Bebek Sağlığı ve Bebek Bakımı Forumundan Bebeklerde göz bakımı Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Bebeklerde göz bakımı

  Reklam
  Gözbebekleri normalde eşit olduğu halde ilk 15 gün içinde birbirinden farklı büyüklükte olabilir.
  İlk 3 ay boyunca bebekte şaşılık görülmesi normal kabul edilir. Şaşılık 6. aya kadar uzarsa bir göz doktoruna göstermelisiniz.
  Doğum sırasında zorlanmaya bağlı olarak gözün beyazında kanlanmalar olabilir. Ancak bunun normal olup olmadığı kararını doktora bırakmak tabii ki en doğrusudur.
  Doğumdan hemen sonra göz kapaklarında hafif şişlikler görülmesi de normal kabul edilir.
  Bebeğinizin gözlerinde sürekli çapaklanma gözde iltihaplanmaya ya da gözyaşı kanallarında tıkanıklığa işaret edebilir. Bu durumda bebeğinizin gözündeki çapakları ılık suyla ıslattığınız bir bez veya pamukla temizleyebilirsiniz. Teşhis ve tedavi için doktora mutlaka göstermelisiniz.
  Diğer yandan bebeklerin göz renkleri altıncı aya kadar değişiklikler gösterebilir. Bebeğinizin gerçek göz rengi altıncı aydan sonra belli olur.
  Bebeğiniz siz onu emzirirken sizin gözlerinize odaklanır. Bebek ile annenin gözü arasındaki mesafe bebeğin bir nesneyi en iyi odaklayabildiği mesafedir. Onunla bu göz göze ilişki ilk iletişim yönteminiz ve tarifsiz bir keyif anıdır, her şeyi bir kenara bırakın ve bu zamanların tadını çıkarın.


  Paylaş
  Bebeklerde göz bakımı Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Bebekler özellikle ilk doğdukları zaman gözlerini açmaya güçleri yetmez. Sürekli kapalı olduğu için gözlerinde çapak oluşmaktadır. Bu çapakların temizlenmesi bebeği rahat ettirir.