Bebek Sağlığı ve Aylık Gelişim Bilgileri Forumundan Bebeğiniz Anlatıyor-10 Aylık Oldum Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Bebeğiniz Anlatıyor-10 Aylık Oldum

  Reklam
  Kahrolsun biberon! Artık suyumu bardaktan içiyorum. En keyiflisi bu! Ama benim gözüm muslukta. Evdekiler ne söylerse ben de aynısını söylüyorum, ama onlar benim söylediklerime gülüyorlar? Annem beni giydirirken yuvarlanmak en zevklisi! O zaman annem hiç beceremiyor, kıyafetlerim ayaklarıma dolaşıyor? Heeey! Tutunacağım birisi yok ki tutunup da bir iki adım atayım!

  Onuncu Ayımda Fiziksel Gelişimim:
  Artık birine ya da birşeye tutunarak ayakta durabiliyor ya da ayakta dururken oturabiliyorum. Kaşıkla birşeyler yiyebiliyorum ve suyumu bardaktan içmeyi bile beceriyorum!

  Onuncu Ayımda Algısal ve Sosyal Gelişimim:
  İşittiğim sesleri taklit etmeye çalışıyorum ama hala pek başarılı sayılmam bu konuşma işinde. Annem bana bu konuda büyük destek veriyor. Söylemeye çalıştığım tüm sözcükleri bana düzelterek geri söylüyor. Benim yanımdayken yaptığı her işi bana da açıklıyor, yemek hazırlamak, çamaşır makinesini çalıştırmak ne demekmiş öğreniyorum işte ben de! Benimle sürekli sanki onu anlıyormuşum da her an ona cevap verecekmişim gibi sohbet ediyor. Sanırım annem sayesinde konuşmayı diğer bebeklerden daha çabuk öğreneceğim. Zaten artık bana "ayıcık" ya da "bardak" denildiğinde hangi nesneyi kastettiklerini anlıyorum, hatta "bana ver" ya da "göster" gibi basit cümlelere uygun davranabiliyorum bile!
  Daha önce farkına varmadığım yeni şeyler dikkatimi çekip beni ürkütmeye başladı. Bazen kapı zili, elektrikli süpürge sesi, karanlık ya da aydınlık beni ürkütmeye yetebiliyor. Böyle durumlarda annem beni rahatlatmak için elinden geleni yapıyor ve başarılı da oluyor.
  Hafızam da gelişiyor bu dönemde; örneğin daha önceden evde dinlemiş olduğum bir şarkıyı dışarıda bir yerlerde de duyduğum zaman hemen hatırlıyorum ve bunu, gülümseyerek ya da ellerimi sallayarak anneme de belli ediyorum!

  Oyun:
  Bu aralar çeşitli banyo oyuncaklarıyla (duş, kepçe, kova), birbirine geçen bloklarla ve oyuncak direksiyonumla oynamayı çok seviyorum!
  Bebeğim ve Ben'den Anneye Not:
  Bebeğinizde bu dönemde yeni korkular başlayabilir. Elektrikli süpürge ya da kapı zili sesi, şimşek, karanlık, aydınlık gibi uyaranlar bebeğinizde korku ve şaşkınlığa yol açabilir. Böyle durumlarda bebeğinizi rahatlatmak için:

  . Korkunun kaynağını azaltın (Örneğin gece lambası kullanın)
  . Korkuyu öğretici bir tecrübe haline getirin. (Örneğin onu tutup konuşurken elektrikli süpürgeye dokundurun, ancak aşırı tepki gösteriyorsa onu zorlamayın)
  . Onun korkularını kabul edin ve üstüne bilinçsizce gitmeyin.  Paylaş
  Bebeğiniz Anlatıyor-10 Aylık Oldum Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Tam olarak konuşmayı beceremese de ağzından basit bir kaç kelime duyulabilir. Hatta sizin söylediklerinizi tekrarlamaya çalıştığını görebilirsiniz. Elinden tutulduğu zaman adım atmaya çalışır.