Bebek Sağlığı ve Bebek Bakımı Forumundan 6.aydan sonra bebeklerde uyku düzeni Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  6.aydan sonra bebeklerde uyku düzeni

  Reklam
  bu konuda yardıma ihtiyacım var.nasıl davranmam gerekiyor bilmiyorum.bebeğim gündüzleri çok az uyuyor.(bir seferde yarım saat gibi kısa bir süre)toplamda da iki saat.birde hangi saatlerde uyuyacağı gün gün değişiyor.yani bu saatler onun uyku vakti deyip uyutamıyorum.belli olmuyor.bazen 4 saat uyumamış oluyor dakikalarca ayağımda sallıyorum yine uyumuyor.bende yoruluyorum.uyusun da büyüsün istiyorumher anne gibi.(bebeğim 6.ayını bitirdi)
  iki uyku arasında ne kadar uyanık kalmalı sizce?
  bir günde gece gündüz toplam ne kadar uyumalı?
  ayağımda sallıyorum başka uyutma yöntemi bilen varsa yazabilir mi
  yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler...


  Paylaş
  6.aydan sonra bebeklerde uyku düzeni Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  akşam 10'da yatmalı sabah 7,8de kalka bilir öğlen yani 12'de tekrar yatmalı 1saat yada 1,5 saat yata bilir 3. 3

  Bebeğin Uyku Düzeni Nasıl Olmalı?
  Bebekleri ne zaman uyutmalı?
  Bebek nerede uyumalı?


  İlk aylarda bebeğinizi yakınınızda uyutmak isteyebilirsiniz. Hem sık beslenmesi gerektiğinden hem de gözünüzün önünde olması endişelerinizi azaltacağından bu en akılcı yoldur.

  Sepet: Her yere taşıyabileceğiniz bir bebek sepeti ilk aylar için tercih edilebilir.

  Bebek Yatağı: Yada tercihiniz bir bebek yatağı olabilir ilk aylarda yatağınızın yanına koyabilir daha sonra bebek odasına taşıyabilirsiniz. Önceleri bebeğiniz içinde küçücük kalabilir ama hızla yatağı dolduracaktır. İki-üç yaşına gelip artık sığmayana kadar bu yatağı kullanabilirsiniz.

  Kendi Yatağınız: Bebeğinizi kendi yatağınızda da yatırabilirsiniz. Özellikle emziren anneler için bu gece beslenmesini kolaylaştıracak eşinize de bebeğiyle yakınlaşma fırsatı yaratacaktır. Fakat çok yorgunken veya uyku verici ilaç kullanırken bebeğinizi yatağınıza almak riskli olabilir. Yatak örtüleri ve yastıklarınızın bebeğinizin üzerini örtmemesine de dikkat etmelisiniz.

  Yatak takımı seçerken:

  * Bebeğinizin döşeğinin yatağa uygun boyda sert ve kolay temizlenir olması gerekir.
  * Üç- dört tane koton çarşaf ve üç-dört tane koton battaniye bulundurun.
  * Bebeğin uyurken hava almasını engelleyebilecek yorgan yastık yatak örtüsü gibi aksesuarları bebek uyurken yatakta bulundurmayın.

  Bebeği ne tarafa yatırmalı?

  * Bebeğinizi sırt üstü ayakları yatağının veya sepetinin ayak ucuna gelecek şekilde yatırın böylece battaniyenin altına doğru kayamayacaktır.
  * Odanın çok sıcak olmamasına dikkat edin uyurken oda sıcaklığını 18-20 derece dolayında tutmaya çalışın.
  * Battaniyeyi omuz seviyesinde döşeğin altına bebeğin yüzünü örtemeyecek şekilde sıkıştırın.

  Bebeği nasıl uyutmalı?

  Bebeğinizin doğru uyku alışkanlıklarını şimdiden edinmesi ileride karşılaşabileceğiniz uyku problemlerinin birçoğunu önleyecektir. İlk aylardan bebekler günün çoğunu uykuda geçirir uykuya kendi kendine geçmeyi bu dönemde öğretmeye başlayabilirsiniz.

  * Emerken uykuya dalarsa omzunuza alıp sırtını sıvazlayarak yavaşça uyandırın
  * Uykulu halde fakat uykuya dalmadan önce yatağına yatırın
  * Üstünü örtüp kendi kendine uykuya geçmesini bekleyin. Böylece ileride gece uykusu bölündüğünde uykulu halde yatağında olması uykuya geçmesi için yeterli olacak; uyuyabilmek için emmeye veya sallanmaya ihtiyacı olmayacaktır.

  Bebek ne kadar uyumalı?

  Bebeğinizin dinlenmek ve büyümek için yeterli süre uyuması gereklidir ama her bebeğin uyku düzeni farklıdır. Bebeğiniz huzurluysa ve büyüyorsa uyku saatlerini diğer bebeklerle karşılaştırıp endişelenmeniz gereksizdir. Yenidoğan bir bebek genellikle günün 17 saatini uykuda geçirir (gündüz 8 saat gece 9 saat kadar). İki aylık bir bebekte bu 3-4 saat gündüz 12 saat gece olmak üzere 15-16 saate iner.


  alıntı 4. 4
  Paylaşımınız için çok teşekkürler.benim için faydalı oldu.Allah razı olsun...