Bebek Sağlığı ve Bebek Hastalıkları Forumundan Anneden Bebeğe Bakteri Geçişi Olur Mu? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Anneden Bebeğe Bakteri Geçişi Olur Mu?

  Reklam
  Çürük lezyonu hastalık olarak düşünülürse bunun da bulaşıcı olduğu kabul edilmektedir. Çürük yapıcı ana bakteri olan “Mutans Streptokokları”nın özellikle anneden veya bakıcıdan bebeğe geçişi mümkün olabilmektedir. Her insanın doğal ağız ortamında bulunan bu bakteri çürük yapıcı özellikte olduğundan annenin veya bakıcının ağız-diş sağlığının da çok iyi düzeyde olması gerekmektedir. Anne veya bakıcı öpme, yemeklerin tadına bakma, biberonu veya emziği temizleme maksadı ile kendi tükürük yapılarında bulunan bu bakterileri istemeden de olsa bebeğin ağız ortamına taşımaktadır. Bu şekilde bebeğin ağzına özellikle streptokok grubu bakteriler yerleşir ve sürmüş olan dişlerin yüzeylerine tutunur. Anneden yada diğer aile bireylerinden çocuğa bu bakterilerin taşınması, çocukta çürük görülme sıklığının artmasına neden olmaktadır. Çürüğe neden olan bu bakterilerin anneden/bakıcıdan/aile fertlerinden bebeğe geçiş periyodu 6 aydan başlayarak 31. aya kadar devam edebilmektedir.

  Önerilerim:
  Bebeğin anne tarafından dişlerinin fırçalanması veya temizlenmesi bu donemde büyük önem taşımaktadır.
  Annenin veya çocuğa bakan ve besleyen kişinin (baba, bakıcı, anneanne...) ağız,diş sağlığının iyi düzeyde olması gerekmektedir.
  Zorunlu kalmadıkça aynı kaşıktan yemek yenmemeli, yemeklerin tadına başka bir kaşık ile bakılmalıdır.
  Ağız lezyonu, dudakta uçuk gibi virütik enfeksiyonu olan kişilerin yine öpme veya temas ile bunu bebeğe taşıyabilmeleri mümkün olduğundan bu konuda dikkatli olunmalıdır.
  Çocuk ile aynı diş fırçası kullanılmamalıdır.
  Tabii ki bebeğinizle yakın temasta olmak her zaman en doğal ve sağlıklı olanıdır ancak özellikle çürük yapıcı bakteriler bu yollarla taşınabileceğini aklımızda tutup, gerekli önlemleri almakla bebeğimizin ağız-diş sağlığını olumlu yönde etkileyeceğini unutmayalım

  alıntıdır  Paylaş
  Anneden Bebeğe Bakteri Geçişi Olur Mu? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Anneler bebekleri olduğu zaman kendilerine her zamankinden daha fazla dikkat etmesi gerekmektedir.Temizlik konusunda hassas olmaları ve bebeği etkileyeceğini unutmamaları gerekmektedir.