Yemek Tarifleri ve Ana Yemekler Forumundan En sağlıklı iftar menüleri Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  En sağlıklı iftar menüleri

  Reklam
  Ramazanda ne yapabilirim diye endişe etmeyin...


  Ramazan, uzun bir aradan sonra yaz sıcağına denk gelmeye başladı. Biz de yeme-içme uzmanlarından ve diyetisyenlerden oluşan jüri üyelerimize “Bu yıl Ramazan’da iftar yemeği olarak ne seçmek gerek?” diye sorduk
  Çorba
  İftar vaktinin vazgeçilmezi çorbalar yaz sıcağına rağmen yine sofranın başköşesinde. Mercimek çorbası jüri üyelerimizden Ayşe Tüter, İnci Özsöz, Ender Saraç ve Banu Kazanç’ın tavsiyesi. Yasemin Soysal ve Nadire İçkale yuvalama çorbasını, Gamze Bursa domates çorbasını, Hasan Açanal domates veya şehriye çorbasını, Semih Somer ise yoğurt çorbasını öneriyor. Zaten Türk mutfağının çeşidi en bol besinlerinden olan çorba, top atıldığı anda hazır oldu mu başka bir şeye gerek kalmıyor… Sıvı alımına destek oluyor ve vücuda faydalı. (Aldığı oy: 9)
  Zeytinyağlılar
  Binbir çeşidiyle zeytinyağlılar, yaz aylarının hem en lezzetli hem de en sağlıklı yemeklerinden. Özellikle Ege mutfağında çok fazla bulunan zeytinyağlı yemeklerden Ayşe Tüter’in favorisi, vitamin deposu enginar, Hasan Açanal’ın tercihi taze fasulye. Vedat Başaran ise zeytinyağlı bamyayı öneriyor. Bunun yanında barbunya, semizotu, kabak da zeytinyağlı olarak tercih edebileceğiniz sebzelerden. Zeytinyağlıları pişirmek için bir de mutfak sırrı; zeytinyağlı yemeğinizi kendi tenceresinde soğutursanız lezzeti daha da artıyor. (Aldığı oy: 4)
  Güllaç
  İftar sofrasını lezzeti ve görüntüsüyle bambaşka bir keyfe dönüştüren güllaç, Ramazan ayının vazgeçilmezlerinden. Jüri üyelerimizden Gamze Bursa, Semih Somer ve Ayşe Tüter, her iftar sofrasında mutlaka güllaç bulunması gerektiğini söylerken, İnci Özgöz “Cevizli ve narlı güllaç, Ramazanı çağrıştıran en önemli tatlıların başında gelir,” diyor. Sakızlı, gül suyu katılmış, narlı, cevizli, fındıklı, fıstıklı seçenekleriyle güllacı pişirmesi ayrı, yemesi ayrı bir keyif. Üstelik tatlılar arasında en sağlıklı olanlarından. (Aldığı oy: 4)
  Izgara et
  Uzun süre aç kaldıktan sonra hem hafif hem de besin değeri yüksek yemekler tüketmekte fayda var. Izgara et de bunların arasında. Nadire İçkale, Banu Kazanç ve Ayşe Tüter de et önerirlerken, Ender Saraç “Yağsız ızgara köfte de yiyebilirsiniz,” diyor. (Aldığı oy: 4)
  Zeytin ve Hurma
  İftarı bir adet zeytin veya hurma ile açmanın vücuda özellikle sindirim için büyük faydası olduğu söylenir. Hasan Açanal bol kekikli zeytin salatasını, Vedat Başaran da tüm hurma ve zeytin seçeneklerini öneriyor. İnci Özgöz ise iftariyelik olarak zeytin ve hurma öneriyor. (Aldığı oy: 3)
  Balık
  İftar mönülerinin klasikleri arasında sayılamaz ama iftarda balık yemenin son derece sağlıklı olduğu kesin. Jüri üyelerimizden Banu Kazanç, haftada bir gün mutlaka tüketilmesi gerektiğini belirtirken, Ender Saraç özellikle kâğıtta levreği tavsiye ediyor. (Aldığı oy: 2)
  Karnıyarık
  Onca saatlik açlıktan sonra her zaman hafif yemekler seçmek mümkün olmayabilir. Salça, patlıcan ve kıymanın müthiş birleşimi olan Türk mutfağının en lezzetli örneklerinden karnıyarık, Gamze Bursa ve Semih Somer’in de önerisi. (Aldığı oy: 2)
  Omlet ve Menemen
  Yumurta beyazı ağırlıklı, maydanozlu, tuzu az olduğu için tercih edilen lor peynirli omlet Ender Saraç’ın özel iftar menüsünde önemli bir yer tutuyor. Bir diğer jüri üyemiz Vedat Başaran ise domatesli ve peynirli bir menemeni tavsiye ediyor. (Aldığı oy: 2)
  Pide
  Jüri üyelerimizden Banu Kazanç’ın da tavsiye ettiği pideden İnci Özgöz “Ramazanın kokusu,” diye bahsediyor. Sofraya gelen sıcacık bir pide her yemeği sultanlara layık hale sokuyor; fırın önünde en sıcağı için beklediğiniz her dakikaya değiyor. (Aldığı oy: 2)
  Hasan Açanal (Gastronomi uzmanı)
  Domates veya şehriye çorbası
  Nar ekşili zeytin salatası
  Zeytinyağlı taze fasulye
  Piliç külbastı
  Vedat Başaran (Feriye Lokantası’nın işletmecisi ve şefi)
  Hurma veya zeytin çeşitleri
  Domatesli ve beyaz peynirli menemen
  Zeytinyağlı bamya
  Yaz güveci
  Gamze Bursa (Yemek stilisti)
  Et suyuna domatesli şehriye çorbası
  Karnıyarık
  Pilav
  Güllaç
  Nadire İçkale (İşkadını)
  Yayla çorbası
  Yuvalama çorbası
  Hafif et yemeği
  Banu Kazanç (Diyetisyen)
  Mercimek, domates, yayla veya şehriye çorbası
  Bir gün balık, bir gün et, iki gün tavuk
  Yoğurt ve meyve
  Pide ya da pilav
  Zeytinyağlı
  İnci Özgöz (Leziz dergisi Genel Yayın Yönetmeni)
  Hurma, zeytin, peynir çeşitleri, bal, reçel çeşitleri ve pide
  Mercimek çorbası
  Su böreği
  Güllaç
  Ender Saraç (Diyetisyen)
  Izgara yağsız köfte
  Erişteli, sulu, yeşil mercimek
  Yumurta beyazı ağırlıklı maydanozlu, lorlu omlet
  Kâğıtta levrek
  Semih Somer (Mutfak Dostları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi)
  Yoğurt çorbası
  Karnıyarık
  Güllaç
  Pilav
  Yasemin Soysal (Düşünce Gücü ile Zayıflama kitabının yazarı)
  Yuvalama çorbası
  Öğretmen kebabı
  Cacık
  Pilav
  Ayşe Tüter (Yemek yazarı)
  Mercimek çorbası
  Izgara ya da sote et
  Zeytinyağlı enginar
  Güllaç


  Paylaş
  En sağlıklı iftar menüleri Mumine Forum

iftar menüsü örnekleri,  ayşe tüter,  iftar menü örnekleri,  yuvalama çorbası,  iftar menüsü örneği,  örnek iftar menüsü,  ayşe tüter yemek tarifleri