKİ DURUMU NASIL OLUR?
  Hamd, yalnızca Allah'adır.
  Allah Teâlâ'dan, âile halkımız ve sevdiklerimizle birlikte bizi ve sizi cennet ehlinden kılmasını dileriz.
  Bir kadın kocası ile birlikte cennete girdiği zaman, cennette de kocasının hanımı olacaktır.Fakat kadının kocası cehennemlik ise veya bir kız dünyada evlenmeden ölmüş ve cennete girmiş ise, cennet ehlinin erkeklerinden birisiyle evlenecektir.
  Değerli âlim Muhammed b. Salih el-Useymîn'e -Allah ona rahmet etsin-:
  "Bir kadın, cennet ehlinden olmuş ve dünyada evlenmemiş ise veya evlenmiş fakat kocası cennete girememiş ise, bu kadının kocası kim olacaktır?" diye sorulmuş, o da bu soruya şöyle cevap vermiştir:
  "Bunun delili, Allah Teâlâ'nın şu sözleridir:

  وَلَكُمْ فِيهَا مَا تَشْتَهِي أَنْفُسُكُمْ وَلَكُمْ فِيهَا مَا تَدَّعُونَ [ سورة فصلت الآية: ٣١ ]
  "(Melekler onlara şöyle derler Dünya hayatında da, âhirette de sizin dostunuz (koruyucularınız, yardımcılarınız) biziz. Orada (cennette) canınızın çektiği ve istediğiniz her şey, (affı, merhameti ve ihsanı bol olan Allah tarafından) bir ikram olarak sizindir." (Fussilet Sûresi: 31)

  وَفِيهَا مَا تَشْتَهِيهِ الأَنْفُسُ وَتَلَذُّ الأَعْيُنُ وَأَنْتُمْ فِيهَا خَالِدُونَ [ سورة الزخرف الآية: ٧١ ]
  "Onlara (îmân edenlere cennette) altın tepsiler ve kadehler dolaştırılır. Orada canlarının istediği ve gözlerinin hoşlandığı her şey vardır. (Onlara şöyle denilir Sizler, orada ebedî kalıcısınız." (Zuhruf Sûresi: 71)

  Bir kadın cennet ehlinden olmuş ve dünyada evlenmemiş ise veyahut da kocası cennet ehlinden olamamış ise, cennete girdiği zaman, orada cennet ehlinden olup dünyada evlenmemiş ve cennette hurîlerden eşleri olan erkeklerden birisiyle evlenir. Dünya hayatında evlenmemiş erkekler, canları çektiği zaman dünya ehlinden cennetlik kadınlardan diledikleri ile evlenebilirler.

  Aynı şekilde bir kadın cennete girmiş ve dünyada da evlenmemiş ise veya dünyada evlenmiş fakat kocası kendisiyle birlikte cennete girememiş 'se, canı çektiği zaman cennet ehlinden bir erkekle evlenebilir. Fussilet Sûresi: 31. âyet ile Zuhruf Sûresi: 71. âyetin gösterdiği üzere, -erkeğin olduğu gibi-, cennete giren kadının da canının çekmesi gerekir."
  ( Mecmûu Fetâvâ İbn-i Useymîn, cilt: 2, sayfa: 52 )
  Yine de en iyisini Allah Teâlâ bilir.

  Islam Q&A


  Paylaş
  Kocası cehennemlik ise, cennetlik olan kadının cennetteki durumu nasıl olur? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Müslümanlar dahi cehenneme gitme ihtimali vardır. Çünkü günahlarının bedelini ödeyerek temizlendikten sonra cennete girebileceklerdir daha sonra eşinin yanına güzel huylu ve güzel simalı olarak varacaktır.cennet ve cehennemlikler kimlerdir,  cennetlik insan nasıl olur,  cennetlikler kimlerdir,  cehennemlik erkekler,  cennetlikler ve cehennemlikler kimlerdir,  cehennemlik kadınlar,  cennetlik ve cehennemlikler kimlerdir