Bebek Sağlığı ve Bebek Bakımı Forumundan Bebek Masajı ve Dikkat edilmesi gerekenler Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Bebek Masajı ve Dikkat edilmesi gerekenler

  Reklam
  Bebek Masajında Uygun Zaman Seçimi. Bebek Masajı Nerede Yapılmalı. Bebek Masajı Ne Kadar Sürmeli. Bebek Masajında Tutma Şekli.
  Bebek Masajına Ne Zaman Başlamalıyım?
  Mümkün olduğunca erken başlayın. Erken başladığınız taktirde kısa zamanda masajda ustalaşırsınız. Dolayısıyla hemen doğumdan sonra bile başlayabilirsiniz. Adım adım ilerleyin ve ilk günden bütün masaj*ları uygulamaya kalkmayın.
  Masaj konusunda bir üst yaş sınırı yoktur. Birçok aile okul çocuk*larına bile hâlâ her gün masaj yapmaktadır. Bazı anne babalar için bu durum çocuklarıyla sürekli yakın ilişki içinde olmaları açısından mü*kemmel bir imkândır.
  Masaj İçin En Uygun Zaman
  Her şeyden önce çocuğun günlük ritmine dikkat edin aç veya yor*gun olduğu zaman masaj yapılmamalıdır. Bebeğiniz kendini iyi his*setmeli ve masaj sırasında ağlamamalıdır. Bu durumun tek istisnası “üçüncü ay gaz sancıları”dır. Bu sırada masaj iyileştirici ve dengele*yici bir etkiye sahip olabilir.
  Bunun dışında kural şudur: Vaktiniz ve keyfîniz elveriyorsa, masaj yapın. Ancak zamanınız kısıtlı ise veya keyfiniz yerinde değilse, masa*jı hiç yapmamanız daha uygundur. Bebek masajı “aradan çıkartıla*cak” bir sorumluluk değildir. Masaj ancak kendiniz de masajla bera*ber huzura kavuştuğunuzu hissediyorsanız yapılmalıdır. Ancak bu durumda bir anlam taşır.
  Masaj için gün içindeki hem sizin hem de bebeğinizin rahatsız edilmediği, en rahat olduğu zamanı seçin. Telaş ve huzursuzluk hemen çocuğa da geçer ve masaj rahatlatıcı etkisini sağlayamaz. Daha büyük kardeşlerin yuva veya okulda oldukları Öğleden önceki saatler uygundur. Bazı anneler akşam saatlerinde de masaj için zaman ayıra*bilirler.
  Cilt Bakım Ürünleri Kullanılmalı mı?
  Cilt bakımı bebek için çok önemlidir. Bebeğin cildi henüz gelişme*miştir. Bir yetişkinin cildine göre daha incedir ve daha az yağ üretir. Ayrıca kendini güneşten korumak için henüz yeterince pigment oluş*turmamıştır. Cildin ısı ayarlaması da henüz tam olarak doğru işleme*mektedir.
  Eğer ilk defa masaj yapacaksanız, kaliteli bir bebek yağı kullanın. İleride, tecrübe kazandığınızda, losyon ve kremleri de deneyebilirsi*niz. Bilim insanları çok kuvvetli parfüm ve renklendirici malzeme içermeyen ve pH değeri uygun olan bakım malzemelerini önermekte*dirler. Ne kullanacağınıza kendiniz karar verin; burada önemli olan nokta bebeğin cildinin korunmasıdır.
  Masaj sırasında “sadece gerektiği kadar” cilt bakım ürünü kullan*mayı unutmayın. Bebeğinizin cildi ek bir bakım ürününe ihtiyacı ol*duğunda bunu dikkatle sürün. Kullandığınız maddeden emin değilse*niz, mutlaka doktorunuza sorun. Bebeklerdeki cilt hastalığı sayısında*ki artış haklı olarak birçok anne babayı bu konuda şüpheci yapmıştır.
  Bebek masajının bebeğinizin hassas cildine iki ayrı açıdan yararı vardır: Birincisi, kan dolaşımını canlandırması ve ikincisi, cildine bakım yapılması.
  Masajı Nerede Yapmalıyım?
  Nerede isterseniz yapabilirsiniz; ister uçakta, ister yatağınızda. Acil durumlarda masajı bebeğinizin kıyafetini çıkartmadan yapabilirsiniz; bu nedenle hiçbir ortam sizi masajdan alıkoymaz. Bununla beraber birçok anne baba masajı banyo sonrasına bırakır.
  Masajı yaparken bebeğiniz çıplak olacaksa, ortamında yeterince ısınmış (en az 22 derece) olması gereklidir. Bebeklerin vücut ısısı ye*tişkinlere oranla çok daha çabuk düşer ve bu nedenle normalden daha sıcak bir ortama ihtiyaçları vardır. Soğuk havada bebeğin kasları gevşeyemez Eğer imkânınız varsa, masaj mekânını bir şekilde önceden ısıtın.
  Masaj Süresi Ne Kadar Olmalıdır?
  Her masaj hareketi arka arkaya en az üç kez uygulanmalıdır. Bu du*rum bir iki dakika arası zaman alır. Karmaşık hareketleri uygulamak daha uzun sürer. Eğer masaj hareketlerini çok iyi biliyorsanız, tam bir vücut masajı toplam 25-30 dakikanızı alacaktır.
  Bebeğinizin gülücükler saçması ve masajdan hoşlandığını her ha*liyle göstermesi durumunda, her ikiniz de yorulana veya sıkılana ka*dar masaja devam edebilirsiniz.
  Bebeğim Masaj İstemezse Ne Yapmalıyım?
  Bebek daha ilk dokunuşunuzda ağlamaya başlar veya aniden masajı reddetmeye başlarsa, bunun arkasında yatan nedenleri düşünmelisiniz.
  Bazen sebep sadece ellerinizin soğukluğudur buz gibi parmak*larla vücudumuza dokunulmasını hiçbirimiz istemeyiz. Bebeğinizin zarar görmemesi açısından tırnaklarınızın kısa olmasına dikkat ediniz. Yüzükler de masaj öncesinde çıkartılmalıdır. Masaj yapmaya yeni baş*ladığınız sıralarda biraz fazla yağ kullanın, böylece elleriniz daha kay*gan olacaktır.
  Bebeğinizin isteksizliği yalnızca geçici bir huysuzluk da olabilir. O an kendisine masaj yapılmasını istemiyor olabilir. Belki de bebeğini*zin ellerini dikkatlice ovarak masajı kabullenmesini sağlayabilirsiniz.

