Bebek Sağlığı ve Bebek Bakımı Forumundan Bebeğin İlk Yıl Bakımı nasıl olmalı - bebek bakımının ilk yılında bilinmesi gerekenler Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Bebeğin İlk Yıl Bakımı nasıl olmalı - bebek bakımının ilk yılında bilinmesi gerekenler

  Reklam
  • Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde "Bebeğimin ilk yılı" konulu anne adaylarını bilgilendirme amacı ile halka açık panel düzenlendi.

   Bebeğin ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenilmesi, el kol hareketlerine dikkat edilmesi ve emmede azalma, isteksizlik, hareketlerde azalma, uyandıramama, morarma, sarılık, 37.5 ve üzerinde yüksek ateş, sürekli kusma, solunum sıkıntısı durumlarında vakit kaybetmeden hekime başvurulması gerekiyor.

   Bebeğin anne sütü yerine mama ile beslenilmesinin sakıncalı olduğuna dikkati çeken Sivaslıoğlu'nun verdiği bilgiye göre, mama ile beslenen bebeklerde daha fazla ishal ve solunum yolu hastalığı, daha yüksek ölüm olasılığı, daha fazla alerji ve süt intoleransı, bazı kronik hastalıkların artma riski, bebekte obezite görülüyor. Zeka testlerinde daha düşük puan çıkıyor, kansızlık, over ve meme kanseri riski artıyor.

   Bebekte kıpırdanma, el kol hareketleri, arama, ellerini emme gibi erken acıkma belirtileri olarak gösteriliyor. Ağlama, geç bir acıkma göstergesi. Bebeğin, 24 saat içinde 8-12 kez emzirilmesi; ilk birkaç hafta bebeklerin 3-4 saat uyuduğu halde acıkma belirtisi göstermedikleri takdirde de uyandırıp emzirilmesi gerekiyor.

   Ek gıdalara 5 aydan önce başlanmamalı

   Ek gıdalara 5 aydan önce, 7 aydan sonra başlanmaması isteniyor. Ek gıdanın gülümseyerek yedirilmesi, yalvaran gözlerle ve kaygıyla bakılmaması öneriliyor. Bebeğin dik oturtulması ve kaşıkla beslenilmesi isteniyor. Bebek 15 günlükken D vitaminine başlanması ve 1 yaşına kadar 3 damla verilmesi gerekiyor; 4 aylıkken de demir damlası verilmesi gerekiyor.

   Emmede azalma, sarılık ve sürekli kusmaya dikkat

   Emmede azalma, isteksizlik, hareketlerde azalma, uyandıramama, morarma, sarılık, 37.5 ve üzerinde yüksek ateş, sürekli kusma, solunum sıkıntısı durumlarında vakit kaybetmeden hekime başvurulması öneriliyor.

   Bebeğin bulunduğu odada çok fazla eşya bulundurulmaması, oda ısısının 22-24 derece olması, odanın güneş görmesi ve sık havalandırılması gerekiyor. Bebeğin yatağının annenin yattığı odada olması, çok yumuşak olmaması, nevresim olarak pamuklu kumaşların kullanılması isteniyor. Göbek iyice kurulanmak koşuluyla banyo yaptırılabiliyor.


  Paylaş
  Bebeğin İlk Yıl Bakımı nasıl olmalı - bebek bakımının ilk yılında bilinmesi gerekenler Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kuranı kerimde bebeklere iki sene boyunca süt verilmesi gerektiği bildirilmektedir. Anne sütünün yerini hiç bir şey dolduramaz. Anne sütü verilirken altıncı aydan itibaren ek gıdalar da verilmeye başlanması gerekir.