Mumine.com ve Anketlerimiz Forumundan misvak kullanan var mı? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  misvak kullanan var mı?

  Reklam
  ben bugün aldım misvağı.ilk defa kullandım.mükemmel bir aroması var ,Rabbim bize doğal diş fırçası vermiş macunu da içinde elhamdulillah.hem sünnet , hem de dişlere ve vücuda çok faydalı.artık içinde kimyasalların bulunduğu diş macunu kullanmaya son verdim elhamdulillah.size de tavsiye ederim.


  Paylaş
  misvak kullanan var mı? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Özür dileyerek sormak istiyorum:Ağız kokusunu ve dişlerde sararmayı engelliyor mu? 3. 3
  misvak kullanmak güzel ama fırça kadar iyi temizlediğini sanmıyorum.Ağzımda misvağın parçaları tahta telleri kalınca hoşuma gitmiyor.Çok dökülüyorlar 4. 4
  meryem azra canım ağız ve diş sağlığı konusunda aklına gelebilecek herşeye iyi geliyor.daha 2 gündür kullanıyorum ama dişlerimde bir rahatlık var.aroması da öyle güzel ki.alırsan yaş olanını al.Jasmin canım sen iyi olanını almamışsın galiba ondan dökülmüştür.benimki hiç dökülmedi.ayrıca diş ipi kullanırsan yeterli temizliği elde edebilirsin . 5. 5
  zeytin arkadaşa katılıyorum gerçekten ayrıca dişimde sızı da oluyodu ondan mı bilmem dişimin sızısı geçti ama misvağım bitti almak istiyorum aslında... 6. 6
  aynen benimde dişimde sızı oluyordu şimdi geçti çok şükür.Allah bize doğal olanını vermişken içinde kimyasalların ve ne olduğunu bilmediğimiz pis maddelerin olma olasılığı yüksek olanını kullanmamız niye?bence almakta acele et derimhayırlı günler kardeşim.bu sünneti herkese yaymaya çalışalım inşaallah. 7. 7
  inşallah.ALLAH'a emanet olun.Rabbim hepimizin yardımcısı olsun inşallah. 8. 8
  Peygamber Efendimiz (s.a.v.), ağız temizliğine ve diş bakımına da çok önem vermişlerdir. Bunun için misvakla dişlerini fırçalamışlar, ümmetine bu konuda tavsiyelerde bulunmuşlardır.
  Misvak sıcak bölgelerde yetişen "erak" ağacının kökleridir. Lifli bir yapışı vardır. Biraz ıslatılıp ezilince fırçamsı bir hal alır. Hem mekanik hem de kimyevî olarak pek çok faydaları vardır.
  MİSVAK VE FAYDALARI
  - Misvak, ağız için temizlik, Allahu Teala'nın rızasına sebep ve gözlere de ciladır.
  - Misvak ağız için temizliktir ve Aziz ve Celil olan Allah'ın rızasına sebeptir.
  - Misvakta on hassa vardır: Ağzı tatyib eder, diş etlerim güçlendirir, göze cila verir, balgamı giderir, dişin çürümesini önler, sünnete uygun olur, melaikeyi sevindirir, Rabbi razı eder, hasenatı artırır, mideye sıhhat verir.
  - Misvak kullanın. Zira misvak ağzı temizleyen ve Rabbin rızasını kazandıran bir alettir.Bu hadis-i şeriflerde misvakın faydaları zikrediliyor. Misvak kullanmak, ağa için temizlik ve hoşluk sebebidir. Fırçalanmayan dişler sararır. aralarında ve diplerinde gıda artıkları birikir. Bunlar ağız kokusuna ve diş cürüm îlerine sebep olurlar. Diş etlerinde iltihaplanmalar olur. Misvak kullanmakla dişlerin çürümesi ve diş etlerinin iltihaplanması önlenir. Misvakın gözlere canlılık vermesi ve balgam söktürücü etkisi kimyasal özellikleriyle ilgilidir.
  Allah-u Teala güze! olan şeyleri, temiz olan şeyleri sevdiği için; peygamberinin tavsiyelerine uyulmasını sevdiği için, misvak kullanılmasından hoşnut olur. Melekler de temiz olan şeyleri severler ve kötü kokulardan rahatsız olurlar. Onun için on!ar da sevinirler.
  - Misvak, erkeğin fesahatini artırır.Fesahat, güzel konuşmak demektir. Sesin oluşumunda dişlerin de fonksiyonu olduğu için, temiz ve bakımlı dişlerin sesin güzelleşmesine katkıda bulunacağına işaret ediliyor.
  - Niçin sararmış dişleriniz i!e huzuruma giriyorsunuz? Misvak kullanınız! Bu hadis-i şerifte ağız ve diş bakımı yapmayanlara bir azarlama var. Kendilerine zarar verdikleri gibi, çevredeki kimseleri de kötü görünüşleri ve ağız kokularıyla rahatsız edeceklerine işaret ediliyor.
  - Şu dört şeypeygamberlerin sünnetlerindendir: Sünnet olmak, koku sürünmek, misvak kullanmak, evlenmek.
