Bebek Sağlığı ve Bebek Bakımı Forumundan Bebekte burun problemlerİ Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Bebekte burun problemlerİ

  Reklam
  Bebeklerin burnu sık sık tıkanabilir. Burun tıkanıklığını geçirmenin en iyi yolu, burna tuzlu su (serum fizyolojik) damlatmaktır.

  Burun damlasını damlatmak için bebeğinizi sırtüstü yatırıp başını arkaya eğin. Kolunuzla ya da gövdenizle de kollarını tutun ya da birisinden yardım isteyin. İlacı yavaşça her iki burun deliğine sırayla damlatın.

  Ayrıca bir burun aspiratörü kullanarak da bebeğinizin burnunun içindekileri kolayca temizleyebilmeniz mümkündür.

  Burun Kanaması
  Bebeğinizin burnuna gelen bir darbe, sert bir şekilde sümkürmesi ya da burnunu karıştırması sonucu burun kanaması olabilir. Ayrıca bebeğinizin burun damarlarının ince olmasından dolayı veya yazın burun kanallarının kurumasından dolayı da gerçekleşebilir.

  Burun kanaması esnasında bebeğinizin başını öne eğerek burun kemiklerinin altından parmaklarınızla burun deliklerini mandal gibi sıkıştırın ve 10 dakika bu şekilde bekleyin. 10 dakika sonra eğer kanama durmamışsa 10 dakika daha aynı işlemi yineleyin. Çok soğuk suyla ıslatılmış bir bezi ya da buz torbasını da burnunun üzerinde tutabilirsiniz. Kanama durmuşsa burun deliklerinin içi hariç bebeğinizin burnunu ıslak bir pamukla silebilirsiniz.  Paylaş
  Bebekte burun problemlerİ Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Bebeklerde en fazla burun tıkanıkları görülmektedir.Bu nedenle sık sık kontrol etmek ve açmak gerekir.Açarken sprey yada damla kullanılmalı kenarları temiz bir mendil ile alınmalıdır.Aksi halde pisliklerin içer kaçma tehlikesi olmaktadır.