islamda Aile ve Aile hakkında yazılar Forumundan Erkeğin hanımına karşı davranışları nasıl olmalı? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Erkeğin hanımına karşı davranışları nasıl olmalı?

  Reklam
  Hanımının güzel huylu olmasını istiyen, önce kendisi güzel huylu olmalıdır! Kur'ân-ı kerîmde, insana gelen musîbetlerin, günâhları sebebiyle geldiği bildirilmektedir. O hâlde, dinimizin emîr ve yasaklarına riâyet eden, hanımı ile iyi geçinir. Fudayl bin İyâd hazretleri buyuruyor ki: “Dine uygun olmıyan bir iş yaptığımı, hanımımın huysuzluğundan anlardım. Hemen o işime tevbe ettiğim zaman, hanımımın huysuzluğu da giderdi. Böylece tevbemin kabûl edildiğini de anlardım.”
  Aliyy-ül Havas hazretlerine hanımı küsmüştü. Hanımı, kocasına muhalefet etmek için ayrı testi, ayrı bardak kullanıyordu. Aliyy-ül Havas hazretleri, birgün yanlışlıkla hanımının testisinden su içince, hanımı hemen testiyi kırmıştı. Hazret, "Testiyi niçin kırdın?" bile dememiş, hiçbir şey olmamış gibi davranmıştı.
  Osman el-Hattâb hazretlerinin komşusu, Nureddîn Şunî efendi anlatır: Bir gece dışarı çıktım eski bir hasıra sarılı birinin dışarıda yattığını görüp “Sen kimsin, burada niçin yatıyorsun?” dedim. “Komşu ben Osman el-Hattâb'ım. Oğlumun annesi, beni evden kovduğu için sokağa çıktım, onun kızgınlığı gidinceye kadar burada yatmaya karar verdim.” dedi.
  İbni Ebil Hamayil-i Sevrî hazretlerinin hanımı huysuzdu. Kocasına ağzına geleni söyler, onu rahat bırakmazdı. Yine birgün hanımının yaptığı huzûrsuzluktan kurtulmak için uçarak kaçmıştı. Hanımı arkasından bakıp, “Hele şuna bak, uçup kaçmakla elimden kurtulacağını sanıyor.” diye söylenmişti. Bizim gibilerin uçması mümkün olmıyacağına göre, kaçmak sûretiyle kavgadan, münakaşadan uzak durmaya çalışmalıyız. Haklı olduğumuzu isbâta kalkışmamalıyız! Hadîs-i şerîflerde buyuruldu ki:
  “Bir mü'min, hanımına kızmasın! Kötü huyu varsa, iyi huyu da olur.” (Müslim)
  “Kadın, zayıf yaratılışlıdır. Zayıflığını susarak yenin! Evdeki kusûrlarını görmemeye çalışın!” ‘(İbni Lâl)
  “Müslümanların îmân yönünden en üstünü, ahlâkı en güzel olanı, hanımına, en iyi, en lütufkâr davranandır.” (Tirimizî)
  “Müslümanların en iyisi, en faydalısı, hanımına en iyi, en faydalı olandır. Sizin aranızda hanımına karşı en iyi, en hayırlı, en faydalı olan benim.” ([Nesâî)
  “Kadınlarınıza eziyet etmeyin! Onlar, Allahın sizlere emânetidir. Onlara yumuşak olun, iyilik edin!” (Müslim)
  “Hanımına güler yüzle bakan erkeğin defterine bir köle âzâd etmiş sevâbı yazılır.” (R. Nâsıhîn)
  “Hanımının ve çocuklarının haklarını îfâ etmiyenin namazları, orucları kabûl olmaz.” (Mürşid-ün-nisâ)
  “Haksız olarak hanımını dövenin, Kıyâmette hasmı ben olurum. Hanımını döven, Allah ve Resûlüne âsî olur.” (R.Nâsıhîn)
  Eve gelince hanımına selâm verip hâtırını sormalı, üzüntü ve sevincine ortak olmalıdır. Çünkü, o başkalarından ümitsiz ve yalnız kendisine alışmış bulunan dostu, dert ortağı, kendini neş'elendiricisi, çocuklarının yetiştiricisi ve çeşitli ihtiyâçlarının gidericisidir.
  “İyi kadınlar, Allaha itâ'at eder ve kocalarının haklarını gözetir. Kocaları yokken, onların nâmûslarını ve mallarını, Allahın yardımı ile korurlar.” (Nisâ 34)


  Paylaş
  Erkeğin hanımına karşı davranışları nasıl olmalı? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  çok güzel bilgiler.hadislerle ne güzelde anlatmışsınız,bu konu ve koca hakkı hususunda kardeşimle üzerinde durduğumuz bir mevzu.faydalı paylaşım için teşekkürler hasret kardeşim,allah sizden razı olsun...islamda erkegin kadina davranisi,  islamda erkeğin kadına davranışı,  islama gore erkegin kadina davranisi,  dinde erkegin kadina davranisi,  islamda kadına davranış,  kocayla nasıl geçinilir,  erkeğin kadına davranışları