Bebek Sağlığı ve Bebek Bakımı Forumundan Doğum Kayıt İŞLEMLERİ Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Doğum Kayıt İŞLEMLERİ

  Reklam
  1587 sayılı Nüfus Kanununun 74.maddesi uyarınca, Türk vatandaşlarının doğan çocuklarını 30 gün içerisinde kayıtlı bulundukları nüfus müdürlüklerine bildirmeleri gerekmektedir. Bu süre geçirildiği takdirde Nüfus kanununun 52.maddesi uyarınca para cezası uygulanır. Yurt dışında doğan çocukların nüfusa kayıt işlemleri, vatandaşların bağlı bulundukları Başkonsolosluklar veya Konsolosluk şubeleri aracılığıyla yaptırılabilir. Söz konusu işlem yaptırılmadığı takdirde, çocuklar Türk vatandaşı sayılmamaktadır. "Fevkalade durumlarda" uluslararası doğum belgesi ile baba veya kanuni vekili Türkiye'de bağlı bulundukları Nüfus Müdürlüklerine başvurarak nüfusa tescil işlemini yaptırabilir.

  Yabancılarla evli Türk vatandaşlarının çocuklarına eşiyle anlaşarak biri Türk, diğeri yabancı olmak üzere çift isim koyabilirler. Sadece yabancı isim konulduğu takdirde, nüfus müdürlüğünün, ismin değiştirilmesi için ikaz etme yetkisi vardır.

  Ana ve baba ayrı dinlerde ise, aralarında bir anlaşmaya vararak çocuğun dini konusunda karar vermeleri gerekmektedir. Anlaşamazlarsa babanın oyu geçerlidir.

  Çocuk 18 yaşını doldurması halinde kendi dinini ve vatandaşlığını seçme hakkına sahiptir.


  Doğum Tescili için Gereken Belgeler
  İkametgahı, bağlı bulunduğu nüfus müdürlüğüne uzak olan vatandaşlarının yeni doğan çocuklarının, aşağıda belirtilen belgelerin gönderilmesi durumunda, posta ile nüfusa kaydı yapılmaktadır. Ancak genel uygulama, anne babanın yaşadığı yerdeki nüfus müdürlüğünden bağlı bulundukları nüfus müdürlüklerine faks yoluyla kayıt yapılması daha sonra posta yoluyla evrakların takibi şeklindedir.

  1-Anne veya babanın nüfus cüzdanları.
  2-Evlenme cüzdanı,
  3-Çocuğun doğum belgesi,
  4-İşlem ve posta ücreti,
  5-Anne veya babadan birisinin direkt başvurusu.  Paylaş
  Doğum Kayıt İŞLEMLERİ Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Bebek dünyaya geldikten bir ay içerisinde bebeğin nüfus kayıt işlemlerinin yapılması gerekir. Anne baba farklı dinlerden ise anne ve babanın ortak kararı ile eğer karar vermiyorlarsa babanın dini üzerine kayıt yapılmaktadır. Çocuk 18 yaşına geldiğinde kendi rızası ile dinini değiştirmekte özgürdür.