Bebek Sağlığı ve Bebek Bakımı Forumundan Formül Mama Çeşitleri Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Formül Mama Çeşitleri

  Reklam
  Formül Mama Çeşitleri

  Bebekler için en iyi mama yoktur. Ancak bebeğe uygun olan mama vardır. Günümüzde varılan teknoloji düzeyi ile farklı özelliklerde formül sütler üretilmektedir.

  Bebekler için en iyi mama yoktur. Ancak bebeğe uygun olan mama vardır. Günümüzde varılan teknoloji düzeyi ile farklı özelliklerde formül sütler üretilmektedir. Burada bunlar hakkında genel bilgiler verilecektir.

  1. Anne sütü adapte = benzetilmeye çalışılmış olanlar
  2. İleri formüller – Devam Formülleri
  3. Diyet formüller
  4. Kaşık mamaları
  5. Özel formüller
  6. Katkı formüller

  Adapte Formüller

  Bu mamaların hazırlanmasında anne sütü temel alınmış ve formül anne sütüne olabildiğince benzetilmeye çalışılmıştır. Genellikle üretici firmalar tarafından 1 numara ile isimlendirilirler. Bazı firmaların farklı numaralandırma sistemleri vardır. Ayrıca yarı adapte adı geçen bazı ürünlerde bulunur. Bunlar kısman anne sütüne benzetilmiş mamalardır.

  İleri Formüller – Devam Formülleri

  Büyüyen bebeğin gereksinmeleri göz önünde bulundurularak anne sütünden farklı özelliği bulunan mamalardır. Genellikle 2 numara ile adlandırılır. Bazı firmalarda 3 numara verilmiştir. Çoğunlukla 4 aydan sonra verilmesi uygun olan formüllerdir.

  Diyet Formüller

  İshal durumunda geçici olarak beslenmeye yönelik olarak üretilirler. İshal maması olarak kullanılabileceği gibi inek sütüne karşı reaksiyon gösteren bebeklerde de kullanılabilir.

  Kaşık mamaları

  Kaşıkla beslenebilecek, yarı katı gıdalarla beslenme zamanı gelmiş olan bebekler içindir. Tahıllı, meyveli gibi değişik tat ve yapıda olanları vardır. Bazıları toz, bazıları hazır haldedir. Toz olanların kimisi su, kimisi süt ile hazırlanmaktadır.

  Özel Formüller

  Beslenmesinde özel gereksinmeleri olan bebekler içindir. Örneğin doğuştan fenilketonüri hastalığı olan bebekler için üretilen mamalar vardır. Ayrıca kusmayı azaltan (AR = Anti regurjitasyon), gaz sancılarına neden olmayan (AC = Anti Kolik) , sindirimi kolay olan ( Milupa Comformil), laktozu düşük ( Nutricia Almiron), prematüre bebekler için ( Nutricia Nenetal, Nestle Alprem, vd.) gibi değişik özelliklerde olan formüller bulunur.

  Katkı Formüller

  Sağılmış anne sütüne katılan protein katkıları (Euprotein), saf protein (Protifar), karbonhidrat (Fantomalt), karışık katkılar (Pediasure) gibi farklı gereksinmeler için üretilirler. Bunlar beslenme ürünlerine ek olarak kullanılırlar.

  Bu içerik sınıflaması dışında form olarak da toz, konsantre ve içirilmeye – yedirilmeye hazır halde olan şekillerde vardır.

  Formül Mamaya Tahammülsüzlük Belirtileri

  Bebekler için ideal besin maddesi anne sütü olduğu için bebekler kullanılan formül mamalara farklı şekillerde reaksiyon gösterebilirler.

  * Fazla miktarda kusma
  * Dışkının sayıca ve kıvamca değişmesi. Cıvıklaşma, katılaşma,az veya çok kaka yapma.
  * Sancılanma, huzursuzluk ve ağlama
  * Deride bazı döküntülerin ortaya çıkması, derinin renginin ve yüzeyinin pürüzsüzlüğünün değişmesi
  * Kilo artışının olması uygun olan seyirde olmaması

  Bu gibi belirtiler ortaya çıktığında doktora danışılmalıdır.


  Paylaş
  Formül Mama Çeşitleri Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Mama çeşitleri hangi içeriğe sahip olursa olsun anne sütünün yerini tutamayacağı bir gerçektir. Anne sütünün yanında veya sadece mama vermek istenildiğinde bebeğe uygun bir mama çeşidi seçilmesi gerekir.