Bebek Sağlığı ve Aylık Gelişim Bilgileri Forumundan 0-6 Ay arası Bebek Beslenmesi Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  0-6 Ay arası Bebek Beslenmesi

  Reklam
  0-6 Ay arası Bebek Beslenmesi


  Allah'tan Gelen Mucize İksir: Anne Sütü

  "...Çocuklarını iki tam yıl emzirirler..."(Bakara Suresi,2:233.)

  Emzirmek bir anne ile bebeği arasında kurulabilen en özel bağdır.
  Anneyi anne yapan en değerli vasıflardan biridir. Doğumu takip eden ilk altı ay boyunca bebekle anne arasında yorucu olduğu kadar özel geçen bu süreç, bebeği hayata hazırlamanın, onu hastalıklardan korumanın ve bağışıklık sistemini güçlendirmenin en önemli yoludur.

  Yapılan araştırmalar gösteriyor ki ilk altı ay sadece anne sütüyle beslenen bebekler beslenmeyenlere oranla hastalıklara karşı daha dirençli oluyor, bağışıklık sistemi zaafiyetlerine çok daha az yakalanıyorlar. Bu sebeple bebeği için en iyisini isteyen her anne gibi siz de bebeğinizi ilk 6 ay yalnız anne sütüyle, 2 yaşını dolduruncaya kadar da ek gıdalarla birlikte emzirmelisiniz...

  Emzirme süreci yorucu ve zahmetli bir süreç. Yıllar boyu süren yorgunluk ve uykusuzluk tabii ki kolay olmayacak. Yalnız unutmayın ki bebeğiniz için yaptığınız bu fedakarlık hem onun gelişimi için çok değerli bir armağan olacak hem de bir anne olarak siz, bebeğinize en iyiyi vermenin iç huzurunu yaşayacaksınız.

  Sevgili Peygamber'imiz anneliğin ve emzirmenin önemini bir hadislerinde şöyle dile getiriyor:
  "Kadın, hamileliğinde, doğum yapıncaya kadar ve bebeği memeden kesilinceye kadar Allah yolunda hudutlarda nöbet bekleyen mücahit gibidir. Eğer bu safhalarda ölürse ona şehit mükafatı ve sevabı vardır."(Hadis-i Şerif)

  Bu Hadis-i Şerif'te de nakledildiği üzere, annelik, hamilelik ve emzirme süreci kadını hem bu dünyada hem de Allah katında şehit mertebesine çıkaran çok değerli bir nimettir...

  Anne Sütünün Anneye Faydaları Nelerdir?

  * Emzirmek, annenin günlük 500 kalori kadar yakmasını sağlar. Bu da annenin doğum sonrası kilo vermesine yardımcı bir durumdur.

  * Emzirme döneminde eğer bebeğinize ek gıda vermiyor ve adet görmüyorsanız, bu doğal bir doğum kontrolü sağlar.

  * Rahim, gebelik esnasında normalin 20 katı büyür ve doğum sonrası; ancak altı ayda eski haline döner. Emzirme esnasında salgılanan oksidosin hormonunun yardımıyla rahmin eski halini alma süreci kısaltılmış olur.

  * Emzirmenin bebek üzerinde olduğu kadar anneyi de sakinleştirici etkisi vardır. Bu nedenle emzirmek, adeta doğal bir uyku ilacıdır.

  * Emziren annelerde doğum sonrası kanama riski az olduğundan, doğumda kaybedilen demir stokları kısa zamanda yerine konur. Böylece annede kansızlık ihtimali yaşanmaz.

  * Yapılan araştırmaslar gösteriyorki emziren annelerin ileriki yaşlarda meme kanserine yakalanma riski % 65 daha azdır.

  * Emzirmek anneyi, rahim içi kanseri, yumurtalık kanseri ve kemik erimesi gibi önemli rahatsızlıklara karşı korur.

  Anne Sütünün Bebeğe Faydaları Nelerdir?

  * Anne sütü alan 1000 bebek üzerinde yapılan araştırma göstermiştir ki bu bebeklerin IQ seviyeleri anne sütü almayanlara oranla çok daha yüksektir. Ayrıca öğrenim hayatları daha başarılıdır.

  * Anne sütünün özel bileşiği, bebeğin ilk dışkısı olan mekonyumu daha rahat ve kolaylıkla çıkarmasına yardımcı olur. Bebeği rahatlatır.

  * Anne sütünde bulunan maddeler, bebeği enfeksiyonlara ve ileride olması muhtemel hastalıklara karşı bir kalkan gibi korur.

  * Anne sütü mamadan daha kolay hazmedilir ve içeriği çok çabuk kana karışır.

