İslamda Namaz ve Beş (5) Vakit Farz Namazlar Forumundan İkindi Namazı Nasıl Kılınır Kaç Rekat Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  İkindi Namazı Nasıl Kılınır Kaç Rekat

  Reklam
  İkindi Namazı Nasıl Kılınır Kaç Rekat


  İkindi Namazı Dört Rekât Sünneti ve Dört Rekât Farzı olmak üzere Toplam 8 Rekattır.İkindi namazının dört rekat sünnetinin her iki rekatı, müstakil (iki rekatlı) namaz gibidir. Onun için bu dört rekatın her iki rekatı tamamen sabah namazının iki rekat sünneti gibi kılınır.

  Şöyle ki: Önce o günkü ikindi namazının sünnetini kılmaya niyet edilir. Bu namazın ilk iki rekatı bildirildiği gibi kılınınca oturulur. Bu oturuş, son oturuş demektir. Bunda “Tahiyyat ve salavatlar” okunur. Yalnız “Rabbena atina” duası okunmaz. Sonra “Allahu Ekber” diyerek üçüncü rekata kalkılır. Sübhaneke ve Eûzü Besmele’den sonra Fatiha ile bir mikdar ayet okunarak rükûa ve secdelere varılır. Ondan sonra tekbir ile dördüncü rekata kalkılarak yalnız Besmele ile Fatiha ve bir mikdar da Kur’an okunur. Sonra yine rükû ve secdelere varılır. Ondan sonra oturulur. Bu son oturuş olduğu için bunda “Tahiyyat ile Salavatlar” ve “Rabbenâ âtin┠okunur ve iki tarafa selam verilir.
  İkindi Namazının Farzına Gelince: Bu da tamamen öğle namazının farzı gibi kılınır. Yalnız niyet değişir. O günkü ikindinin farz namazını kılmaya niyet edilir.


  Paylaş
  İkindi Namazı Nasıl Kılınır Kaç Rekat Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  İkindi şnamazı ve yatsı namazı sünnetleri diğer namazların ki gibi kılınmakla beraber üçüncü rekatta Sübhaneke okunmkatadır.İkinci rekatların son oturuşunda ise salli ve barik duaları da okunmaktadır.