İslam Dini ve İman Bölümü ve Cehennem Forumundan Kilitli Kapıların Ardındaki Sonsuz Hayat , Cehennem Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kilitli Kapıların Ardındaki Sonsuz Hayat , Cehennem

  Reklam
  Kilitli Kapıların Ardındaki Sonsuz Hayat , Cehennem


  Yüce Allah'ın "Kahhar" (Kahredici), "Cebbar" (istediğini zorla yaptıran), "Muntakim" (intikam alıcı) gibi isimlerinin sonsuza dek tecelli edeceği bir mekan olan cehennem, insana her yönden acı vermek için özel olarak yaratılmıştır. Kuran ayetlerinde cehennem, yaşayan bir canlı gibi tasvir edilmektedir. Bu canlı, iman etmeyen kişileri yaratıldığı günden beri sabırsızlıkla beklemektedir. Cehennem, ayetlerde bildirildiğine göre, ’insana delicesine susamıştır.’ (Müddessir Suresi, 29) İman etmeyenler için yaratılan cehennem, o gün geldiğinde, sonsuza kadar devam edecek görevini yapmak üzere harekete geçecektir.

  Dünyada Görülmemiş Azaplarla Doludur
  Yaratılmış en kötü mekan olan cehennem, hayal gücünün alabileceğinden çok öte bir azap kaynağıdır. Bu azap dolu yer, Allah'ın sonsuz kudretinin bir tecellisidir ve dünyada mümkün olan en büyük acılardan, çok daha fazla ızdırap doludur.

  Cehennemde Çekilecek Acılar "Sonsuza dek" Sürecektir
  Bir başka büyük gerçek ise bu azabın cehenneme giren herkes için "sonsuza dek" sürecek olmasıdır. Birçok insan, cehennem azabının belirli bir zaman süreceği, sonra da bağışlanacakları gibi bir hurafeye inanmaktadır. Bu inanç özellikle ibadetlerini tam olarak yapmayan insanlar arasında oldukça yaygındır. Bu kişiler dünya hayatından istedikleri kadar yararlanıp, bunun karşılığında cehennemde bir süre kalacaklarını, daha sonra affedileceklerini zannetmekte ve vicdanlarını bu şekilde rahatlatmaya çalışmaktadırlar. Ancak bu düşünceleri kesinlikle doğru değildir. Çünkü Kuran'daki cehennemle ilgili ayetlerde; cehennemin iman etmeyen kişiler için yaratıldığı, buradaki azabın sonsuza dek sürdüğü ve geriye hiçbir dönüş olmadığını bildirilmektedir:
  "Bütün zamanlar boyunca içinde kalacaklardır." (Nebe Suresi, 23)

  "Biraz yanıp sonra da cennete girme" şeklindeki batıl düşünce ise, bazı insanların kendilerini ve vicdanlarını avutup aldatmak için uydurdukları boş bir inançtır. Bu düşünceye sahip bazı kişiler hakkında Yüce Allah Kuran'da şöyle buyurmaktadır.

  “Dediler ki: "Sayılı günlerin dışında, ateş asla bize değmeyecektir." De ki: "Allah Katından bir ahid mi aldınız? -ki Allah asla ahdinden dönmez- Yoksa Allah'a karşı bilmediğiniz birşeyi mi söylüyorsunuz?" Hayır; kim bir kötülük işler de günahı kendisini kuşatırsa, (artık) onlar, ateşin halkıdırlar, orada süresiz kalacaklardır.” (Bakara Suresi, 80-81)

  Dünyada iken Allah'a karşı büyüklük taslamış olanları, mahşer günü bekleyen karşılama ise şöyle bildirilmektedir:
  Öyleyse içinde ebedi kalıcılar olarak cehennemin kapılarından
  girin. Büyüklük taslayanların konaklama yeri ne kötüdür. (Nahl Suresi, 29)

  Geri Dönüşü Olmayan Bir Mekandır
  Cehennemin en korkunç özelliklerinden biri de azabın hiçbir zaman bitmeyecek olmasıdır. İçine bir kez girdikten sonra artık geri dönüş olmayacaktır. Tek gerçek, sonsuza kadar sürecek olan ateş azabıdır. Bununla yüz yüze gelen insan, ruhen sonsuz yıkıma uğrayacaktır. Çünkü artık hiçbir umut kalmamıştır. Kuran'da, cehennem halkının çaresizliği şöyle bildirilmektedir.

  “Fasık olanlar içinse, artık onların da barınma yeri ateştir. Oradan her çıkmak istediklerinde, geri çevrilirler ve onlara: "Kendisini yalanladığınız ateş azabını tadın" denir.” (Secde Suresi, 20)

  Cehennem, büyük bir yanılgı olarak, genellikle hayali bir kavram gibi düşünülür. Oysa cehennem, iman etmeyenlerin şiddetle bağlandıkları bu dünyadan daha gerçektir. Dünya yok olacaktır, ancak cehennem hayatı sonsuza dek var olacaktır. Dünyayı, evreni ve insanı eşi benzeri bulunmayan sayısız denge ve ayrıntı üzerinde kusursuz bir sanatla yaratan Yüce Allah, aynı şekilde ahireti, cenneti ve cehennemi de yaratmıştır. Cehennem azabını da, Allah’ın gücünü gerektiği gibi takdir edemeyen, Kuran ahlakını yaşamayan, kısaca iman etmeyen kişilere vaat etmiştir.

  “Artık o gün hiç kimse (Allah'ın) vereceği azab gibi azablandıramaz. Onun vuracağı bağı hiç kimse vuramaz.” (Fecr Suresi, 25-26)

  İnsan, Gaffar (merhametlilerin en merhametlisi), Halim, (kullarına karşı çok yumuşak olan) ve Tevvab (bağışlayan ve esirgeyen, tevbeleri kabul edip günahları iyiliklere çeviren) olan Rabbimize sığınmalıdır. Allah sabredenlerin ve Kendisine yönelip dönenlerin karşılığını mutlaka verecektir.
  Ancak çok önemli bir gerçek daha vardır ki, öldükten sonra dünyada yapılan hataların, işlenen günahların telafi edilmesi, Allah'ın dilemesi dışında, asla mümkün değildir.

  O halde insanın kaybedeceği tek bir an dahi yoktur. Yaşadığı dakikalar göz açıp kapayıncaya kadar geçmekte, insan ölüme her geçen saniye daha da yaklaşmaktadır.

  Ama eğer, şu anda tevbe eder ve bundan sonraki hayatını Allah'ı razı etmek için geçireceğine samimi olarak karar verirse, Allah'ın tevbesini kabul edeceğini ve onu bağışlayacağını umabilir. Allah, bu durumu bizlere Kuran ayetleriyle müjdelemektedir:

  “Ancak bundan sonra tevbe edenler, 'salih olarak davrananlar' başka. Çünkü Allah, gerçekten bağışlayandır, esirgeyendir.” (Al-i İmran, 89)  Paylaş
  Kilitli Kapıların Ardındaki Sonsuz Hayat , Cehennem Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Geri Dönüşü Olmayan Bir Mekandır RABBİM cehennemini bizlere gösterme bizleri narında yakmaYARABBİMMMM