Özel Gün ve Gecelerimiz ve Beraat Gecesi Forumundan Berat gecesi duası ve namazı Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Berat gecesi duası ve namazı

  Reklam
  Berat Gecesi Duası


  Peygamber Efendimiz Aleyhissalâtü Vesselam bu gece Rabbine şöyle dua etmiştir:
  "Allahım, azabından affına, gazabından rızana sığınırım, Senden yine Sana iltica ederim. Sana gereği gibi hamd etmekten âcizim. Sen Kendini sena ettiğin gibi yücesin."11
  Berat Duası
  Bazı mâna büyüklerinin de şöyle bir duası vardır:
  "Allahım, şayet ismimi saîdler defterine yazdıysan, orada sabit kıl. Şayet ismimi şakiler defterine yazdıysan oradan sil. Çünkü Sen buyurdun ki, 'Allah dilediğini
  siler yok eder, dilediğini de sabit bırakır, Levh-i Mahfuz Onun katındadır."12
  Bu idrak ve şuur içinde ihya edeceğimiz Berat Gecesinin hepimiz için hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Haktan niyaz edelim.
  Berat Gecesi Namazı -I
  Şaban ayının on beşinci gecesi kılınacak olan namaz ; yüz rekattır. Bu namazın her rekatında, Fatihadan sonra on kere ihlas süresi okunur. Yüz rekat kılan kişi bin defa ihlas süresini okumuş olur.
  Bu namaza hayır namazı da denmiştir. Geçmiş büyükler bu namazı toplu halde cemaatle de kılmışlardır. Bu namazın çok fazileti olduğu gibi, hesaplanama-yacak kadarda çok sevabı vardır.
  Hasan-ı Basri Rahmetullahı Aleyh'den gelen rivayete göre:
  "Otuz sahabeden dinledim, bu namaz için şöyle dediler: "Her kim bu namazı, berat gecesi kılar ise. Allah-u Teala'nın yetmiş rahmet nazarı ona ulaşır. Her nazarda, kendisinin yetmiş ihtiyacı yerine gelir. Bunların en küçüğü, Allah-u Teala'nın mağfiretidir.

  Berat Gecesi Namazı -II
  Berat gecesi kılınan namazlardan biride iki rekat olarak kılınır.
  Birinci rekatta Fatiha okunduktan sonra kısa bir sure okunarak rükuya gidilir. Rükudan doğrulur ve secdeye gidilir. Secdede uzun sure kalınır, bu konuda belli bir tahdit yoktur, ne kadar dayanabilirsen.
  İkinci rekatta da aynı şekilde Fatihadan sonra kısa bir sure okunur. İlk rekatta olduğu gibi secdeye gidildiğinde yine uzun sure secdede kalınır. Gücünüzün yettiği kadar. Secdeden kalkılır tahiyatta okunacaklar okunur ve selam verilir. Selam ile birlikte eller dua için alemlerin Rabbine kalkar...
  Bu namaz hakkında Hz. Aişe Radıyallahu An-hum'a validemiz, Resulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem'in şöyle buyurduğunu nakletmiştir.
  -"Ya Aişe, bu gecenin nasıl bir gece olduğunu bilir misin? Bende
  -"En iyisini, Allah ve Resulü bilir." Dedim. Şöyle buyurdu:
  -"Bu gece şaban ayının yarısıdır. Dünya işleri ve kulların işleri bu gece Yüce Hakka arz edilir. Bu gece cehennemden azat edilenlerin sayısı; kelb kabilesinin koyunları sayısı kadardır. Bu gece bana izin verir misin"?
  -"Olur" dedim. Kalkıp namaza durdu. Ayakta durması hafif oldu. Fatiha suresini okudu; sonra da küçük bir sure okudu. Gecenin yarısına kadar secdede kaldı. Daha sonra ikinci rekata kaktı. Ayakta iken, birinci rekatta okuduğu kadar bir şey okudu. Sonra yine secdeye vardı. Bu secdede dahi, tan yeri ağarıncaya kadar kaldı. Secdede o kadar kaldı ki, bunun için Yüce Allah ruhunu aldı sandım. Bana gelmesi uzayınca, kendisine yaklaştım. Hatta ayaklarına elimi sürdüm. Hareket ettiğini görünce rahatladım. Secdesinde şöyle dediğini işittim:
  "Azabından affına sığınırım. Dargınlığından rızana sığınırım. Senden sana sığınırım. Şanın yücedir. Sen kendi zatını övdüğün gibi, seni övemem..."
  Sonra kendisine sordum: "Ya resulullah, bu gece secdende bir şeyler okuduğunu duydum. Bunları daha önce okuduğunu hiç duymamıştım. Böyle demem üzerine, bana sordu: "Sen onları öğrenebildin mi"? Bu sorusuna karşılık: "Evet" deyince, şöyle buyurdu:
  "Onları hem sen öğren, hem de başkalarına öğret."

