Bebek Sağlığı ve Bebekler için Ek Besinler Forumundan Bebek Yemekleri Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Bebek Yemekleri

  Reklam
  Bebek Yemekleri Süt

  2 yaşına kadar anne sütü emen çocuk, kemik gelişimi için gerekli olan kalsiyum ve fosforu en ideal oranda annesinin sütünden almış olur. Anne sütü yeterli olan bir çocuğa ilave inek sütü içirmeye gerek yoktur. Anne sütü almayan çocuklar ise 2 yaşına kadar gündüz yemek aralarında almamak şartıyla, içebildikleri kadar inek sütü içmelidirler. 2 yaşından sonra ise 1 bardak inek sütü yeterlidir. Sütü sevmeyen çocukları yoğurt, peynir, muhallebi gibi yiyecekleri yediği taktirde, süt içmesi için zorlamaya gerek yoktur.
  inek sütü verirken hijyenik süt olmasına dikkat edilmelidir. Pastörize edilmiş şişe sütleri, sterilize edilmiş uzun ömürlü karton sütler temiz ve hijyenik sütlerdir. Süt, yeni doğana verilecekse sulandırılarak verilmelidir.
  Yoğurt

  4 ve 6. aylarda bebeğinize vereceğiniz ilk ek gıdalar arasında yer alabilir. Yoğurt bazı bebeklerde gaz yapabilir. Fakat sizin çocuğunuzda gaz yapmayabilir de. Bunun için denemeniz gerekir. Eğer bebeğiniz çok rahatsız olmuşsa ara verip birkaç gün sonra tekrar deneyin. Bir yaşına kadar bebeklerde inek sütü tavsiye edilmediği için, yoğurda ne kadar erken başlarsanız o kadar iyi olur. Bebeğinize vereceğiniz yoğurdun evde yapılmış olmasına dikkat edin.
  Yapılışı: Eli yakmayacak derecedeki ılık süte, bir litre süt için bir yemek kaşığı yoğurt ekleyin ve karıştırın. Isı kaybını önlemek için üzerini güzelce sarmalayın. 5-6 saat içinde süt, yoğurda dönüşür. Bir gün buzdolabında bekletebilirsiniz. Bebeğiniz için her gün taze yoğurt yapmaya özen gösterin. Marketten yoğurt alırsanız, kaymak kısmını ayırıp öyle yedirin.
  Muhallebi

  4 ve 6. aylardaki ek gıdalar arasında yer alabilecek muhallebinin kıvamının daha akıcı ve az şekerli olmasına dikkat edin. Önceleri su ile yaparken, bebeğinizin yaşı büyüdükçe yavaş yavaş sütün miktarını çoğaltarak yapın (bu konuda doktorunuza da danışabilirsiniz). Kullanacağınız un, pirinç ya da nişasta olmalıdır, Buğday unu daha alerjik özelliklere sahip olduğu için bebek biraz daha büyüyünce verilebilir. Muhallebi günde bir seferden fazla yedirilmemelidir. Yatarken yedireceğiniz muhallebi bebeğinizi uzun süre tok tutacağından gece rahat uyur.
  Yapılışı: Bir su bardağı su veya süte bjr tatlı kaşığı pirinç unu koyulur. Pirinç unu bir miktar sütle ezildikten sonra kalan süt de ilave edilir. Karıştırılarak hafif ateşte 10 dakika pişirilir. Bir tatlı kaşığı şeker ilave edilerek karıştırılır ve ateşten alınır. Şeker en son ilave edilmelidir. Süt, şekerle kaynatılırsa, süt proteininde kayıplar olur.
  Meyve Suyu ve Püreleri

  Elma suyu sindirimi kolay olduğundan bebeğinize vereceğiniz ilk besinler arasında yer alır. Rendeleyip, temiz bir tülbentten sıkarak suyunu çıkartabilirsiniz. Bebeğiniz elma suyuna alıştıktan birkaç hafta sonra, elma püresine geçebilirsiniz. Cam rendede rendeleyeceğiniz elmanın püresini 4-5 aylıkken bebeğinize yedirebilirsiniz.
  Şeftali suyu ve püresini de aynı şekilde hazırlayıp bebeğinize 4-5 aylıkken verebilirsiniz. Portakal ve mandalina suyu bazı bebeklerde gaz sancısına sebep olabilir. Bunun için 6. aydan sonra tekrar denemelisiniz.
  Muz püresi oluşturmak için, kabuklarını soyup muzu çatalla ezin. Biraz sulandırmak için anne sütü veya inek sütü kullanabilirsiniz, ilk deneyeceğiniz ek gıdalar arasında yer alabilir. Muzun olgun olmasına, dışında kara lekeler bulunmasına dikkat edin. Olgun bir armutun da kabuğunu sovup rendeleyerek verebilirsiniz.
  Yumurta

