Yemek Tarifleri ve Börekler Forumundan Sodalı börekler Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Sodalı börekler

  Reklam
  Sodalı Börek Yapımı

  Sodalı Börek Yapımının Tarifi

  Sodalı Börek Nasıl Yapılır

  dün akşam eve giderken bir yandan kek pişirme planları yapıyor diğer yandan da ne kadar yorgun olduğumu düşünüyordum. bu yüzden eve varıp annemin sodalı börek yaptığını görünce çok sevindim. bu böreğin tadı aynı su böreğini andırıyor ve çok güzel oluyor. aslında portakal ağacı'na daha önceden yazılmayı hakeden bir tarif bu. ama annemin her yapışında hemen bittiği için bir türlü resmini çekemiyordum. bu sefer birkaç tanesini korumaya aldım...

  malzemeler:
  • 250 gr az yağlı beyaz peynir
  • 1 su bardağı doğranmış maydanoz
  • 4 adet yufka
  • 2 yemek kaşığı tereyağı
  • 40 cl maden suyu (iki şişe)
  • 2 yumurta

  hazırlanması:
  1. iç malzemeyi hazırlamak için peyniri ezip doğranmış maydanozlarla karıştırın.
  2. dikdörtgen bir fırın tepsisini veya 30 cm çapında yuvarlak bir tepsiyi yağlayın. 1 yufkayı bütün olarak tepsiye serin. (yufka tepsinin kenarlarından dışa doğru sarkacaktır.)
  3. ikinci yufkayı ikiye bölün. her bir parçayı kırıştırarak tepsiye eşit şekilde serin. üçüncü yufkayı da ikiye bölün. bu defa sadece bir yarısını tepsiye serin.
  4. peynirli ve maydanozlu için tamamını tepsideki 2,5 yufkanın üzerine yayın.
  5. üçüncü yufkanın kalan yarısını peynirli için üzerine kırışık olarak serin. son yufkanın kenar kısımlarını genişçe koparıp orta kısmını bütün olarak bırakın.
  6. kopardığınız kenarları parça parça tepsiye yayın. tepsinin en altına serdiğiniz ve dışına sarkan yufkayı iç tarafa çevirip tepsinin şekline göre katlayın.
  7. ortası kalan yufkayı tepsiye serin. kenarına taşan kısımları böreğin altına sıkıştırın. böreği kuru halde iken istediğiniz büyüklükte dilimleyin.
  8. tereyağını eritin. sırasıyla 2 şişe maden suyunu ve 2 yumurtayı ekleyin. (önce yumurtaları eklerseniz tereyağının sıcaklığıyla pişerler.) bir tel yardımıyla çırpın. karışımı kesilmiş yufkaların üzerine gezdirin. en az 1 saat oda sıcaklığında bekletin.
  9. önceden ısınmış 200C fırında 30-40 dakika pişirin. (maden suyundan dolayı üzerleri tam kızarmayacaktır.)


  Paylaş
  Sodalı börekler Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Tarifler çok güzel bunu hiç duymadım deniyeceğim bakalım nasıl olacak sağolunuzmaden sulu tosun böreği