Örgü Modelleri Dünyası ve Bolero ve Pançolar Forumundan Pelerin yapılışı Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Pelerin yapılışı

  Reklam
  Pelerin Modeli


  Örgü Bayan Pelerin Örneğinin Yapılışı

  Ölçü: Yetişkin.
  Malzemeler: ANCHOR “Patara” El Örgü İpliği.
  (%75 Polyakrilik, %25 Yün)
  Yaklaşık 600 gr. * 004 Mavi Yeşil
  8 numara 1 çift örgü şişi
  8 numara yardımcı şiş
  5 adet düğme
  Kullanılan Örgüler :
  Pirinç örgü - Düz örgü
  Ölçü:
  Pirinç örgü = 14 ilmek - 20 sıra = 10×10 cm
  Düz örgü = 14 ilmek -18 sıra = 10×10 cm

  UYGULAMA

  Pelerin:
  Yakadan başlanarak bütün örülecek.
  Örgü şişine 60 ilmek atarak. 8 sıra pirinç örgü
  örün. 9. sıra başında sol ön orta bantı için şişin
  başına 4 yeni ilmek atın. Pirinç örgü örmeye
  devam edin. Aynı zamanda, eşit aralıklarla 5
  kere 2 ilmek arttırırı. “İlmek arttırma işlemini,
  pirinç örgü düzeninin bozulmaması için 1
  ilmekten 2 ilmek arttırarak uygulayın.” 9. sıra
  sonunda sağ ön orta bantı için, dolu şişin
  başına 4 yeni ilmek atın. (İki kenardaki 4
  ilmeklik ön orta bant ilmeKleride pirinç örgü
  örülecek). 9. sıra sonunda toplam 78 ilmek
  olacaktır. Sonraki her 6. sırada, eşit aralıklarla.
  sırasıyla aynı şekilde 12-16-18-24 ve 20 adet
  ilmek arttırarak pirinç örgü örmeye devam edin.
  Aynı zamanda sağ ön orta bant üzerine 5. sıra
  ve sonraki her 17. sırada olmak üzere toplam 5
  adet düğme iliği açın. Örgü boyu baştan itibaren
  23 cm. 48 sıra olduğu zaman şişte toplam 168 ilmek olacaktır.
  169. sıra başında ilk 7 ilmeji sol ön orta bantı olarak, pirinç örgü örün. (Örgü sonuna kadar devam edecek). Sıradaki 17 ilmeği düz örgü örün. Devamında şişin başına 16 adet yeni ilmek atın. Sol ön pilise için. Kalan ilmekleri beklemeye alın. 170. sırada (pilise ilmekleri) örgü ters sırası olduğu için, ilk 7 ilmeği ters (düz örgü) örün. 1 ilmeği düz (ters örgü) örün. 7 ilmeği ters (düz örgü) örün. 1 ilmeği düz (ters örgü) örün. Devamında, sol ön ilmeklerini olduğu gibi (ters) örün. Ön orta bantını örün. Sonraki sıralar aynı örgü düzeninde örgüye devam edin. Örgü boyu düz örgüden itibaren 37 cm. 68 sıra olduğu zaman, bütün ilmekler üzerinden 6 sıra pirinç örgü örün. Bu arada pilisedeki ters ilmekleri, kat çizgisinin devam etmesi için ters örgü örün. ilmekleri bir kerede kesin.
  Beklemede olan ilmeklerden, sıra sonundaki ilk
  24 ilmeği sağ ön için örgü şişine geçirin. Sol önde uygulanan işlemleri ters uygulayarak sağ önü örün.
  Örgü ortasındaki beklemede olan ilmekleri örgü şişine geçirin. 1. sıra başında sol ön pilise için şişin başına 16 yeni ilmek atın. Devamında 60 ilmeği duz örgü örün. Arka orta pilise için şişin başına 32 yeni ilmek atın. (Arka orta pilisesinı rahat örebilmek için, ilk 10 sıra yardımcı şiş kullanın). Devamında 60 ilmeği düz örgü örün. Sıra sonunda şişin başına sağ ön pilise için 16 yeni ilmek atın. 2. sırada sırasıyla, örgü ters sırası olduğu için ilk 7 ilmeği ters (düz örgü), 1 ilmeği düz (ters örgü). 7 ilmek ters (düz örgü), 1 ilmek düz (ters örgü), 60 ilmeği ters (düz örgü), 1 ilmek düz (ters örgü), 7 ilmek ters (düz örgü), 1 ilmek düz (ters örgü), 14 ilmek ters (düz örgü), 1 ilmek düz (ters örgü), 7 ilmek ters (düz örgü), 1 ilmek düz (ters örgü). 60 ilmek ters (düz örgü), 1 ilmek düz (ters örgü). 7 ilmek ters (düz örgü). 1 ilmek düz (ters örgü), 7 ilmek ters (düz örgü) örün. 3. sıradan itibaren aynı örgü düzeninde 66 sıra örün. 67. sıradan itibaren, bütün ilmekler üzerinden pirinç örgü, aynı zamanda pilise. kat ilmeklerini ters örgü olarak, 6 sıra örün. ilmekleri bir kerede kesin.
  Bitirme : Açık olan ön piliselerini. pirinç örgüden itibaren etek ucuna doğru 16 cm.’lik meşaleleri birleştiriri. Aynı ölçüde pilise üst dikişlerini gizli dikiş ile birleştiriri. Aynı ölçüde arka orta pilise üst dikişini gizli dikiş ile birleştirin. Pilise başlama noktalarını örgü -K-tersinde gizli dikiş ile tutturun.
  Bütün örgü kenarlarını, pilise ve yaka kenarı dahil, 5 numara örgü tığı ve örgü ipliği ile, 1 sıra tığlayın. Yaka ile robanın birleştiği noktaya [baştan itibaren 8. sıra) örgü tığı ile 1 sıra örgü üzerine zincir örün.
  Sol ön orta bant üzerinde düğmeleri yerlerine dikin.
  Örgü üzerine zincir : iplik örgü tersinde olacak. Örgü tığı ile örgü tersine geçerek 1 ilmek alın. İlmek tığın başında kalsın. Biraz boşluk bırakarak, aynı şekilde 2. ilmeği alın, aynı zamanda tığın başındaki ilmeğide çekin, işlemi tekrarlayarak örgüye devam edin.  Paylaş
  Pelerin yapılışı Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Pelerin modelleri farklı model ve farklı tarzlara açık olan kişilerin tercih etmiş olduğu giyimlerden biridir. Şık olmak ve aynı zamanda rahat olmak isteyenler için güzel bir örnek model.örgü pelerin yapılışı