  Kaynaklar
  1 Hülâsâtü'l-Beyân. 13:5251.
  2 Şualar, s,426.
  3 TDİ."Berat" maddesi.
  4 Hak Dini Kur an Dili, 5:4295
  5 İbni Mâce, İkame, 191.
  7 et-Tergîb ve't-Terhib, 2:118.
  8 İbni Mace, İkametü's-Salât, 191; Tirmizî, Savm, 38.
  9 Tirmizî, Savm:39.
  10 Şualar, s.426.
  11 et-Tergib ve't-Terhîb, 2:.119, 120.
  12 Ra’d Suresi, 39; Mecmuatü’l-Ahzab, 1:597.  Paylaş
  Berat gecesi duası ve namazı Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Rabbim bu geceyi hayırla ihya edenlerden eylesin,Allah cc. razı olsun. 3. 3
  Allah c.c razı olsun ,Rabbım bu güzel geceyi layıkı ile ihya etmeyi nasip etsin... 4. 4
  Alıntı *ravza* Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster


  Berat Gecesi Namazı -II
  Berat gecesi kılınan namazlardan biride iki rekat olarak kılınır.
  Birinci rekatta Fatiha okunduktan sonra kısa bir sure okunarak rükuya gidilir. Rükudan doğrulur ve secdeye gidilir. Secdede uzun sure kalınır, bu konuda belli bir tahdit yoktur, ne kadar dayanabilirsen.
  İkinci rekatta da aynı şekilde Fatihadan sonra kısa bir sure okunur. İlk rekatta olduğu gibi secdeye gidildiğinde yine uzun sure secdede kalınır. Gücünüzün yettiği kadar. Secdeden kalkılır tahiyatta okunacaklar okunur ve selam verilir.  Allah razı olsun diyenler okunuz mu:?  Böyle bir namaz yoktur.

  Alıntı mumsemadan alaranın konusuna mum hocamın cevabı:) Nickli Üyeden Alıntı
  Vardır diyenlerin de hiçbir dayanağı yok. ilmihal kitaplarına bakın ne hanefi mezhebinde ne şafii de öyle bir namaz yok.

  Beraat Gecesinde:
  Dua edilir, istiğfar okunur (tevbe), Kur'an okunur ve benzeri sünnette olan ibadetler, zikirler yapılır ama geceye özel bir ibadet şekli yoktur.
 5. 5
  Alıntı Zümra Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Allah razı olsun diyenler okunuz mu:?  Böyle bir namaz yoktur.
  Vardır diyenlerin de hiçbir dayanağı yok. ilmihal kitaplarına bakın ne hanefi mezhebinde ne şafii de öyle bir namaz yok.

  Beraat Gecesinde:
  Dua edilir, istiğfar okunur (tevbe), Kur'an okunur ve benzeri sünnette olan ibadetler, zikirler yapılır ama geceye özel bir ibadet şekli yoktur.
  Allah razı olsun Zümra, güzel bir hatirlatma 6. 6
  Paylaşım için Allah razı olsun 7. 7
  Berat Gecesi Namazı Varmı İnternette hep bu soru dolaşıyor kuran ve sünnet ışığında bu soruma cevap verirmisiniz

  --------------------

  ya bu 100 rekatlık namaz var mı yok mu ya? kesin bilgiyi kim verecek? 8. 8
  Mübarek Günler ve Geceler


