Bebek Sağlığı ve Bebek Bakımı Forumundan Baba-çocuk ilişkisi Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Baba-çocuk ilişkisi

  Reklam
  Baba-çocuk ilişkisi
  Çocuğuyla ilgili olan babaların çocukları, diğerlerine oranla çok daha az ‘problemli’ oluyor.

  Kız çocuklarının baba ile olan ilişkisi gelecekteki yaşamını belirliyor. Babalarıyla pozitif ilişki içinde olan kız çocukları ileriki yaşlarda daha az psikolojik bozukluk yaşıyor.

  Babalarından övgü alan ve değer gören kız çocukları ise daha bağımsız, özgüveni yüksek kadınlar olarak yaşamlarını sürdürüyor.

  Babalık, çocuğun dünyasında kendi yerini keşfetmeyle başlıyor. Bu yolculuğun keyif verici ve heyecanlı bir yolculuğa dönüşmesi için kızların babayla barışmaları kadar babaların da kızlarıyla barışması şart.

  Çocuğuyla ilgili olan babaların çocukları, diğerlerine oranla çok daha az ‘problemli’ oluyor.

  İlgili babanın çocuğu, çocukla aynı evde yaşamasa bile (burada boşanmadan söz edilmiyor) aynı gelişimi gösteriyor. Önemli olan babanın çocuğu ne kadar sıklıkta gördüğü değil, çocukla ne sıklıkta iletişim içinde olduğu.günlük aktivitelerinden bire bir haberi olan ve çocuğuyla günlük yaşamını paylaşan babaların çocukları okulda çok daha başarılı oluyor. Demek ki ilgilenmek için aynı evde yaşamak gerekmiyor.

  İlgili baba ne demek?

  Çocuğuna kitap okuyan, çocuğun eğitimiyle ilgilenen ve çocuğun günlük yaşamında ona annesi kadar yakın olan babadır.

  Kız çocukları doğru kurulmuş baba-kız ilişkisinin avantajını ömür boyu yaşıyor. Uzmanlara göre doğumdan 5 yaşında kadar babasıyla pozitif ilişki içinde olan kız çocukları ileriki yaşlarda daha az psikolojik bozukluk yaşıyor. Babalarından övgü alan ve değer gören kız çocukları ise daha bağımsız, özgüveni yüksek kadınlar olarak yaşamlarını sürdürüyor.

  Halk arasında yaygın olarak kullanılan ‘kaderi annesine benzemesin’ sözü bütün bu araştırmaları nasıl da iyi özetliyor. Demek ki, gelecekte iyi bir evlilik yapmak için babalarla barışmak gerekiyor. Babasını seven kız kazanıyor.


  Paylaş
  Baba-çocuk ilişkisi Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Annenin çocuğuna vereceği en büyük güç sevgisi ve şefkatidir. Bir babanın göstereceği ilgi ise çocuğun arkasında sürekli onu kollayan birinin varlığını hissettirir. Bu ona güven aşılaması açısından önemlidir.