Çocuk Büyütürken ve Bakıcı ve Kreş Forumundan Bakıcı anne olur mu, olmalı mı? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Bakıcı anne olur mu, olmalı mı?

  Reklam
  06.06.2005
  Bakıcı teyzemizden o kadar memnunduk ki başta... Aslında hala %90'lara varan bir memnuniyetimiz var. Neler beklediğimizle direkt ilişkili tabi bu sorunun cevabı.

  Sanırım diğer çalışan annelerin bazı beklentilerine sahip değilim, olmam gerektiğini de düşünmüyorum; bakıcının yemek yapması, çocuğun mamasını yapması, banyo yaptırması vs... Ben bebişime bakarken sevgiyle bakmasını, ona sabırlı neşeli bir ses tonuyla hitap etmesini, sporunu, oyununu, beslenmesini aksatmamasını istemiştim. Bir anlamda anne olmasını istemiştim galiba...

  Bunları isteyebilmek için de elimden geldiğince bakıcı ablamıza verici olmuştum. Tabi duyumlarımızdaki kötü örneklerin hiç etkisinde kalmadım diyemem; ki daha baştan belli bir mesafe koymam gerektiğine de karar vermiştim. Oysa ne çok onunla kaynaşmak, her detayı konuşmak, gülmek vs. isterdim.

  İlk başlarda tüm bunlar yoluna girmiş görünüyordu. Kızım çok huzurluydu. Şimdi değişen ne? Acaba hüsnü kuruntu mu? Kızımın 9 aylık olması nedeniyle anneye babaya düşkünlüğünün artmış olması mı? Yoksa bakıcı teyzemizde mi bir şeyler değişti?

  Her gün evimize de getirdiği 6 yaşındaki kızı ve 4. sınıftaki oğluyla, kızımı kıyaslamaya başladığını, kendi çocuklarını ihmal etme suçluluğuyla huzursuz olduğunu gördüm sanki. Üstüne kondurmak istemiyorum ama; “rahat bir yer bulmuşum, o kadar asılmasam da olur” dediğini duydum sanki... “Bebek beni seviyor, benden vazgeçemezler, ne istersem yaparım” diye aklından geçirdiğini fark ettim sanki...

  Başlangıçtaki güler yüzü, iyi niyet akan bakışları, hepimizi memnun etmeye çalışışları kalmadı. Belki de gerçek sorulması gereken soru “bakıcı anne gerçek anne olabilir mi ki?” ve ne yazık ki cevap da; “olamaz”

  Ayrıca bakıcılara özgü olmayıp, eğitimsiz Türk insanına özgü “iş, azimle ve aynı kalitede yapılması gereken, benim onurumu temsil eden, geçimimi sağladığım yerdir” bilinci eksikliği de büyük sorun.

  Çok fazla şey beklememek gerekiyor sanırım. Şiddet, umursamazlık, kötü muamele, sindirme, aç bırakma, korkutma vs. yoksa, çok da üstüne gitmemek gerekiyor herhalde yada Japon bir bakıcı bulmak!

  İçimi karatmamayım; belki de bir gün Ankara'da yaşayan; mesleğini, çocukları seven bilinçli bir bakıcı bizim de karşımıza çıkar...

  Şafak Dugan


  Paylaş
  Bakıcı anne olur mu, olmalı mı? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Ben bir bakıcıyım.Bende kendi açımdan bazı sorunlar yaşıyorum mutlaka bebişimin annesi de yaşıyor.Ama biz ilk başlarda birlikte cok zaman gecirdik birbirimize yakınlaştık.Ailecek bırarada olduk.Onlarda cok iyi insanlar benim ve aileminde cok iyi olduklarını onlarda anladı.Her yönden rahat bıraktım kendı evımde bakıyorum ben bahcelı evım var annem ve babamla kalıyorum ,evlı bır kızım 1 yasında torunum var onlar ayrı tabı..Yaşım 39.Sabırlı hosgorulu olmak lazım karsılıklı.anne ile bakıcı ıkız kadar bırbırıne benzemesı mumkun degıl.Ama birbirimize uyumlu olduk bılgı alışverişi beraber aynı sekılde davranıslar kontrolu hepbırlıkte elde tutmak vs.Sevgim konusunda ise zaten gözleri arkada olamaz kendi bebegım gıbı buyutuyorum.Ama bazen annede pskılojık sorunlar takıntılar var oldugu için gerılıyor bu bebegede yansıyor.Daha 3 aylıktı bebişimiz evleri yandı Bebek bizim evdeydı zaten cok sukur.Hep bebegıne bırsey olacak korkusu oluyor.Ama sabırla yumusaklıkla görmemezlıkten gelmek lazım.Eger bakıcınızda bır sorun hıssedıyorsanız onu gızlıce arastırın ama hıssettırmeyın sakın,ama bebegınızın guvende oldugunu hıssedıyorsanız kişiden eminseniz vesveseye dalmayın her zaman dılımınde cocuklar gelışıyor farklı tavırlar alıyorlar dıkkat cekmeye calısabılırler bu da sızı yanıltabılır .Cok ıyı tetkık etmenız lazım dıye düşünüyorum...selamun aleykum 3. 3
  Konu için teşekkür ederim.Mevlam razı olsun..bakici anne nasil olunur,  banyo yaptırmas oyunu