  Sevgili Peygamberimizin (s.a.v), vazifesini yerine getirmek için gerekli bulunan hürriyeti elde edeceği Medine (daha önceki adı Yesrib) şehrine hicretinden (göçmesinden) günümüze kadar1422 yıl geçti, 1-Muharrem'de 1423. yıla girmiş olduk. Muharrem ayının dinî ve tarihî yönlerden özellikleri var, bu sebeple oruçlar tutuluyor, anma toplantıları ve başkaca merasimler yapılıyor. Yapılanların dinde yerinin bulunup bulunmadığı konusu da hep tartışılıyor. Bu yazımızda yalnızca Muharrem ayının belli günlerini değil, özel olarak ibadet ve merasim yapılan diğer mübarek gün ve geceleri (bu arada kandilleri) ele almak, incelemek, dindeki yerlerini ortaya koymakistiyoruz.
  Din yalnızca kurallardan ibaret değildir; onu yaşayan, hayatına uygulayan insan ferdi ve toplumunun anlayışı, duyguları, âdetleri ve bunların sosyal ve kültürel hayata yansımaları ile din hayatı canlılık ve zenginlik kazanmakta, ancak bu arada bazı bid'atlar da oluşmaktadır. Bid'at, "inanç, ibadet ve kural olarak dinde olmayan bir şeyi uydurmak ve ona yamamak, dinde varmış gibi bilmek, inanmak ve yapmaktır". Mesela bir kimse, Berat gecesinde şu kadar namaz kılmak gerekir, bu geceye mahsus şöyle bir ibadet vardır" derse ve bunu yaparsa bid'at gerçekleşmiş olur. "Bid'at'ın ne zararı var, yapılan meşru ve faydalı bir şey ise varsın yapılsın!" denemez. Çünkü din, Allah tarafından tamamlanmış, Peygamberimiz tarafından da tam olarak tebliğ edilmiş, insanlara bildirilmiştir. Onda olmayan bir inanç, ibadet veya kuralı ona eklemek dini bozmak ve değiştirmek demektir ve bu caiz olmaz. Bir kimse Allah rızası için -yasaklanan yerler ve zamanlar dışında- istediği kadar namaz kılabilir, oruç tutabilir, zikir yapabilir, sadaka verebilir... ama bunlardan birini "Şu yerde, şu zamanda, şunu yapmak farzdır, vacibdir, sünnettir, sevaptır, gereklidir..." diyerek, bilerek, bildirerek yaparsa bid'at işlemiş, dinde olmayanı ona eklemiş olur ve bu caiz değildir.

  Belli gecelere mahsusnafile/sünnet namazlar var mıdır?
  Ramazan'da, yatsıdan sonra kılınan teravih namazı vardı, sünnettir, Peygamberimiz kılmış, ümmeti de bu sünneti devam ettirmiştir. Bunun dışında belli bir geceye mahsus namaz yoktur. Beş vakit farz ve sünnet, bu namazlardan önce ve sonra kılınsın diye Peygamberimiz tarafındantavsiye edilmiş namazların dışında gecenin yarısından sonra kılınan teheccüd namazı vardır; ancak bu namaz belli bir geceye ait değildir. Şu halde Berat, Reğâib, Mi'rac, Kadir gecelerine mahsus belli bir namaz yoktur. Gerek bu gecelerde ve gerekse başka gün ve gecelerde insanlar nafile olarak istedikleri kadar namaz kılabilirler.

