Bebek Sağlığı ve Bebekler için Ek Besinler Forumundan Çocuğunuz Sebze Yemek İstemiyor mu? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Çocuğunuz Sebze Yemek İstemiyor mu?

  Reklam
  Sebze Yiyen Çocuk Kilo Almaz Diye Bir Şey Yok!

  Sağlıklı gelişimi için çocukların sebze ve meyve tüketmesi gerekiyor. Ancak çocuklar genelde bunu reddediyor. Çocuklara sağlıklı ve düzenli beslenme alışkanlıklarının kazandırmak için neler yapabiliriz.
  Anne ve çocuklar arasında zaman zaman yemekler özellikle sebze yemekleri konusunda anlaşmazlık olabilir. Bir sebzeyi yemesi için çocuğunuza ısrar etmeyin. Yiyeceklerle ilgili çocuğunuzun yanında iyi dedikodular yapın. Örneğin çocuğunuz ıspanak sevmiyor. Çocukla direkt değil ama eşinizle ıspanak yemeğinin ne kadar lezzetli olduğu, faydaları konusunda konuşun, onu özendirin.
  Çocuğun sevmediğini bildiğiniz sebzeyi yedirme konusunda ısrar etmeyin, çocukla inatlaşmayın. Değişik pişirme yöntemleri ile sevdirmeye çalışın. Örneğin; ıspanak yemeğini sevmiyorsa çorbaya karıştırın, böreğini yapın.
  Günümüzde kabızlık artık yaygın olarak çocuklarda da görülmeye başlandı. Bu nedenle çocukların beslenmesinde lif ağırlıklı sebzelere yer vermeye dikkat etmek gerekir. Kabak, ıspanak, yeşil fasulye, pırasa çocuklar için çok faydalı lifli sebzelerdir.
  Önemli olan çocuğa sebze meyve yedirmek değil, düzenli beslenme alışkanlığının kazandırılmasıdır. Çocuk ne kadar sebze meyve tüketirse tüketsin, eğer paketlenmiş hazır gıdaları çok fazla tüketiyor, dengesiz besleniyorsa kilo alması kaçınılmazdır.
  Sebze Yedirmek İçin Farklı Yollar Deneyin

  Çocukları mutfağa alıştırın: Pişireceğiniz sebzeleri almak için çocuklarınızı pazara, manava ya da markete götürün. Eve geldikten sonra da sebzeleri beraber yıkayın, soyun ve doğrayın. Nasıl pişirileceğini ve sebzeleri nasıl lezzetlendirileceğini onlara anlatın. Sebzeleri koklamalarına ve onlara dokunmalarına izin verin. Bu şekilde çocuğunuz kendi hazırladığı sebzeleri yemek isteyecektir.
  Sebzeleri sevdiği yiyeceklerle birlikte sunun: Çocuğunuz sade fast food tarzı yiyecek seviyorsa, buna bir çeşit sebze eklemeyi deneyebilirsiniz. Örneğin bazı çocuklar karışık pizzalardan hoşlanmaz, bazıları ise yeni şeyler denemeyi severler. Kendinize özel günler oluşturun ve o gecelerde bir kase sebze hazırlayın. Ailece bu sebzeleri çatal, bıçak kullanmadan elinizle yiyin. Çocuklarınız hem eğlenecek, hem de yeni tatlar deneyecektir.
  Sebzeleri komik hale getirin: Küçük çocuklarınız için sebzeleri keserek yüzler yapabilirsiniz. Brokoliyi ağaç ya da karnı baharı da beyin olarak sunabilirsiniz. Böylece sebzeleri daha az korkutucu hale getirirsiniz. Sebzeleri minik boyutlu olarak sunarsanız çocuklarınızın hoşuna gidecektir.
  Bildiği yiyeceklerin yanında yeni sebzeyi de sunun: Sevdiği yiyeceklerin yanında bir tabağı da bilmediği ya da sevmediği yemeklerle doldurun. Tek seferde bir tane sebze ekleyin. Çocuğunuzu yeni gıdaları denemesi konusunda cesaretlendirin.
  Denemekten vazgeçmeyin: Çocuğunuz yemesi için brokoli ya da ıspanağı denediniz, ancak henüz yemediyse vazgeçmeyin. Çocukların tat alma duyusu büyüdükçe değişiyor. Yeni bir sebzeyi daha önce düzinelerce kez deneyip beğenmeye


  Paylaş
  Çocuğunuz Sebze Yemek İstemiyor mu? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Sebze yemek istemeyen çocuklar sebzenin içerisindeki vitaminlerden mahrum kalmaması için sebze yemeklerini eğlenceli hale getirerek veya çorba şeklinde sunarak yedirmek lazım.