Bebek Sağlığı ve Bebek Bakımı Forumundan Agrısız Emzirmenin Çaresi Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Agrısız Emzirmenin Çaresi

  Reklam




  Agrısız Emzirmenin Çaresi

  emziren annelerin büyük sorunu meme ucu çatlakları - doğru emzirme nasıl olur - emziren annelere öneriler - meme ucu çatlakları nasıl önlenir - emzirme problemleri
  Yüzyillar önce Güney Amerika’da yerlilerinin tedavi amaciyla kullanmaya basladigi gayazulen çiçegi modern dünyada da annelerin imdadina yetisti.

  Türkiye’de dogru emzirme teknikleri yeterince uygulanmadigi için birçok anne meme ucu çatlaklari sorunu ile karsi karsiya kaliyor. Bu durum anneyi emzirmeden uzaklastirdigi gibi bebegi de gelisimi için sart olan anne sütünden mahrum birakiyor. Konuyla ilgili bir açiklama yapan Op. Dr. Hakan Ünlü “Dogru emzirme tekniklerinin kullanilmasi ve bu amaca yönelik tedavi ve önlem amaçli bitkisel pomatlar annelere bu dönemde bebek emzirmeyi zevk haline getiriyor”dedi.

  Kolostum denilen ilk süt salgisinin gebeligin ikinci yarisindan itibaren gerçeklestigini ifade eden Dr. Ünlü “Meme baslarinin emzirmeye hazirlanmasi için öncelikle masajlar önerilebilir. Ancak bu masajlarin nasil yapildigi çok önemlidir. Meme ucuna zarar verilmeden yapilmali. Halk arasinda alkolle karbonatli suyla silme gibi inanislar yanlis. Bunu yerine gayazulen etken maddeli bitkisel pomad tercih edilmeli. Çünkü bitkisel pomadlarin toksik özelligi yok. Yine emzirme sirasinda da kullanilan bitkisel pomadin bebege hiçbir yan etkiside olmuyor.

  Ayni zamanda agrisiz bir sekilde uygulama yapmamizi saglayan bitkisel pomadlar dokunun beslenmesini de sagliyor. Ayrica eczanelerden temin edilebilecek meme ucu basliklari özellikle baslangiçta günde bir saat daha sonralari artan sürelerle takilabilir. Bu aletler nefatif basinç yaratarak meme uçlarini disari çikarir. Ancak unutulmamasi gereken bu uygulamalar erken dogumu tetiklemesi riski tasir. Dolayisiyla agri olustugunda isleme son verilir ya da sadece 38.haftadan sonra veya dogumdan sonra uygulanir. “

  Dogru emzirme için yapilmasi gerekenler

  Dogru emzirme tekniklerinin uygulanmamasi halinde meme uçlarinda hassasiyet çatlamakanama sisme mantar süt kanallarinin iltihabi gibi sorunlarin yasanacagini belirten Op.Dr. Hakan Ünlü bu sorunlarin yasanmamasi için yapilmasi gerekenleri söyle açikladi:

  “Emzirme sirasinda anne mümkünse dik oturmali ve oturur pozisyonda olmali. Bebegin sadece meme ucunu degil areola denilen kahverengi kisminin büyük bir kismini agzina almasina dikkat edilmeli.

  Bebek dogdugunda mümkün olan en kisa sürede emzirilmeye baslanilmali. Ilk günlerde kolostum denilen agiz sütü bebek için oldukça degerlidir. Ilk gün emzirme 5-10 dakikayi geçmemeli. Bundan sonraki günlerde bu süre 20 dakikaya uzayabilir. Aksi taktirde meme ucunda sisme gibi sorunlar olabilir. Sik ve kisa araliklarla bebek emzirilmeli. Unutulmamali emzirme sıkligini bebek süreyi anne belirler. Bebek keyif için emzirme islemini sürdürmek istemesi halinde hemen memeyi çekmeyin. Bu gögüs için çok travmatik olabilir.

  Bunun için küçük parmaginizi bebegin agzinin kenarina koyarak dikkatini dagitmaya çalisin ya da parmaginizi agzinin içine dogru itin ve dili ile vakum yapmasini engelleyin. Sütün azalmamasi için stresten uzak durun. Günde en az 8 bardak su tüketin. Ancak 12 bardaktan fazlasi süt salgisini azaltabilir. Çay kahve ve alkol tüketimi yine süt salgisini azaltan etkenler arasinda yer aliyor.”

  Emzirme döneminde annelere önemli uyarilar:

  *Anne sütü oda sicakliginda 12 saat buzdolabinda 48 saat buzlukta bir ay derin dondurucuda 3 ay saklanabilir dolayisiyla çalisan anneler de bebeklerini rahatlikla emzirebilirler...

  *Günde 12 bardak sudan fazlasi süt salgisini azaltabilir.

  *Emzirme döneminde çay kahve ve alkolden uzak durun.
  Anne meme ucunu emzirme öncesi hazirlamali. Bitkisel pomadlar meme ucunu hazirlamada çok etkili.

  *Emzirmenin ilk döneminde anne sütü gebeligi önlüyor. Özellikle lohusa döneminin ardindan ilave korunma yöntemi kullanilmali.


  alıntı



  Paylaş
  Agrısız Emzirmenin Çaresi Mumine Forum

 2. 2
  Reklam




  Meme ucu çatlakları genelde bebeğin doğduğu hafta meydana gelir. Annenin sütü gelmediği için ve bebek zorladığı için meme uçları tahrik olur ve bazen de çatlamasına neden olmaktadır.