Bebek Sağlığı ve Bebek Bakımı Forumundan Çocuklarda sık görülen uyku problemleri hakkında bilgilendirme Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Çocuklarda sık görülen uyku problemleri hakkında bilgilendirme

  Reklam
  Çocuğunuzun uyku sorunuyla başa çıkmak zorlayıcı olabilir. Sizi bütün gece uyanık tuttuğu zaman altüst olmanız kaçınılmazdır. Anlayışlı olmaya çalışın. Bazen, özellikle de boşanma, yeni kardeş, okul problemleri gibi stresli bir dönemde ebeveynlerin verdiği olumsuz tepkiler problemleri daha da kötüleştirir.

  Eğer sorun devam ediyorsa, çocuğunuzun sağlıklı uyumasına engel olan fiziksel veya duygusal bir neden söz konusu olabilir. Yardıma ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız bir uyku günlüğü tutun ve doktorunuzla görüşün. Çoğu uyku sorununun sık görülen sorunlar olduğunu, zamanın ve doktorunuzun yardımı ile üstesinden gelebileceğinizi unutmayın.


  KÂBUS
  Kâbuslar, genellikle rüyaların yoğun olduğu gecenin ikinci yarısında ortaya çıkan korkutucu rüyalardır. Gecede birden fazla kez görülebilir. Kâbus sona erdikten sonra çocuğunuz uyanıp size anlatabilir. Ağlayabilir, korkmuş olabilir, fakat sizin yanında olduğunuzun farkındadır. Kâbusu ayrıntılarıyla hatırladığı için yeniden uykuya dalması güç olacaktır.

  Kâbuslarla nasıl başa çıkabilirsiniz?
  * Kâbus gördüğünde çocuğunuzun yanına olabildiğince çabuk gidin. Ona yanında olduğunuz ve hiçbir şeyin kendisine zarar vermesine izin vermeyeceğiniz konusunda güven verin. Kendini güvende hissetmesi için küçük bir ışık yakmak isterse izin verin.
  * Çok korkmuşsa rahatlatın ve sakinleştirin.
  * Kâbusların çocuk tarafından gerçek sanıldığını aklınızdan çıkarmayın. Rüyasında neler gördüğünü anlatmasını isteyin.
  * Sakinleştikten sonra tekrar uyuması için onu cesaretlendirin.

  GECE KORKULARI
  Gece korkuları kâbuslardan daha şiddetli ve korkutucudur. Ancak çok sık yaşanmaz. Çoğunlukla oyun ve okul öncesi çocuklarda görülür. Uykunun en derin dönemlerinde oluşur. Genellikle çocuk uyandırılamaz. Gece korkuları kontrol edilemeyen ağlamalara, terlemeye, titremeye, hızlı nefes almaya, çığlık atmaya, tekmelemeye yol açabilir. Çocuk yanında olduğunuzu fark edemeyebilir, sizi itebilir. Gece korkuları 45 dakikaya kadar uzayabilir, ancak genellikle daha kısa sürer. Çocuk tekrar uykuya dalmış gibi görünür ancak zaten hiç uyanmamıştır. Genellikle stresli ve korkulu dönemlerde daha çok yaşanır. Çocuk yaşadıklarını daha sonra hatırlamaz.

  Öneriler
  * Sakin olmaya çalışın. Çocuğunuzu uyandırmaya çabalamayın.
  * Kendisine zarar vermemesi için gerekli tedbirleri alın. Yataktan dışarı çıkacak gibi olursa etrafını destekleyin.
  * Kısa bir süre sonra tekrar sakin bir şekilde uykuya dalacağını unutmayın.
  * Gece korkularının her zaman önemli bir sorunu göstermediğini unutmayın.
  * Gece korkuları genellikle okul çağında son bulur. Devam ederse doktorunuza danışın.

  UYURGEZERLİK VE UYKUDA KONUŞMA
  Gece korkularında olduğu gibi, uyurgezerlik ve uykuda konuşma da çocuk derin uykuda iken oluşur. Çocuk etrafındakilere tepkisizdir ve genellikle uyandırılamaz. Uyansa bile olayı hatırlamaz, kendi kendine yatağına geri döner. Uyurgezerlik ailesel özellik gösterebilir. Büyük çocuklarda aynı gecede birkaç kez tekrarlayabilir. Eğer bu konuda endişeleriniz varsa veya uzun süre devam ederse doktora danışmalısınız.

  Öneriler
  * Çocuğunuzun kendini yaralamayacağı bir ortam hazırlayın.
  * Evi terk etmemesi için dış kapıları kilitleyin.
  * Merdivenlere engel koyun.
  * Uyandırmaya çalışmayın, yavaşça yatağına yönlendirin, o yatağını bulacaktır.
  * Uyurgezerlik ve uykuda konuşma da genellikle çocuğunuz fazla yorulduğunda veya stres altındaysa oluşur. Çocuğunuzun düzenli uyumasını sağlayarak uyurgezerlik ve uykuda konuşmayı engelleyebilirsiniz.

  DİŞ GICIRDATMA
  Çocuklarda sık görülür, genellikle dişlere zarar vermez. Sıkıntı ve gerginlik ile ilişkili olabilir. Kısa bir süre içinde kaybolur. Bununla birlikte yeni bir stresli durumda tekrar ortaya çıkabilir.(alıntı)


  Paylaş
  Çocuklarda sık görülen uyku problemleri hakkında bilgilendirme Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Çocukların yaşadıkları sorunlar, üzüntüleri, sıkıntıları dile vurmak yerine vücut hareketlerine gelişimlerine ve bazende uykularına yansımaktadır. Bazen kabus görürler, dişlerini sıkabilir, uyurgezer gibi sorunlar görülmektedir.