  6 ve 9. aylar arasında yumurta yedirmeye başlayabilirsiniz.
  Yapılışı: Soğuk suya koyulur ve kaynadıktan sonra 3-5 dakika pişmeye bırakılır. Ateşten alındıktan sonra hemen soğuk suya tutulur. Küçük bebeklere iyi pişmiş katı yumurtanın sarısını vermek gerekir. Nohut büyüklüğünde yedirmeye başlanır. Alerji yapmıyorsa, yavaş yavaş artırılarak mamasına katılabilir. Yumurtanın beyazı bebeğe bir yaşından sonra verilmelidir.
  Etler

  Bebeklere verilecek olan et, kıyma şeklinde verilmelidir. Et veya kemiğin suyu sanıldığı kadar besleyici değildir. Etin kendisini yedirmek gerekir. Bu da küçük bebeklerde ancak kıyma ile mümkün olur.

  Yapılışı: Kıyma hafif ateşte ezile ezile suyu çekinceye kadar pişirilir, ancak kavrulmaz. Bu şekilde hazırlanmış kıyma 6. aydan sonra bebeklerin çorbasına katılabilir. İyi kalite protein, B grubu vitaminleri ve demir bakımından zengin olan et, çocukların beslenmesinde önemli bir yer tutar. Bebeklere et yedirmeye başlarken ilk önce tavuk etinden başlanmalıdır. Tavuk etinden yapılmış kıyma da aynı şekilde bebeğe yedirilir. Et yemeye
  alışan bebek bir iki ay sonra ciğere de alıştırılmalıdır. Haftada bir gün 1-2 çorba kaşığı karaciğeri (önce tavuk ciğeri ile alıştırılır) haşlayıp rendeleyerek püre yapıp veya çorbalara katarak yedire bilirsiniz. 8. aydan sonra balığı ızgara yaparak veya buğulama yaparak, kılçıklarından ayırıp yedirebilirsiniz. ,
  Çorbalar

  3-4 aylıkken havuç suyu vererek sebze tatlarına alıştırabilirsiniz. Daha sonra haşlayarak pişirdiğiniz havucun püresini deneyin. Patatesi kabuğu ile haşlayarak biraz süt ilave edip püre şeklinde verebilirsiniz. 4 ve 5. aylarda klasik sebze çorbasına geçebilirsiniz. (Sebze çorbasına ne kadar erken başlarsanız, alışması o kadar kolay olur. İlk günler hazırlayacağınız çorba tadımlık olmalıdır.)
  Sebze çorbası için ilk zamanlar (tek tek pişirilerek denenir ve çeşit sayısı artırılır) havuç, patates, kabak, domates, maydanoz tercih edilmelidir. Sebze çorbasına ocaktan indirmeden 5 dakika önce bir çay kaşığı irmik ilave edilir. 2-3 haftalık alıştırmanın sonunda bir çay kaşığı bitkisel yağ ilave edilir.
  Sebzeleri kullanırken:
  ♦ Kullanacağınız zaman doğrayın.
  ♦ Suda bekletmeyip hemen yıkayın. Kaynar suda ağzı kapalı ve kısa sürede pişirin. Sebze ne-kadar çabuk pişerse vitamin kaybı o kadar az olur.
  ♦ Sebzeler az suda pişirilir. Pişme suyu asla atılmaz. Sebze pişerken besin maddelerinin önemli bir kısmı suya geçer.
  ♦ Patates ve pancar kabukları ile pişirilir. Kabuğun altındaki vitaminli kısmı da atılmamış olur.
  ♦ Sebzelerin hava ile teması sonucunda C vitamini azalacağından fazla bekletilmemelidir. Soğuk yerde beklenirse kayıp daha az olur.
  ♦ Et ve sebzeleri aynı tahtada doğramayın. Ette mevcut olan bakteriler, sebzelere de geçer.
  ♦ Lahana, patlıcan, pırasa, kereviz, karnabahar, pancar, ıspanak gibi sebzeler bebeğe 8. aydan sonra verilmelidir.
  Yazının kaynağı : Sevda Salihoğlu Dursun ( Bebek Bakımı ve Sağlığı ) Daha fazla bilgi için Lütfen kitaba Başvurunuz...


  Paylaş
  Bebek Yemekleri Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Bir bebeğe kolay veya zor hazırlanmış yiyecekler verildiğinde hepsini yer. Önemli olan besleyici yönünün ağır basması vitaminlerini en iyi şekilde almasını sağlamaktır.