Bebek Sağlığı ve Bebek Bakımı Forumundan Bebek ve Çocuklarda Ağız ve Diş Sağlığının önemi Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Bebek ve Çocuklarda Ağız ve Diş Sağlığının önemi

  Reklam
  bebeklerde diş sağlığı


  çocuklarda diş sağlığı

  Bebeklerde ağız ve diş bakımı, henüz dişler çıkmadan başlamalıdır. Uygun bakımla, bebeğimizin inci gibi sağlam dişlere sahip olması ve hayat boyu sürdüreceği iyi alışkanlıklar kazanmasını sağlayabiliriz. Bu konuda anne babalara düşen görevleri şöyle sıralayabiliriz:

  Bebeğin dişleri çıkmadan önce, beslenme sonrası temiz bir gazlı bezle dişetlerini temizleyin.

  Diş çıkarma sırasında, dişetlerine yapılacak masaj bebeği rahatlatacaktır. Elle masaj yapabileceğiniz gibi, ona diş kaşıması için buzdolabında soğutulmuş bir diş kaşıyıcı da verebilirsiniz.

  1 yaştan sonra, yaşına uygun ve yumuşak bir fırçayla dişleri fırçalamaya başlayın. Dişlerin ön ve arka yüzlerini temizleyin.

  Kendi diş bakımınıza da önem vererek bebeğe model oluşturun.

  Bebek tükürecek yaşa geldikten sonra, florür içeren diş macununu az miktarda kullanmaya başlayaın. Ancak, oyun haline getirip diş macununu yemesine izin vermeyin.

  Ağzınızdaki mikropları bebeğe geçirmemek için, mamanın sıcaklığını kontrol ettiğiniz kaşığı bebeğin ağzına sokmayın veya emziği yere düşerse ağzınıza sokup bebeğe vermeyin

  Emzik kullanıyorsanız, asla bal, pekmez veya şekere batırıp bebeğe vermeyin.

  Diğer pekçok yönden olduğu gibi, ağız ve diş sağlığı açısından da anne sütünün mamayla beslemeye üstün olduğunu unutmayın, mümkünse ilk 6 ay sadece emzirin. 6 aydan sonra doktorunuzun önereceği ek besinlere başlarken, anne sütüne de devam edin.

  Bebeği yatakta içi mama, meyve suyu veya anne sütü dolu biberonla bırakmayın. Uyku boyunca ağızda kalan biberon, bebeğinizde biberon çürüğü adı verilen diş çürüklerine yol açar.

  Bebek, katı gıdalara geçtikçe ve bardağa alıştıkça yavaş yavaş biberon kullanımını azaltın.

  Bebeğe şeker, şekerli abur cubur ve şekerli asitli içecekler vermeyin.

  1-2 yaş civarında, bebeğinizi ilk kontrol için diş hekimine götürün


  Paylaş
  Bebek ve Çocuklarda Ağız ve Diş Sağlığının önemi Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Çocukların diş sağlığının önemini idrak etmeleri anne ve babanın vereceği öneme bağlıdır. Çocuklar anlamadıkları için diş temizliği konusunda ebeveynlerin üzerinde durması gerekmektedir.