Bebek Sağlığı ve Aşılar ve Kontrolleri Forumundan Aşıların Saklanması Korunması ve Nakli Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Aşıların Saklanması Korunması ve Nakli

  Reklam
  Aşılar yapı olarak biyolojik ürünler olarak bilinen bir gruba girerler. Dikkat edilmediğinde, biyolojik ürünler kolaylıkla zarar görebilirler. Özellikle ısı-güneş ışığı, donma bu zararlı etkenlerin başında gelmektedir. Bu nedenle biyolojik ürünler olarak bilinen aşı, serum ve bazı kan ürünlerinin diğer ilaç ve kimyevi ürünlerden farklı bir depolama ve sevkıyat özelliği vardır.

  Aşıların etkinliklerinin azalmaması için üretildikleri andan, kişilere uygulanıncaya kadar geçen süre içerisinde uygun ısıda depolanmasını ve taşınmasını sağlayan sisteme "soğuk zincir" adı verilmektedir. Soğuk zincirin bir halkasında meydana gelebilecek bir aksaklık, etkinliğini kaybetmiş bir aşının kişilere uygulanmasına neden olabilecektir.

  Tüm aşılar ısıya hassastırlar. BCG ve kızamık aşıları gibi bazıları ise ayrıca gün ışığına da (uv) hassasiyet göstermektedirler. Biyolojik ürünler, özellikle aşılar üretildikleri andan itibaren ısı artışı riski altındadırlar. Bu nedenle depolanma sevkiyat sırasında meydana gelebilecek ısı artışlarından aşıları korumak gereklidir. Az veya çok ısıyla karşılaşma, aşıyı olumsuz etkilemekte ve aşı tekrar uygun ısılara konulsa dahi, ısı artışının yapmış olduğu etki ortadan kalkmamaktadır.

  Bu konuda dünya sağlık örgütünün (who) örneği çok ilgi çekicidir: "Yumurta bir kez haşlandıktan sonra ne yaparsanız yapın eski haline döndürülemez,aşıların protein kompozisyonunda ısıya maruz kalmaları ile oluşan değişikliklerin bu örnekte olduğu gibi geri dönüşümü mümkün değildir. "

  Yüksek ısıyla olduğu kadar çok düşük ısıyla karşılaşmada aşıların inaktif hale gelmesine neden olmaktadır. Bu nedenle en ideal ısı +2 c ile +8 c arasındaki buzdolabı raf ısısıdır. Dünyanın en büyük aşı üreticisi olan sanofi pasteur, soğuk zincir sistemi üzerinde titizlikle durmakta; tüm soğuk hava depo ve dolaplarında aşı ve serumların uygun ısılarda depolanmasını elektronik sistemlerle günlük olarak izlenmekte, aşıların akli sırasında termos özelliğindeki özel izotermik kutular ve buz aküleri kullanılmaktadır.


  Paylaş
  Aşıların Saklanması Korunması ve Nakli Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Aşılarda kullanılan ilaç türü aşılar kimyasal içerikli bazı ilaçlardan farklı yerlerde saklanmakta ve aşıların kullanılacağı zamana kadar uygun ısı şartlarında saklanarak korunmaktadır. 3. 3
  Aşılardan bir çok katkı maddesi var civa vs insan vücuduna zarar veriyor ,aşıları vurdurmadan önce sağlık ocağı doktorları insanları bilgilendirmeli aşı çocukları korumuyor tam tersi hasta olmalarına zemin hazırlıyor.aşıların saklanması,  aşilari koruma,  aşıların korunması,  aşıların saklanması ve taşınması