  Eğer çocuğunuza uzun zamandan beri masaj yapmak taysanız ve bebek aniden masaja karşı isteksizleşmişse, bu durumun peşini bırakmayın ve sebebini öğrenin. Bebe*ğinizin diş çıkarıp çıkarmadığına, ateşi veya gaz sancısı olup olmadığına veya sadece huzursuzluk mu duyduğu*na dikkat edin. Ayrıntılı yönlendirmeleri uygulamalar bölümünde bulabilirsiniz.

  Bazı anne babalar bebek masajını bir kurs çatısı altında öğrenmek isteyebilirler, ki bu her zaman tavsiye edilen bir şey değildir. Bu tür kursların yöneticilerinin anlattığına göre, bazen masaj kursunda ağla*mayan tek bir bebek kalmıyormuş; çünkü bir tanesinin bile ağlaması diğerlerini de “koroya katılmak” için motive etmeye yetiyormuş.
  Masaja başlamak istiyorsunuz ve fakat çocuğunuz masaj hareketle*rini reddediyorsa, yalnızca vücudunu okşayarak başlayın, Nasılsa birlikte çok zaman geçireceksiniz. Bu nedenle hareketlere ya*vaş, hafif hafif ve kesinlikle çocuğa baskı yapmadan başlayın. Tüm ma*sajı bir günde yapıp bitirmek yerine, her gün yeni bir hareketi dene*yin ve bu durumdan hem siz hem çocuğunuz keyif alın.
  Bu kitapta anlatılanlar yalnızca kişisel önerilerdir. Çocuğunuz ne*lerden hoşlanıyorsa, ona göre istediğiniz uygulamayı istediğiniz gibi değiştirebilir veya kombinasyonlar oluşturabilirsiniz.
  Masaj Sırasında Vücudun Bazı Bölgelerinin Ağrıması
  Masaj sırasında bebeğin tüm vücuduna dokunuyor ve çocuk yalnızca belli bir bölgedeyken hassaslaşıyor, yüzünü asıp ağlamaya başlıyorsa, bu ciddi bir işarettir. Masaj sırasında bu tür bir belirti yakalamanız halinde, çocuğunuzun olası hastalıklarının erken teşhis ve tedavi edil*mesini sağlayabilirsiniz.
  Her reaksiyonu bu şekilde algılamayın. Aynı bölgeyi birkaç gün daha gözlemleyin. Örneğin o bölgede görülen bir kızarıklık veya şiş*me lokal bir iltihaplanmaya işaret etmektedir. Cildin mavi sarı bir renge dönüşmesi o bölgede kan toplanması olduğunu gösterir. Bu tür durumları en geç bir sonraki muayenenizde doktorunuza sorun.
  Birçok anne baba bebek masaj sırasında ağladığında, devam edip etmemek konusunda kararsız kalır. Çocuğun ağlaması halinde masa*jı hemen kesmeyin. İlk olarak masaj yaptığınız bölgeyi ve hareketini*zi değiştirin. Daha sonra yavaşça masaja tekrar başlayın. Eğer masa*jın sonuna gelmişseniz, çocuğunuz yorulmuş olabilir. Bir sonraki gün tekrar deneyin.
  Bebeğimi Masaj Sırasında Hangi Şekilde Tutmalıyım?
  Birçok tutuş şekli bulunur. Kişisel zevkinize veya içinde bulunduğu*nuz şartlara göre en uygun olanını seçebilirsiniz.
  • Bebeğinizi önce altını değiştirirken olduğu gibi, sırtüstü yatırın. Siz de önünde durun. Bu sayede masaj sırasında göz temasını da korumuş olursunuz. Daha sonra bebeği karnının üstüne doğru çevirin ve sırtıyla bacaklarının arka kısımlarına masaj uygulayın.
  • Bir koltuk veya kanepeye oturup bebeğinizi yüzüstü kucağınıza (üst bacaklarınıza dik bir şekilde) yatırın (resim 1). Bacaklarınızın üstüne büyükçe bir minder koyup bebeği sırtüstü de yatırabilirsiniz.