  * Anne sütü ile beslenme bebeğinizi, ölümle sonuçlanabilen ciddi bir bağırsak hastalığı olan Crohn'a karşı korur.

  * Biberonla beslenen bebeklerde ileriki yaşlarda birinci tip şeker hastalığına yakalanma oranı daha yüksektir.

  * Anne sütü yapay büyüme hormonları içermez.

  * Emzirme, bebekteki el-göz koordinasyonlarının gelişimine katkı sağlar.

  * Anne sütü alan bebeklerde idrar yolu enfeksiyonları daha az görülür.

  * Anne sütü bebeği solunum yolu enfeksiyonlarına karşı korur.

  * Anne sütü aşıların etkinliğini arttırır.

  * Anne sütünün tadı tatlı ve hafiftir. Mamalardan çok daha lezzetlidir.

  Anne sütünü nasıl arttırabiliriz?

  Sık sık emzirin:
  Anne sütü, sanki arz-talep eğrisiyle çalışan bir fabrika gibidir. Ne kadar talep görürse o kadar ürün verir. Bu nedenle bebeğinizi en az 2 saatte bir emzirin. Gece ise 4-5 saatten fazla uzun aralıklar bırakmayın. Bu durum, ilk günler anne için biraz yorucu olsa da emzirmenin başarıyla sürmesi ve bebeğin kilo alması bu ilk sıkıntıları unutturacaktır.

  Emzirmek için göğsünüzün dolmasını beklemeyin:

  Emziren annelerin bir yanılgısı da göğüsleri tekrar dolmadan emzirirlerse sütün gelmeyeceği, bebeğin doymayacağı inanışıdır. Oysa ki göğsünüzde az süt olsa bile emmenin sağladığı hormonal tepkime sütün hemen salgılanmasını sağlayacaktır. Bu nedenle bebeğiniz her istediğinde göğsünüzün dolmasını beklemeden onu emzirmeniz sütünüzün artmasını sağlar.

  Her göğsü sırayla emzirin:
  Bebeğiniz emerken henüz bir göğsü boşaltmadan diğerini emmesine izin vermeyin. Her göğsü tam olarak boşaltana kadar emzirmeniz, hem onun sütün sulu ve yağlı kısmını tamamen emmesini sağlar hem de siz göğüslerinizin süt salgılamasını hızlandırmış olursunuz.

  Şimdi eller anneye:
  Emme işlemi sırasında çabucak yorulup uyuyakalan bebeklerin, altlarında sırf bezleri kalacak şekilde soyulup annenin cildiyle teması sağlanırsa daha uzun süre emme refleksi gösterirler. Böylece daha fazla emilen göğüslerin salgıladığı süt miktarında artış olur. Bu işlem esnasında bebeğinizin üşümemesi için bir örtüyle üzerini örtebilirsiniz.

  Ev işlerini kafanıza takmayın:
  Dünyaya gözlerini yeni açmış, hayata adapte olmaya yeni başlamış minik bebeğinizin karnını doyurabilmesi için sütünüze ihtiyacı var. Bu nedenle zaten çok yorucu ve emek isteyen bir iş olan emzirmek, sizin artık hayattaki önceliğiniz. Bebeğinizi emzirdiğiniz için ev işleriniz aksayabilir; ama inanın önemli değil! Miniğinize sunduğunuz bu değerli armağanıın yanında, aksayan bir kaç işin lafı mı olur!

  Biberon ve emziğe "Hayır":
  Emzirme düzeninizi tam oturtup bebeğinizi emzirmeye alıştırana kadar (tercihen ilk bir ay) bebeğinize emzik veya biberon vermeyin. Bu şekilde tüm oral reflekslerini emme işleminde toplamış, bu yolla da sütünüzü arttırmış olacaksınız.

  Bol bol su için:

  Sanıldığının aksine anne sütünü arttıran en önemli besin grubu tatlı ve şerbetli yiyeceklerden oluşmuyor. Aksine bu yiyeceklerin anneyi şişmanlatmaktan başka pek bir yararı da yok. Anne sütünü en çok çoğaltan madde, içeriğinin % 60'ını oluşturan sudur. Bu nedenle özellikle emzirme döneminde günde en az 2 litre su içmelisiniz.

  Hatice Kübra Tongar


  Paylaş
  0-6 Ay arası Bebek Beslenmesi Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Bebeklerin ayette emir buyrulduğu gibi iki sene emzirilmesi gerekir. Bebek ne kadar anne sütü emerse bebeğin bağışıklık sistemi o kadar gelişir. Altıncı aydan itibaren ise başta yumuşak ve küçük yutabileceği şekilde ek gıdalar verilmeye başlanmalıdır.0-6 ay arası bebek beslenmesi,  bebek beslenmesi hadis