Bebek Sağlığı ve Bebek Hastalıkları Forumundan Bebek hastalıkları-Konjenital Kalça Çıkığı Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Bebek hastalıkları-Konjenital Kalça Çıkığı

  Reklam
  Konjenital Kalça Çıkığı

  Kalça ekleminin bir kısmının ya da tüm kısımlarının anormal bir gelişim göstermesinin sonucudur. Problem doğum sonrasındaki ilk muayenede yada daha sonra tespit edilebilmektedir.

  Doğuştan gelen kalça çıkığı bazı bölgelerde daha çok görülmektedir.

  Konjenital kalça çıkığının etiolojisi bir çok nedene bağlanmaktadır.

  • Genetik nedenler : Kızlarda erkeklerden 6- 8 kez daha sık oluşu genetik faktörlerle ilgilidir.

  • Doğumsal anomalilerle birliktelik :Pes kavus, tortikolis gibi anomalilerle beraber görülebilmektedir.

  • Anne rahmindeki ve doğumdaki faktörler : Makat gelişlerde ve sezeryan doğumlarda daha sık görülmektedir.

  • Normalde doğumda çocuğun uyluk kemiğinin kalça tarafındaki başı tam oluşmamıştır.İlk sene boyunca bu kemiğin başı oluşacaktır ve kalça kemiğinin içindeki oyuğa oturacaktır. Ama bazı çocuklarda bu oyuk ya çok düzgündür ya eğilimlidir ve uyluk kemiğinin başı bu oyuktan kolayca çıkabilir. Bu tek tarafta da olur ama genellikle iki taraflıdır.

  TANI:

  Doğumdan sonra yapılan ilk muayenelerde kalça çıkığı sistematik olarak aranır. Doğum sonrası çekilen röntgenler sonuç vermezler, bunun için 4 ay beklenilmesi gerekmektedir.
  İlk ayın sonunda ekografi (sonografi) çekilebilir.
  TEDAVİ:

  Eğer kalça çıkığı teşhis edilmemişse , kalıcı şekil bozuklukları meydana gelir ve bu çocuk için çok rahatsız edicidir. Bu durumlarda uzun tedaviler hatta ameliyatlar gerekebilir.

  Kalça çıkığını önlemek için , erkenden başlanan ve çok kolay uygulanan bir tedavi vardır. Çocuğun bacakları özel bir kilot giydirilerek ya da özel bir yastık kullanılarak bir süre ayrık tutulur.

  Konjenital kalça çıkıklı olarak doğan bebeğe , kalça kemiğinin (femur) baş kısmını kalça yuvası (acetabulum) içine yerleştirilmesi için bağ benzeri bir aygıt takılır. Bu tedavi genellikle 6 ile 8 hafta içinde başarılı olmaktadır. Yeni doğan bebeklerin ilk dönemlerinde teşhis edilen kalça çıkığı vakalarının çoğu bu yolla gerektiği gibi tedavi edilebilmektedir.
  Paylaş
  Bebek hastalıkları-Konjenital Kalça Çıkığı Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Bebeklerde kalça çıkıklığı genellikle doğuştan olmaktadır.Bu durum anneler kadar bebekler içinde zor olmaktadır.Zira aylarca süren alçılı bacak ve kalça hareketleri ve günlük yaşamı kötü etkilemektedir.