  • Halının üstüne oturun, bacaklarınızı açın ve bebeği bir havlunun üzerinde bacaklarınızın arasına yerleştirin. Bu konumda mükem*mel jimnastik egzersizleri ve masaj hareketleri yapabilirsiniz. Tam bir vücut masajı yapmak istiyorsanız bu pozisyon sizi biraz zorla*yabilir. Eğer yerde değil de koltukta oturmayı tercih ediyorsanız, bebeğinizi kapalı ve bükülmüş olan bacaklarınızın üzerine de yer*leştirebilirsiniz.
  • Ayak tabanlarınızı birleştirip dizlerinizi ayırarak oturun. Bacakları*nız bir eşkenar dörtgen oluştursun. Sonra ayaklarınızın üstüne bir yastık koyun ve bebeği baş ve ensesi yukarıda olacak şekilde yastı*ğın üstüne yatırın (resim 2).


  • Atla Atla Süvari Pozisyonu: Ayak ayak üstüne atın, bebeği bacakları açık, ata biner gibi kucağınıza yerleştirin. Ellerinden tutun ve üst bacaklarınızın yardımıyla ata biniyormuş gibi yaptırın. Dilerse*niz hareketleri yaparken, oyunun şarkısını da mırıldanabilirsiniz. Oyunun sonunda çocuğu yavaşça yana devirin. Daha sonra bir eli*nizle çocuğun sırtından (veya başından) tutup diğer elinizle yüzü*ne masaj yapabilirsiniz.
  Atla atla süvari, Koşma, koşma süvari, Düşme, düşme süvari, Aman düştü süvari!
  • Sırtınızı sert bir yüzeye (duvar, yatak) yaslayarak oturun ve bacak*larınızı kırın. Bebeği üst bacaklarınızın üzerine sırtüstü yatırın (re*sim 3). Bu pozisyon, yüz mimikleri ve eller (parmaklar) kullanıla*rak oynanan oyunlar için idealdir. Bebeğin karnına, göğüs kafesi*ne ve kollarına masaj yapabilirsiniz. Bu pozisyon her ikinizin de
  hoşuna giderse, bebeği yüzüstü yatırmayı da deneyebilirsiniz.


  • “Gel Sana Rüyamı Göstereyim”: Gevşek bir şekilde sırtüstü yatın. Bebeği kıyafetiyle veya çıplak olarak vücudunuzun üzerine yerleş*tirin. Bebeğin vücudunuza yaptığı baskıya karşı nefes alıp verin ve
  ellerinizi yumuşakça bebeğin üzerine koyun. Vücut teması ve sı*caklığı çok önemlidir. Bebeğin sırtını (veya karnı ya da göğsünü) yavaşça okşamaya başlayın. Bu pozisyon birlikte gevşemek için idealdir. Sonuçta genellikle her iki taraf da uykuya dalar.

  Kaynak Kitap Adı : ” Bebekler Masaj İster” / Optimist Yayınları


  Paylaş
  Bebek Masajı ve Dikkat edilmesi gerekenler Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Peygamber efendimiz ölümün ilacı olsaydı masaj olurdu. buyurmuştur. Masajın etki ve önemini daha yeni doğan bebekler üzerinde bile görmek mümkün. Doğduktan sonra ne kadar erken başlanırsa bebeğin sağlık ve gelişimi için o kadar önemlidir.masaj sırasında dikkat edilenler