  Peygamberler insanlığın rehberleridir. Peygamber Efendimizden önceki peygamberlerin de ağız ve diş bakımına önem verdikleri, misvak kullandıkları ifade ediliyor.
  - Misvak ve cuma guslü her Müslüman için gereklidir.
  MİSVAK VE KULLANIMI
  - Misvak kullanmadan uyumazlardı.
  - Uyudukları zaman misvak başuçlarında bulunurdu. Uyandıkları zaman da ilkönce misvak kullanırlardı.
  - Misvakı enlemesine kullanır, suyu emerek içerlerdi. Üç defa nefes alır ve derlerdi ki: Bu türlü içmek daha iyi, hazmı daha kolay ve sıhhate daha uygundur.
  - Aişe (r.a.) şöyle demiştir: "Peygamber (s.a.v.) evine girdiği zaman ilk yaptığı iş, misvak ile dişlerini temizlemek olurdu"
  - Ebu Musa şöyle dedi "Ben Peygamber'in huzuruna girdim, misvağın bir ucu dilinin üzerinde bulunuyordu."
  - Rasulullah (s.a.v.) hiçbir namaza misvak kullanmadan çıkmazdı.
  - Rasulullah (s.a.v.) geceleyin teheccüd namazı kılmak için kalktığı zaman ağzım misvak ile ovalardı.
  - Rasulullah (s.a.v.) geceleri iki rekatta bir selam vererek teheccüd namazı kılar ve her selam verişinde misvak kullanırdı.
  - Abdullah ibni Abbas (r.a.), şöyle anlatmıştır:
  Bir gece Peygamber'in (s.a.v.) yanında kaldım. Peygamber gecenin sonuna doğru kalkıp dışarı çıktı, semaya baktı, sonra Al-i imran süresinin şu ayetlerini okudu:
  "Hakikat, göklerin ve yerin yaratılışında, gece ile gündüzün birbirleri ardınca gelişinde temiz akıl sahipleri için ibret verici deliller vardır. Onlar ayakta iken, oturur iken, yanları üstünde yatar iken hep Allah'ı hatırlayıp anarlar ve göklerin, yerin yaratılışı hakkında inceden inceye düşünürler. Şöyle derler: Ey Rabbimiz, sen bunları boşuna yaratmadın. Sen pak ve münezzehsin. Bizi ateşin azabından koru."
  Sonra eve döndü, misvaklandı ve abdest aldı. Sonra kalkıp namaz kıldı, sonra yattı. Sonra kalkıp tekrar dışarı çıktı ve semaya nazar etti. Yine bu ayetleri okudu. Sonra döndü, tekrar misvaklandı ve abdest aldı. Sonra kalkıp namaz kıldı.
  Resulullah (s.a.v.) Efendimizin misvakla ilgili emir ve tavsiyeleri şöyle:
  - Ümmetimi meşakkate düşürmüyor olsaydım, onlara her namazın önünde misvakı emrederdim.
  - Ümmetime zorluk vermemiş olsaydım, her abdestte misvak kullanmalarım emrederdim.
  - Oruç tuttuğunuzda sabahleyin misvak kullanın, lakin okşama doğru kullanmayın. Akşam üzeri iki dudağı kurumuş oruçlu bir kimse için misvak uygun olmaz. Zira o kurumuş dudaklar kıyamet gününde gözü önünde bir nur olacaktır.
  - Sizden biri gece namaz kılmak için kalktığında misvak kullansın. Zira bir kimse namazında Kur'an okurken bir melek ağzım onun ağzına dayar ve o kimsenin ağzından bir şey çıkmaz ki, o meleğin ağzına girmiş olmasın.
  - Sizin ağızlarınız Kur'an için yollardır. Onları misvakla temizleyin.
  - Misvak kullanınız. Zira misvak ağzı temizleyen ve rabbi razı eden bir alettir. Cebrail her gelişinde bana misvak kullanmayı tavsiye etti. Öyle ki, bana ve ümrnetime farz kılacağından korktum. Ümmetime zorluk vereceğinden korkmamış olsaydım misvak kullanmalarım farz kılardım. Ben o kadar çok misvak kullanırdım ki, dudaklarıma iz yapmasından ve dişlerimin aşınacağından korkardım.
  - Bana misvak kullanmak o derece emredildi ki, bu konuda bana bir vahiy gönderileceğini sandım.
  - Ben, misvak kullanmakla o derece emredildim ki, üzerime farz kılınacağından korktum.
  - Cebrail misvak kullanmayı bana o kadar tavsiye etti ki, azı dişlerimden endişe ettim.
  - Misvak kullanarak kılınan namazın fazileti, misvak kullanmadan kılınan namazdan yetmiş kat fazladır.
  - Misvak kullanarak kıldığım iki rekat namazı, misvak kullanmadan kıldığım yetmiş rekat namaza tercih ederim.
  - Misvak olmadığında, parmak misvak yerine geçer.
  Hadis-i şeriflerde ağzın her zaman temiz tutulması gerektiğim anlıyoruz. Misvak olmadığı zaman başka bir şeyle de bu temizliğin yapılabileceği ifade ediliyor. İmkanların ve araçların çok fazlalaştığı günümüzde bile toplumlar ağız ve diş sağlığına gereken önemi vermiyorlar. Resulullah (s.a.v.) Efendimizin uygulamalarının ve tavsiyelerinin ne kadar ne kadar güzel ve her zaman geçerli olduğunu görüyoruz.


