Bebek Sağlığı ve Bebek Bakımı Forumundan Bebek mamasına tuz atmayın Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Bebek mamasına tuz atmayın

  Reklam
  --------------------------------------------------------------------------------
  Bebek mamasına tuz atmayın


  Sağlıklı bir yetişkinin günlük alması gereken tuz miktarı 4-5 gram arasında değişirken, çocuklarda bu miktar 7 grama kadar çıkıyor


  Aşırı tuz tüketimi hipertansiyondan mide kanserine kadar birçok hastalığa zemin hazırlıyor. Çocukluk çağında oluşturulan damak tadının gelecekteki tuz tüketimini etkilediğine dikkat çeken uzmanlar ise bu konuda özellikle annelere büyük görev düştüğünün altını çiziyor.


  Türk toplumunun aşırı miktarda tuz tükettiğini söyleyen Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Nefroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tekin Akpolat “İlerleyen yaşlarda insanlara tuzsuz yemek zor geliyor, oysa çocukluğundan beri tuzsuz yemeye alışan kişilerde bu sorun yaşanmıyor. Tuzsuz yemeye alışan bir çocuk ileride de tuzsuz yiyecekler tüketmek istiyor’’ diyor ve ekliyor.


  “Bebeklerin ve çocukların yemeklerine çok az tuz atın ya da hiç atmayın. İnsanlar hiç tuz kullanmasalar bile düzenli ve dengeli beslendiklerinde vücudun ihtiyacı olan tuz miktarını tükettikleri sebze ve meyvelerden alıyor.”


  Normal bir insanın günde 4-5 gram tuz tüketmesi gerekiyor. Oysa yapılan araştırmalarda Türk insanının günde ortalama 18-19 gram tuz tükettiği ortaya çıkmıştı.


  Tuzun yol açtığı hastalıklar


  Hipertansiyon
  Mide kanseri
  Kalpte büyüme
  Kalp yetmezliği
  Böbrek taşı
  Kemik erimesi
  Böbrek hastalıkları
  Vücutta şişkinlik


  Habertürk


  Paylaş
  Bebek mamasına tuz atmayın Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  mama okuyunca harbi mamaya tuz atan var zannetim
  Bende tuzu cok.seviyorum malesef
  Paylasim icin ALLAH razi olsun Ezra bacim 3. 3
  paylaşım için teşekkürler