Bebek Sağlığı ve Bebekler için Ek Besinler Forumundan Çocukların Beslenmesinde Doğru Bildiğimiz Yanlışlar Neler ? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Çocukların Beslenmesinde Doğru Bildiğimiz Yanlışlar Neler ?

  Reklam
  Çocukların Beslenmesinde Doğru Bildiğimiz Yanlışlar Neler ?

  Yanlış 1: Çocuklar az yağlı/yağsız süt içmelidir.

  Çocukların beyin gelişimi için doymuş yağ asitlerine de ihtiyacı vardır. Bu nedenle herhangi bir sağlık sorunu nedeniyle doktoru/diyetisyeni önermedikçe, çocukların 7 yaşına kadar tam yağlı süt ve süt ürünleri tercih etmesi gerekir.

  Yanlış 2: Çocuklarda, yetişkinler gibi kepekli ekmek tüketmelidir.

  Kepekli ekmek, çocukların demir gibi değerli mineralleri barsak yoluyla kaybetmesine yol açabilir. Özellikle demir eksikliği anemisi olan çocuklar başta olmak üzere çocukların 7 yaşına kadar beyaz ekmek tüketmesi sağlıklı tercihtir.

  Yanlış 3: Çocuklar, tereyağı gibi katı yağları tüketmemelidir.

  Çocuk beslenmesi, yetişkin beslenmesinden farklıdır. Beyin gelişimi için doymuş yağ asitleri ve kolesterole ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle çocukların beslenmesinde tereyağı belirli ölçülerde yer almalıdır. Fakat tereyağı kızartılarak veya yakılarak değil çiğ olarak tercih edilmelidir.

  Yanlış 4: Meyve suyu meyve suyudur, her zaman sağlıklıdır.

  Çocukların vitamin ihtiyacının karşılanması için meyve yerine meyve suyu tercih edilecekse, taze sıkılmış meyve suları ve %100 şekersiz meyve suları tercih edilmelidir. Meyve aromalı sular veya meyve konsantresi olan meyve sularının vitamin içeriği düşüktür.

  Yanlış 5: Çocuklar hiçbir zaman için fast-food yememelidir.

  Izgarada yapılmış, sebzeli bir hamburger veya tavuk burgerin çocukların sağlığı açısından ciddi bir yan etkisi yoktur. Fast-food besinleri olumsuz hale getiren; kullanılan yağlar ve kızartma gibi sağlıksız pişirme yöntemlerinin tercih edilmesidir. Evde sağlıklı hamburgerler, patatesler ve pizzalar hazırlayabilir ve 10-15 günde bir kez çocukların kızartılmamış küçük boy fast-food besinleri bir öğün için tüketmesine izin verebilirsiniz. Tabi menüyü asitli içecekler yerine taze sıkılmış meyve suyu veya ayranla tamamlamayı tercih ederek.

  ÇOCUKLARIN ŞİŞMANLAMAMASI İÇİN PÜF NOKTALARI

  - Kahvaltı etme alışkanlığı mutlaka kazanılmalıdır.

  - Gün içerisinde 3 saatten uzun aç kalmamalıdır.

  - Öğün atlamamalıdır.

  - Öğün öncesi şekerli gıda ve abur cubur besin tüketmemelidir.

  - Meyve suyu yerine meyvenin kendisini yemeyi tercih etmelidir.

  - Asitli ve şekerli içeceklerden kaçınmalıdır.

  - Aynı öğün içerisinde tam porsiyon ölçüsünde çorba, pilav, makarnadan sadece birini seçmelidir.

  BİLİNÇLİ BESLENME TERCİHLERİ

  Süt kremaları ve kaymak yerine taze sütten yapılmış dondurma ve tatlı

  Kızartılmış tavuk parçaları yerine fırında pişmiş tavuk

  Kızartma balık yerine fırında veya ızgarada pişmiş balık

  Yağda yapılmış yumurta yerine teflon tavada yağsız yapılmış omlet

  Dışarıdan alınan poğaça yerine simit veya ev poğaçası/fırın böreği

  Patates kızartması yerine fırında patates

  Cipsler yerine yağsız patlamış mısır

  Şekerli abur-cuburlar yerine sütlü çikolata

  Dışarıdan alınan kek yerine ev keki

  Kızartma sebzeler yerine ızgara sebzeler veya salata

  Hazır meyve suları yerine taze sıkılmış meyve suları

  Hazır kakao kremaları yerine pekmez veya bal

  UNUTMAYIN! ÇOCUĞUNUZUN ROL-MODELİ SİZSİNİZ!

  Çocuğunuz öğrenme basamağında sizi rol model olarak görür ve beslenme alışkanlıklarını kazanırken de sizin alışkanlıklarınızı taklit eder ve davranış haline getirir. Yani sizin beslenme alışkanlıklarını ne ise, çocuğunuzda da paralel davranışları görürsünüz. Bu nedenle, sağlıklı beslenme alışkanlıkları olan bir çocuk yetiştirmek istiyorsanız, öncelikle kendi beslenme alışkanlıklarınızı düzeltmeniz gerekir.

  Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda, çocuğun tek ebeveyni şişman ise çocuğun gelecekte obez olma riskinin %40, her ikisi de şişman ise riskin %80 olduğu bilinmektedir. Bu durum, sadece genetik faktörler ile açıklanamamaktadır. Aynı zamanda ebeveynlerin beslenme alışkanlıkları ile ilgili olduğu bilinmektedir.

  Çocuğun sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanması için evde sofra düzeninin olması çok önemlidir. Öğün saatleri belli olmalı ve en az bir öğün ailecek tüketilmelidir. Ayaküstü atıştırmalar yerine sofrada hep birlikte olunmalıdır. Sofrada iken gazete/dergi okumak veya TV izlemek gibi davranışlar ebeveynler tarafından yapılmamalıdır.

  Beslenme Stratejiniz, TUTAR’LI olsun!

  Diyetisyen Gizem TUTAR – Yaşam Koçu

  alıntı  Paylaş
  Çocukların Beslenmesinde Doğru Bildiğimiz Yanlışlar Neler ? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Çocukları istemedikleri halde zorlayarak yemek yedirmek onların midesini bulandırdığı gibi kusmalarına da neden olmaktadır. Yemedikleri sebze ve yemekleri onlara hitap edecek şekilde sunmak lazım.