Bebek Sağlığı ve Bebek Hastalıkları Forumundan Bebek hastalıkları-Burun Eti=Geniz Eti (Adenoidler) & Adenoid Hipertrofisi Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Bebek hastalıkları-Burun Eti=Geniz Eti (Adenoidler) & Adenoid Hipertrofisi

  Reklam
  Burun eti (adenoidler, tonsilla pharyngea, vejetasyon) olarak adlandırılan ve bademcikler ile beraber lenfoid dokunun bir bölümünü oluştururlar. Burnunun arkasındaki boşlukta yer alan diğer bademciktir. Muayenede bu küçük bademcikler görülmez. Solunum yollarını dışarıdan gelen virüs ve mikroplara karşı korur.

  Burun eti sık sık mikrop kaparsa büyür, bir mikrop yuvası haline gelir ve devamlı boğaz , kulak ve burun hastalıklarına neden olur.

  Adenoid hipertrofisi belirtileri süt çocukluğu döneminde başlayabilir. Uyku bozuklukları, iştahsızlık, horlama yanında bazen de burun kanadı solunumu gibi zor nefes alma belirtileri görülebilir.

  Genellikle bulgular 2 yaştan sonra belirginleşir.

  Çoğunlukla bademcik iltihabı ile beraber seyreder. Çocuklarda normalde bu lenfoid dokunun büyüklüğü 2-3 cm kadardır . Hipertrofiye uğrayarak büyüdüğü zaman hava yollarında ve östaki borusunda darlığa yol açar.

  Ağızdan soluma , devamlı burun akıntısı ve burundan konuşma en karakteristik belirtileri oluşturur. İştahsızlık, yorgunluk, horlama , huzursuz uyku , ağlayarak uyanma gibi uyku bozuklukları sıktır. Diş gıcırdatmalarına sık rastlanır.

  Doktor tarafından tanı koyulduktan sonra semptomatik tedavi yapılır.

  Burun etinin iltihaplanması sonucu doktor belli kriterler varlığında burun etini alınmasını önerir. Bu çok kolay , risksiz, hastanede yatmaya gerek olmayan bir operasyondur. Genellikle 1 yaşından sonra yapılır.  Paylaş
  Bebek hastalıkları-Burun Eti=Geniz Eti (Adenoidler) & Adenoid Hipertrofisi Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Burun eti hastalıkları bademciğe bağlı olarak gelişen hastalıktır. Solunum yolu ile alınan oksijen ile birlikte gelen mikropları tutma görevini yapmaktadır.