Bebek Sağlığı ve Bebek Bakımı Forumundan Biberon Temizliği - Biberon Temizliği nasıl Yapılır Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Biberon Temizliği - Biberon Temizliği nasıl Yapılır

  Reklam
  Biberon Temizliği - Biberon Temizliği Yasıl Yapılır

  Biberon kaşığa göre daha zor temizlendiği için önerilmemektedir. Biberon kullanılacaksa süt daha önce yıkanıp, kaynatılmış biberona konulmalı ve bebeğin içebileceği sıcaklıkta hazırlanmalıdır.

  Biberon, emzik, kaşık, fincan gibi araçların nasıl temizleneceği, anneye öğretilmeli ve sütü el deymeden biberona koyması söylenmelidir.

  İyi temizlenmeyen biberon, emzik vb. malzemede süt, yoğurt gibi maddelerin artıkları kalırsa, mikroplar kolayca üreyebileceğinden, bebeklerde ishale yol açabilir ve bebeğin ölümüne neden olabilir.

  Biberon kullanıldıktan sonra, emzik çıkarılıp, ters çevirilerek sıcak suyla iyice yıkanır ve daha sonra sterilize edilir. Biberonu yıkarken fırça kullanılmalı ve çok iyi durulanmalıdır. 4- 6 aydan itibaren kolay temizlenebilen kaşık ya da bardakla beslenmeye başlanmalıdır.

  Mama yapımında kullanılacak şişe, kapak, huni, emzik gibi bütün araç ve gereçler fırça ve deterjanla yıkanmalı ve soğuk su ile çok durulanmalıdır. Bu işlemler için temiz su kaynakları kullanılmalıdır.

  Şişe, kapak, emzik ve huni gibi araçlar sıcak suda en az 15 dakika kaynatılarak dezenfekte edilmelidir.  alıntı  Paylaş
  Biberon Temizliği - Biberon Temizliği nasıl Yapılır Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Bebeğin sürekli ağzında olan emzik ve sürekli beslendiği biberonu bebek kullandıktan sonra her seferde güzel bir şekilde fırça ve sıcak suyla yıkanmalı ve bol suyla durulanması gerekir.bıberon temızlıgı nasıl yapılır