Çocuk Büyütürken ve Bakıcı ve Kreş Forumundan Bakıcı Adayına Sormanız Gereken Sorular..... Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Bakıcı Adayına Sormanız Gereken Sorular.....

  Reklam
  Bakıcı Adayına Sormanız Gereken Sorular.....

  Çalışmaya başlıyorsunuz ve bir bakıcı bulmanız gerekiyor.Peki onu nasıl seçeceksiniz?Hiç tanımadığınız bir insana referanslarına güvenerek en kıymetli varlığınızı nasıl emanet edeceksiniz?

  Pozitif Gelişim Özel Eğitim Ve Aile Danışmanlık Merkezi Çocuk Gelişim Uzmanı Şenay Yılmaz ,soracağınız 9 soruyla bakıcı adayıyla ilgili olarak aşağı yukarı bir fikir sahibi olabileceğinizi söylüyor;

  1. Daha önce bakıcılık yaptınız mı? Eğer yaptı iseniz kaç çocuğa baktınız? Eğer mümkünse bu kişilerin telefonlarını alabilir miyim?.( Bu soruyla kişinin tecrübesi, referansları ve çocukları ne kadar tanıdığı konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.)

  2. Çocuk hastalıklarını biliyor musunuz? Çocuk hastalandığında nelere dikkat edersiniz? ( Olası durumda nasıl davranacağı hakkında size fikir verir. )

  3. Çocuğum düştü ve yaralandı. Ne yaparsınız? İlk yardım bilginiz ne kadar? ( Olası tehlikeli durumlardaki mesleki yeterliliğini görebilirsiniz.)

  4. Acil bir durumda ne yaparsınız? Acil durumlarınız nelerdir? ( Kişinin öncelikleri ve acil kelimesinin onda yarattığı imajı görebilirsiniz.)

  5. Çocuk için kurallarınız nelerdir? Kuralları nasıl uygularsınız? ( Eğitim yöntemi hakkında fikir verecektir.)

  6. Tuvalet eğitimi verdiniz mi? Tuvalet eğitimi ile ilgili yaşanabilecek olası sorunlar sizi ne kadar etkiler? ( Bez değiştirme, çocuğun tuvalet ihtiyacı gibi konulara hakimiyeti hakkında fikir verir.)

  7. Beslenmesinde nelere dikkat edersiniz? ( Sağlıklı beslenme bilgisi hakkında fikir verir.)

  8. Çocukla geçirdiğiniz bir gününüzü anlatır mısınız? ( Planlı ve düzenli olup olmadığı hakkında fikir verir.)

  9. Çocuk bakımına ilişkin yeterlilik belgeniz, sertifikanız yada diplomanız var mı? ( Resmi olarak yeterliliği hakkında bilgi verir. )


  Bu sorular haricinde yaşadığı ortamı, semti yada koşullarını da etüt etmenizde fayda var. Sizin evinize uzaklığı yada yakınlığı da diğer dikkat edilmesi gereken bir husustur. Her ne kadar bu sorular kesin kişiyi direkt göstermez ise de fikir verecektir. Eğer bu soruların hepsine olumlu cevaplar almanıza rağmen içinizden bir ses doğru kişi olmadığını söylüyorsa o zaman sadece içinizdeki sesi dinleyin.. Çünkü bir anne gözünün görebileceği şeyleri tarif edecek cümleler bulmak imkansızdır.

  (alıntı)


  Paylaş
  Bakıcı Adayına Sormanız Gereken Sorular..... Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Çocuğumuz için bir bakıcı arıyorsak öncelikle güvenilir yerlerden bakılmalıdır. Bakıcının tecrübesi ve konuda gördüğü eğitimin araştırılması gerekmektedir.