islamda Aile ve Aile hakkında yazılar Forumundan Cennet annelerin ayagı altındadır Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Cennet annelerin ayagı altındadır

  Reklam
  Bugün kadın haklarının en fazla olduğu ülkelerde bile 18, 19. asra kadar; kadının ruhu var mı, insan sayılır mı, sayılmaz mı tartışmalarının yapıldığı bir realitedir. CENNET ANNELERİN AYAGI ALTINDADIR HADİSİ ŞERİFİYLE İslamiyet anne olmak haysiyetiyle kadına en büyük, en muhterem bir mevkii vermiştir.

  "Biz insana, ana-babasına iyiliketmesini tavsiye ettik. Annesi onu zahmetle taşıdı ve zahmetle doğurdu. Taşınması ile sütten kesilmesi, otuz ay sürer. Nihayet insan, güçlü çağına erip kırk yaşına varınca der ki: Rabbim! Bana ve ana-babama verdiğin nimete şükretmemi ve razı olacağın yararlı iş yapmamı temin et ...." (Ahkaf Suresi / 15

  Bir gün ResulullahA bir kimse gelir ve sorar:
  - Benim kendisine hizmet ve ülfet etmeme, insanlar içinde en layık ve en haklı olan kimdir? Resulullah efendimiz:
  - Anandır.
  - Sonra kimdir?
  - Sonra anandır.
  - Sonra kimdir?
  - Sonra anandır, buyurdular. O zat gene :
  - sonra kimdir, deyince Peygamber Efendimiz buyururlar:
  - Sonra babandır.

  Bu hadiste, anaya ihsanın üç kere tekrar olunması, ananın evlat üzerinde, babanın üç misli iyilik ve ihsan hakkı oılduğunu ifade eder. Bunlar, hamilelik yorguluğu, doğurma eziyeti, ve emzirme ye karşı sayılabilinir.

  Anne günah olan bir şeyi emretmedikçe itaat etmek vacipdir. Hatta onun iznini almadan gönüllü olarak cihada katılmak bile caiz değildir. Hatta Resulullah bu durumda olanları geri çevirmiş izin almalarını istemiştir.

  Oğul nafile namaz kılarken, annesi kendisine seslense, ona eziyet vermemek için namazı bozması gerekir. Hatta bazı Şafii alimleri, farz olsun nafile olsun mutlaka namazı bozmak gerektiğini genel bir kaide olarak kabul etmişlerdir.

  Görüldüğü gibi, kız ve kadınlara değer vermeyenler, Müslümanlığı bilmeyen kimselerdir. Müslüman, dinini iyi öğrenip kadına layık olduğu değeri vermelidir!


  Paylaş
  Cennet annelerin ayagı altındadır Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Iste sana yakisan baslikta buydu bacim..Allah razi olsun..cennet analarin ayagi altindadir insa,  cennet analarin ayaklari altindadir insa,  insa cennet analarin ayagi altindadir,  cennet analarin ayagi altindadir haqqinda insa,  cennet analarin ayaqlari altindadir insa,  cennet analarin ayaqlari altindadir movzusunda insa,  cennet analarin ayagi altindadir haqqinda inşa