Bebek Sağlığı ve Bebek Hastalıkları Forumundan Bebek hastalıkları-Nezle – Rinit - Rinofarenjit Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Bebek hastalıkları-Nezle – Rinit - Rinofarenjit

  Reklam
  Rinit bildiğimiz nezlenin tıptaki adıdır. Açık renk burun akıntısı ile başlar, sonra bu akıntı kalınlaşır, rengi koyulaşır. Ateş fazla yükselmez, çocuğun genel durumu iyidir. Küçük bebeklerde burunun tıkanması, yemek yemesinde , uyumasında zorluk çıkartırsa da , basit bir hastalıktır.

  Burunu serum fizyolojik damlatarak açmalı, burun damlaları kullanılabilir ama yağlı ve damar sıkıştırıcı maddeler ihtiva etmemelidir.

  RİNOFARENJİT :

  Bu , burun arkası ve larenks bölgesine yayılmış bir nezledir. Çoğu zaman ateş yükselebilir, (ani olursa havale geçirebilir), öksürük, gıdayı reddetme, ishal görülebilir.

  Tedavisi basittir.Nezlede olduğu gibi burun serum fizyolojikle temizlenir, ateş düşürücü ilaçlar verilebilir, hastalı birkaç günde geçer.

  Komplikasyonlar:

  - Orta kulak iltihabı

  - Larenjit

  - Bronşit

  - Zatürree

  Bu tür hastalıkların önlenmesi için doktor lüzum görürse antibiyotik kullanılabilir.

  Tekrarlayan Rinofarenjitler – Kronik rinit :

  Sürekli burun akıntısı durumunda kronik rinitten söz edilir. Bu tekrarlar bebeklerde büyük sorun yaratır. Bebek oluşabilecek komplikasyonlara açıktır. Sürekli burunları tıkalıdır, öksürürler. Bu büyümelerini kötü yönde etkiler. Bu tekrarların sebepleri şunlar olabilir :

  - çocuğun alerjik yapısı

  - bağışıklık eksikliği

  - demir eksikliği

  - D vitamini eksikliği

  - burunda polip

  - tekrarlayan sinüzit

  - yabancı cisim

  - septum deviasyonu

  - kronik beslenme bozukluğu

  - çeşitli doğumsal hastalıklar

  Tekrarlayan rinofarenjitler çocuğun üst solunum yolarının, çevreden gelen çeşitli virüs ve mikropların saldırısına karşı bağışıklık kazanmasına yarayan alışma hastalıkları gibi düşünülebilir. Bu tekrar eden hastalıklar çocuğun bağışıklık sisteminin oluşması için gereklidir. Genellikle 6- 7 yaşında bunlar sona erer.

  Tedavi etmek için sabırlı olup, antibiyotikleri çok kullanmamalı, önleyici tedbirler almalısınız.

  Zaman zaman güneşli ve kuru iklimlere gidilmelidir

  Eğer altında yatan başka bir hastalık varsa neden bulunup tedavi edilmelidir.

  Çocuk sık sık kulak yolu iltihabına yakalanıyorsa , burun etlerinin alınması gerekebilir.

  ALLERJİK RİNİT

  Mevsimsel özellik gösteren bir kronik rinittir. Solunumla alınan irrite edici maddelere karşı aşırı bir reaksiyon söz konusudur. Çocukluk döneminde sık görülür. Burunda kaşıntı , aksırma , sulu akıntı başlıca belirtileri oluşturur.

  Damar sıkıştırıcı burun spreylerinin kullanımı ile bulgular daha da şiddetlenir.

  ATROFİK RİNİT

  Çocuklarda nadirdir. Uzun süren burun enfeksiyonları sonucu gelişebilir. Koku hissi bozulur . Burunda belirgin akıntı yoktur, buna karşılık kabuklanma görülür. Burun ve boğazda kuruluk hissedilir.  Paylaş
  Bebek hastalıkları-Nezle – Rinit - Rinofarenjit Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Bebeğin bir hastalığa yakalanma ihtimali anne sütünün verilip verilmemesi ile doğru orantılıdır. Anne sütü emen bebeklerde nadir görülse de solunum yolu ile geçme ihtimali de vardır.