Dualar / Yakarışlar ve Alıntı Dualar Forumundan Sıkıntılarda Okunacak Dua Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Sıkıntılarda Okunacak Dua

  Reklam
  Sıkıntılarda Okunacak Dua

  Allah insan için dâima hayırlısını takdir eder. Ancak insan bazan bu takdire nefsini zor razı eder, hattâ şikâyette de bulunur. Hakkında hayırlı olmayanı bile istemeye meyleder.
  Bu sebeble insan, mâruz kaldığı sıkıntılı takdirlere nefsinin isyan etmeyip itaat etmesi için duâ etmeli, hakkında hayırlısını dilemelidir.
  Peygamberimiz böyle sıkıntı içinde kalan kimseye duâ tavsiye buyurmuştur. Onu okumalı, Allah’a teslim olmalıyız. Duâ şöyledir:

  “Bismillâhi alâ nefsî ve mâlî ve dînî. Allahümme raddınî bi-kadâike ve bârik lî fîmâ kuddire lî, hattâ lâ uhibbe ta’cîle mâ ahhartehu ve te’hîra mâ acceltehu.”
  “Allah’ım, senin ismine, malımı, dinimi ve nefsimi emanet ediyorum. Allah’ım, hükmüne beni razı kıl, kaderimde olanı bana mübarek kıl ki, te’hir ettiğinin acelesini, acele ettiğinin de te’hirini istemeyeyim. Nefsimin isyanını önle, teslimini sağla.”
  Evet, nefis kaderin takdîrini bazan beğenmiyor, değiştirmek istiyor, yahut daha iyisinin takdirini arzuluyor. Böyle yersiz sıkıntının geldiği anlarda Allah’a yalvarmalı, hakkında hayırlısını takdir etmesini dilemeli, takdirine de nefsinin rıza göstermesini talep eylemelidir. Böyle bir teslimiyet, insan için huzur verici duâ şeklidir. Hakkında hayırlısını isteyen insan, kalbinde ve zihninde daha başka şeyler bekletmez, hayırlısını dilemiş olmakla huzur duyar, rahata erer.

  ....  Paylaş
  Sıkıntılarda Okunacak Dua Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Yüce mevlam sizden bin kere razı olsun kardeşim.çok güzel bilgiler bunlar.benim bu duayı çok okumam lazım.çünkü şu anda hamdolsun bir sıkıntım yok ama,bir şey olduğu zaman ufakta olsa kendime çok sıkıntı ve vesvese yapıyorum.bu şeytanın vermiş olduğu vesveseden en yakın zamanda kurtulmam lazım..müslümanda daima rabbe tevekkül vardır,ondan ne gelirse gelsin kabulümüzdür..allah sıkıntısı olan kardeşlerimin sıkıntılarını yok etsin amin..faideli paylaşım için teşekkür ederim sağolun........ 3. 3
  Amin inşallah.Peygamber Efendimizin güzel dualarından biri yanlış anlamdıysam.bir çoğumuzun ihtiyaç duyduğu bir dua gerçekten kaderimize razı olmak en güzeli çünkü nefsin istekleri hiç bitmiyo Allah'ım hepimize başta bana bu duayı diğer bütün duaları bol bol etmeyi nasip etsin ve duası makbul olanlardan eylesin inşallah..