  alıntıdır.
 9. 9
  Zeytin kardeş,misvağımın iyi olduğundan değil dişlerimde tel takılı olduğu için fazla engebeli olduğundan dolayı dökülüyor heralde.Ben ne kadar ağzımda tel olduğunu untsam da sizinkiler gibi normal değil malesef.Bu yüzden ip ve misvak sizin için daha iyi tabii ki.Allah razı olsun hepimizden 10. 10
  Zeytin kardeş,Allah senden razı olsun.Gerçekten çok sağol.Daha önce hiç kullanmadım ama en kısa zamanda bir tane alıp kullanacağım inşAllah.Bitebilen bir şey olduğunu da ilk sizden duyuyorumŞimdiki diş hekimleri neden tavsiye etmiyorlar bu kadar faydası olmasına rağmen,anlamıyorum.Benim dişlerimde de çok sızı var,umarım faydasını görürüm.Selam ilekalın... 11. 11

  Cevap: misvak kullanan var mı?

  Elhamdulillah Kullanıyorum, Mürşidim vesilesi ile bu sünneti yaşamaya başladım.. Gavsi Sanı hz.'leri farza durmadan evvel cemaate dönerek dişlerini göstere göstere Misvaklar ki böyle yapınız diye.. Hal sahibi Kamil veliler böyledir, kal ile değil hal ile yaşarlar ve anlatırlar...


  Muminem Cevap: misvak kullanan var mı?

 12. 12
  Allah senden de razı olsun Meryem Azra.bende yeni kullanmaya başladım .en kısa zamanda almanı tavsiye ederim.dişlerimi tertemiz yaptı.alırsan iyi olanını al .selametle kal inşaallah. kaside kardeşim ne mutlu size.siz de selametle kalın inşaallah. 13. 13
  Prof. Dr. Faruk Beşer hocadan misvak hakkında önemli değerlendirmeler...

 14. 14
  Bİ ara sÜreklİ kullaniyordum yenİlemem gerektİ almadim bİ daha .. Fazla bastirmayin kardeŞler aŞinma yapiyor.. Sanirim benİm Ön İkİ dİŞİmde buu yÜzden aŞinma oldu .. Sararmaya İİ gelİyormisvak kullananlar,  misvak kullananların yorumları,  misvak kullanan yorumları,  misvak kullanan var mı,  misvak kullananlad