Atasözleri ve Deyimler ve Atasözleri Forumundan Cennet Anaların Ayakları Altındadır Atasözünün Anlamı Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Cennet Anaların Ayakları Altındadır Atasözünün Anlamı

  Reklam
  Cennet Anaların Ayakları Altındadır Atasözünün Açıklaması Nedir


  Paylaş
  Cennet Anaların Ayakları Altındadır Atasözünün Anlamı Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Annelerimiz bizleri doğuran büyüten ve üstümüzde hakkı olan çok değerli insanlardır.Dinimizde annelere büyük önem vermiş ve onlara özellikle yaşlandıkları zaman bakmamızı ve iyi davranmamızı emretmektedir.Bu nedenle de onlardan alacağımız hayır duaları belki de bizlerin cennete gitmesine vesile olacaktır. 3. 3
  Kayıtsız Üye
  cennet annelerin ayaklarının altında lafı atasözü değil hadistir

  Peygamber Efendimiz (asm) şöyle buyurmuştur:

  "Anne cennet kapılarının ortasındadır." (İbn Hanbel, V, 198);

  "Cennet annelerin ayakları altındadır." (Nesâî, Cihad, 6)

  “Cennet annelerin ayakları altındadır.” mealindeki hadisin ifadesi, bütün annelerin cennete gideceği anlamına gelmez. Burada annelerden çok, evlatların annelerine karşı göstermeleri gereken saygıya işaret edilmektedir. Bu anlamda, Allah’ın emirlerine aykırı olmadığı sürece, bütün annelere itaat etmek, saygı göstermek, cennetin önemli bir anahtarıdır ve bu anlamda cennet bütün annelerin ayakları altındadır.

  Nitekim, Lokman suresinde Allah şöyle buyurmaktadır:

  “Biz insana, anne ve babasına karşı iyi davranmasını tavsiye ettik. Annesi zayıflık üstüne zayıflık çekerek onu (karnında) taşımıştır. Sütten kesilmesi de iki yıl içinde olur. (Onun için biz insana): “Bana ve anne-babana şükret” diye tavsiyede bulunmuşuzdur. Dönüş, ancak banadır."

  "Eğer anne ve baban, bilmediğin bir şeyi bana ortak koşman için seni zorlarlarsa onlara itâat etme. Ancak onlarla dünyâda iyi geçin. Bana yönelenlerin yolunu tut. Sonunda dönüşünüz yalnız banadır. O zaman ben size, yaptıklarınızı haber vereceğim.”(Lokman, 31/14-15).

  Görüldüğü gibi, Rahman ve Rahim olan Allah, çocuğunu Allah’a şirk koşmaya zorlayan anne ve babaya karşı bile, saygılı olmaya, dünyada kaldığı sürece onlarla iyi geçinmeye, onları incitmemeye davet etmektedir.

  Bu açıdan diyebiliriz ki, İslam’a göre, bir kadının anne olarak yeri ayrıdır, bir insan olarak yeri ayrıdır. Bir insan olarak iyi olur, kötü olur, cennete gider, cehenneme gider, ahlaklı olur, ahlaksız olur, dinsiz olur, dindar olur. Bu konuda erkekle bir farkı yoktur.

  “Erkek veya kadın, mümin olarak kim yararlı işler yaparsa, işte onlar cennete girerler ve zerre kadar da haksızlığa uğratılmazlar.”(Nisa, 4/124)

  mealindeki ayette bu gerçeği, kul hakkı ve kulluk hukuku açısından eşit olduklarını görmekteyiz.

  Ancak, kadın bir anne olarak, erkek bir baba olarak dinsiz olsun, dindar olsun fark etmez; her zaman evlatları tarafından saygı, sevgi ve yardım görmeye hakları vardır.

  Lokman suresinde olduğu gibi, söz konusu hadiste de özellikle annelere –güncel bir ifadeyle- pozitif ayrımcılık yapılmıştır.

  Özetlersek, çocukların anne-babaya karşı sorumluluğu dinler üstü bir ilişkiye dayanır. Anne-babanın Allah’a karşı sorumlulukları ise, din çerçevesinde, kulluk ilişkisine dayanır. 4. 4
  Kayıtsız Üye
  çok beğendim harikka olmuş 5. 5
  Kayıtsız Üye
  sen şimdilik bu kadar bil annelere iyi davranmalıyız eyer davranmassak cezasını cehennemde çekerizcennet annelerin ayakları altındadır atasözünün anlamı,  cennet anaların ayakları altındadır atasözünün anlamı,  cennet annelerin ayaklarının altındadır anlamı,  Cennet annelerin ayağı altındadır atasözünün açıklaması nedir,  cennet anaların ayakları altındadır sözünün anlamı,  cennet annelerin ayagi altindadir cumlesinin kisa aciklamasi,  cennet annelerin ayağı altındadır atasözünün anlamı