Bebek Sağlığı ve Bebek Bakımı Forumundan bebeklere Yalancı meme sakıncalı mı? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  bebeklere Yalancı meme sakıncalı mı?

  Reklam
  Bebeğinizin ağlamasını önlemek ya da onu susturmak için ona yalancı meme vermek yerine ağlamasına sebep olan ihtiyacı veya rahatsızlığı gidermeyi denemelisiniz.
  Emmek istemeyen, emziği diliyle dışarı iten veya sık sık ağzından bırakan bir bebeği yalancı memeye alıştırmaya çalışmak hiç doğru değildir. Bazı özel durumlarda yalancı meme kullanmak gerekli olabilir. Mesela prematüre bebeklerde emme refleksi zayıf olduğundan bir süre emzik kullanması tavsiye edilir.
  Emme refleksi uyanıkken dördüncü, uykuda iken yedinci aya kadar devam eder. Bu süre içinde bazı bebeklerde emme isteği çok fazla olur, emecek bir şey bulamadığında rahatsız olur. Ellerini, parmaklarını, buldukları her şeyi emmeye çalışırlar. Bulduğu her şeyi ağzına götüren bebek bir yandan yalnızlığını ve sıkıntısını emme yoluyla giderirken diğer yandan dış dünyayı ağız yoluyla tanımaya çalışmaktadır. Ailesi bebekle yeteri kadar ilgilenmeli, duygusal ihtiyacını gidermeye çalışmalıdır.
  Her şeye rağmen bebeğin ellerini ağzına götürüp emmeye çalıştığı hissedilirse parmağını emmesini öğrenmesine fırsat vermeden, yalancı meme verilmemelidir. Çünkü parmak emmeği öğrenirse bıraktırmak çok zor olmaktadır.
  Yalancı meme alışkanlığı gelişen bebeklerde emzik temiz tutulmalı, yere düşen emzik kaynatılmadan çocuğa tekrar verilmemelidir. Bu durumda yedekte bir emzik bulundurmak hayatınızı kolaylaştırır.
  İleri yaşlara kadar devam eden emzik alışkanlığı dişlerde şekil bozukluğu yapabilir.
  Emziği bırakma işi yavaş yavaş yapılmalı, daha sonra seyrek aralıklarla verilmeli, emziği aradığı hissedilirse bebek oyalanmaya çalışılmalıdır.
  Emziği bıraktırmak için korkutmak, emmeye devam ederse onu sevmemekle tehdit etmek, azarlamak, emziğe biber sürmek doğru davranışlar değildir. Çocuk, emziği bırakmaya zorlanmamalı, konuşularak ikna edilebileceği zamana kadar sabır ve şefkatle beklenmelidir.


  Paylaş
  bebeklere Yalancı meme sakıncalı mı? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Yalancı meme verilmesi bebeğe zarar vermez. Yalancı memeler bebeğe anneyi hatırlattığı için ona güven verir. Eğer bebeğe emzik verilecekse dişlerine ve sağlığına zarar vermeyecek emzikler seçilmesi gerekir.