Bebek Sağlığı ve Bebek Bakımı Forumundan Bebeklerde Eğri Boyun Hastalığı (Torticollis) Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Bebeklerde Eğri Boyun Hastalığı (Torticollis)

  Reklam
  Etkilenen taraf kasta şişlik bölgesinde sertleşme ve kas kısalığı meydana gelmekte ve aynı taraf yüzde küçük kalma görülmektedir.
  Tedavi: Öncelikle ameliyatsız tedavi denenir. Boyun egzersizleri(alıştırmaları), yüzün her iki omuz hizasına kadar döndürülmesi ile yaptırılan pasif egzersizden oluşmaktadır. Her gün ve yoğun olarak yapılması gereken bu egzersizlerin ideali bir fizyoterapist eşliğinde, aile tarafından yapılmasıdır. Aile egzersizlerin önemi konusunda uyarılmalı ve eksiksiz yapılması sağlanmalıdır. Hasta önceleri 1 daha sonraları 2 aylık aralarla kontrol edilir. Uygun tedaviden sonra tam düzelme sağlanır. Cerrahi tedaviye nadiren gerek olur.
  Cerrahi tedavi; uygun yapılmayan konservatif tedavi sonucu kısa kas ve ilerleyici yüz asimetrisi gelişen ve bir yaşını geçmiş hastalarda 12-15 aylıkken yapılır. Hiç tedavi yapılmamış ve bir yaşın üstünde ilk kez hekime başvuran hastalarda da cerrahi tedavi daha uygundur.


  Paylaş
  Bebeklerde Eğri Boyun Hastalığı (Torticollis) Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Malesef her çocuk dünyaya sağlıklı gelemiyor. Hamilelikte veya doğum esnasında çocuğun fiziğinde bazı sorunları beraberinde getirebilir. Boyun hastalığı gibi sorunlar ameliyattan önce çocuğa egzersiz yaparak geçirilmesi denenir. Eğer geçmese o zaman ameliyat tavsiye edilir.