  Belli günlere ait oruçlar var mıdır?
  Ramazan'da tutulan ve farz olan oruç dışında Peygamberimizin tuttuğu ve tavsiye ettiği başlıca oruçlar şunlardır:
  Ramazan'ı takip eden Şevval ayı içinde altı günlük oruç
  Zilhicce ayının on gününde tutulan oruç. Hac edenler Arafe günü oruç tutmazlar. İki bayram günü ile -kurban bayramında içinde tekbir getirlen- teşrik günleri de oruç tutulmaz.
  Muharrem ayının dokuz, on ve onbirinci günlerinde tutulan oruç. Peygamberimiz Muharrem'in onuncu günü aile reisinin evde ziyafet vermesini de tavsiye etmiştir.
  Şaban ayının çoğunu oruçlu geçirmek.
  Zilkade, Zilhicce, Muharrem ve Receb'den ibaret olan "haram aylarda" çokça oruç tutmak.
  Her pazartesi ve Perşembe günleri tutulan oruç.
  Her ayın "ak günler" diye anılanonüç, ondört ve onbeşinci günlerinde tutulan oruç.
  Devamlı olarak bir gün tutmayıp bir gün tutulan (gün aşırı) oruç.
  Farz ve vacib namazlar ile yukarıda sıralanan nafile namaz ve oruçlardan başka -belli zaman ve mekanlara bağlanmış, Hz. Peygamber tarafından tavsiye edilmiş- bir oruç ve namaz yoktur.
  Kandil ve diğer mübarek günlere bu açıdan baktığımızda doğru ve yanlış olanları şöylece özetlemek mümkündür:
  Rabîulevvel ayının onikinci gecesi Sevgili Peygamberimiz'in doğum gecesi (mevlid) olarak kutlanmaktadır. Bu gün ve gecede bir kutlama, ibadet ve merasim yapılacağına dair âyet ve hadis yoktur. Bu vesile ile Peygamberimizi anmak, onun örnek hayatını ve üstün meziyetlerini hatırlamak ve hatırlatmak faydalıdır. Ancak "mevlid gecesi sebebiyle yapılanları" dine katmak, "bu sünnettir, tanımlanmış ibadettir" demek bid'at olur.
  Muharrem ayının başı aynı zamanda müslümanların takvim yılbaşıdır. Hz. Peygamber'in (s.a.) Mekke'den Medine'ye göçmesi olayı bu takvime başlangıç kılınmıştır. Bu sebeple O'nun mücadelesini, hayatını, tebliğ ettiği dinin (İsam'ın) özelliklerini bu vesile ile dile getiren kutlamalar, toplantılar, anmalar yapılabilir. Bunlar özel mânada ibadet değildir, Muharrem'in 9-11. günleri tutulacak oruç dışında tavsiye edilmiş bir ibadet yoktur.
  Berat gecesi belli değildir. Bunun Kadir gecesi olduğunu söyleyenlerin delilleri daha kuvvetlidir. Bu gece olduğu söylenen Şaban'ın ortasının gecesi hakkında rivayet edilmiş hadisler vardır; ancak bu hadislerin sıhhati tartışmalı olduğu gibi sağlamca olanların içlerinde "berat" kelimesi de geçmemektedir. Hz. Peygamber ve sahabe devirlerinden sonra bazı alimler ve halk bu geceyi ibadetle geçirme şeklinde bir davranış içine girmişlerdir. Bunlara göre de o geceye mahsus belli bir ibadet yoktur.
  Receb ayının ilk Cuma gecesi kutlanan Reğaib gecesi hakkında sağlam bir rivayet (hadis) yoktur.

  Kadir gecesi hakkında âyetler ve hadisler vardır; bu gecenin bin aydan daha hayırlı olduğu bilinmektedir. Ancak Kadir Gecesi'nin hangi gece olduğu kesin olarak bildirilmemiştir. Ramazangecelerinin tamamı Kadir olabilir. Kadir gecesine ait de bir namaz veya başka bir belli ibadet yoktur.
  Mi'rac Hz. Peygamber'e büyük bir ihsan, eşsiz bir armağandır; ümmetinin de bundan büyük bir nasibi vardır. Mi'rac gecesi Hz. Peygamber'i, başta mirac olmak üzere genellikle mucizeleri, o gece armağan edilen namaz ibadetinin önemini, İsra sûresini ve orada geçen dini, ahlaki hükümleri anmak, anlatmak, temsil etmek elbette yararlıdır ve yapılmalıdır. Ancak gerek bunları ve gerekse başka meşru şeyleri yapmak "miraç gecesine mahsus" bir sünnet, bir ibadet değildir; böyle anlaşılırsa dine ekleme yapılmış olur.

  Hayrettin Karaman
 9. 9
  Herkesın Berat kandılı mubarek olsun ınsallah. dualarda bulusalım kardeslerım.herkes bırbırıne dua etsın ınsallah. kabul olsun ınsallah amın. 10. 10
  bugüne özel hangi duaları etmek gerekir peki? özel namaz yok onu anladım fakat bugüne özel hangi dualar vardır?

  --------------------------

  http://www.nihathatipoglu.com/istene...t_kandili.aspx nihat hatipoğlunun sitesinde 100 reaktlık namaz yazıyoır ama? 11. 11
  nur eda kardeşim bu gecenin ihyası hakkında Kur'anda sünnette bir bilgi yok
  ama dua için her hangi bir zamanı beklemek gerekmez
  yani istediğimiz her an her saniye dua edebileceğimiz gibi,bu gecede edebiliriz

  Asya79Herkesın Berat kandılı mubarek olsun ınsallah. dualarda bulusalım kardeslerım.herkes bırbırıne dua etsın ınsallah. kabul olsun ınsallah amın.
  amin Asya79 kardeşim dualarınızı esirgemeyin
  benden ve bütün Mü'minlerden...


  Muminem

beratgecesinamazivarmi