islamda Aile ve Aile hakkında yazılar Forumundan Kadınlar Neden "Dırdır" Yapar Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kadınlar Neden "Dırdır" Yapar

  Reklam
  Kadınlar neden ''Dırdır'' yapar

  Erkeklerin genellikle “Dırdır” diye tabir ettiği, kadınların şikâyetleri birçok aile hayatına gölge düşüren ve evliliklerin sıcaklığını kaybetmesine sebep olan bir sorundur.
  Erkeklerin genellikle “Dırdır” diye tabir ettiği, kadınların şikâyetleri birçok aile hayatına gölge düşüren ve evliliklerin sıcaklığını kaybetmesine sebep olan bir sorundur.
  “Neden çöpleri dışarıya koymadın?” “Yarın çocukları sen okula bırakacaksın, annem bize gelmek istiyor, evde de hiçbir şey kalmamış”, neden…
  Şikâyetlerini dile getiren bayalar genellikle karşı tarafı adeta şikâyet yağmuruna tutarcasına konuyla alakalı veya alakasız sözlerle bazen karşı tarafın saldırgan bir hale gelmesini bile sağlayabilirler.
  Aile danışmanlık merkezlerine başvuran erkeklerin büyük bir bölümü eşlerinin çok şikâyet etmesinden veya kendi deyimleriyle dırdır yapmasından şikayetçi oluyorlar. Aslında bu sorun, birçok ailenin en büyük sorunudur da diyebiliriz. Ama acaba kadınlar neden dırdır yaparlar?
  Araştırmalar, ev kadınlarının çalışan kadınlardan çok daha fazla dırdır yaptığını gösteriyor. Ev hanımları gün boyu, çocukların bakımı, ev temizliği, ev alışverişi ve evdekilerin huzurunu sağlamak için gerekli diğer işlerle uğraşıyorlar dolayısıyla bir ev hanımı para dışında başka bir karşılığı da hak ediyor, örneğin en basitinden bir teşekkür, bir gül veya çok küçük bir yardımlaşma, diğer bir deyimle, birçok erkeğin hiç yapmadığı bir şey. Bunun çok basit ve gereksiz olduğunu düşünebilirsiniz ama emin olun çok gerekli ve etkili olacaktır.
  Erkeklerin aslında çok karmaşık olayları çözmekten hoşlandığını biliyor muydunuz? Birçok erkek, zor sorunların çözülmesi için çaba harcamaktan zevk alıyor. Belki de bu nedenle, bir teşekkür etmek veya biraz yardım etmeği bu sorunun çözümü için yetersiz buluyorlar.

  Erkeklerin dikkatine:
  Aslında kadınların dırdır yapmasının bir sebebi de erkeklerdir. Kadınların şikâyet etmesi hiçbir zaman sebepsiz değildir, mutlaka o şikayetlerin arkasında bir rahatsızlık vardır, bir erkek olarak eşinizin neden rahatsız olduğunu teşhis edene kadar onun dırdırlarını sabırla dinlerseniz çok kısa bir sürede bu şikayetlere de bir son verebilirsiniz. Bazen kadınların şikâyetleri onların konuşmak isteğinden kaynaklanabilir, bazen de çok küçük bir yanlış anlama veya işlerin verdiği yorgunluk buna sebep olabilir ama eşinizin şikâyetlerini sabırla dinleyip onun bu şikâyetlerinin nedenini bulmak yerine bu şikâyetlerden kaçmayı seçerseniz emin olun, bu şikâyetler son bulmadığı gibi ilişkiniz de her gün biraz daha soğuyacaktır.

  Bir ipucu:
  Uzmanlar, kadınların dırdır yapmasının onların biyolojik bir özelliği olduğunu söylüyorlar diğer bir deyimle erkek ve kadının beyin yapısı bu iki türün konuşma şeklinin farklı olmasına sebep oluyor.
  Beyinin sağ ve sol bölümünü birbirine bağlayan sinir dokuları kadınlarda erkeklere oranla yüzde on daha kalındır bu da kadınların beyninin iki bölümünün erkeklere oranla yüzde otuz daha fazla bağlantı kurmasını sağlıyor. Bu nedenle kadınlar, aynı anda beyinlerinin iki tarafını da kullanabiliyorlar bu da kadınların erkeklere oranla daha hazırcevap olmalarını, daha çabuk konuşmayı öğrenmelerini ve konuşurken başka işler de yapabilmelerini sağlıyor. Örneğin telefonla konuştukları anda televizyon seyredebilir, çocuklara bakabilir ve bir yandan da yemek pişirebilirler ama erkekler daha geç konuşmayı öğreniyorlar, daha az kelime biliyorlar ve iki işi bir arada yaptıklarında da genellikle birisinde başarısız oluyorlar. Diğer bir deyimle kadınlar kaç boyutlu ve erkekler sadece bir boyutludurlar.
  Kadınlar, her gün ortalama 6-8 bin kelime kullanırken erkekler sadece 2-4 bin kelime kullanıyorlar.
  Bu farkları bilmek, sağlıklı bir ilişki kurmanıza yardımcı olacaktır. Nasıl mı? Siz (kadınlar) dırdırcı olmakla suçlanmak istemiyorsanız ve sıcak yuvanıza kış soğuğunu getirmek istemiyorsanız aşağıda diyeceklerimizi dikkatlice okuyun. Siz (Erkekler) de aynı şekilde.

  1- Erkeklerle konuştuğunuzda sadece bir kanaldan girmeğe çalışın, örneğin eşinizin sadece bir davranışından rahatsız oluyorsanız sadece o davranışıyla ilgili konuşun, birkaç davranış değil. Bunun sebebi ise, birkaç davranış hakkında konuşmanız eşinizin savunma moduna geçmesine sebep olabilir. Böyle bir durumda, eşiniz, kişiliğini tehlike altında gördüğü için kendisini savunma ihtiyacı hisseder. Erkekler, her zaman kendilerini işe yarar faydalı ve güçlü görmek isterler, sizin ona aynı anda doğrulttuğunuz birkaç eleştiri, onun bu yönlerden eksik olduğu hissine kapılmasına sebep olabilir ve bu da onu çok fazla incittiği gibi, savunmadan başka bir şey yapmayacağı anlamına geliyor.

  2- Eşinizle konuşurken başka işler yapmayın, örneğin aynı zamanda bulaşık yıkamayın veya evi süpürmeyin. Söylemek istediğiniz şeyi direkt olarak söyleyin, erkekler aynı anda birkaç işe odaklanamadıkları için sizin kinayeli sözlerinizi anlamayabilirler. Eşinizle konuşurken bir kadınla konuştuğunuz gibi konuşmayın, kadınlar sizin sözünüzün arkasındaki şikâyeti görebilirler ama erkekler bunu yapamazlar bu yüzden dırdır yapmakla suçlanmak istemiyorsanız ve bir an evvel sorununuzun çözülmesini istiyorsanız aklınızdaki sorunu direkt olarak eşinizle paylaşmaya çalışın.

  3- Eşlerin konuşma zamanlaması çok önemlidir, argın yorgun eve giren eşinizle konuşmak istemeniz her ne kadar da mantıklı bir konuşmanız olsa, sizi istediğiniz sonuca ulaştırmayacaktır.

  4- Erkeklerin birçoğu kadınların şikâyetlerinin asıl sebebinin maddi sorunlar olduğunu zannediyor bu yüzden de kadının şikâyetleri arttıkça o da daha fazla bir maddi gelir elde etmek için daha fazla dışarıda kalıp çalışma ihtiyacı hisseder ve bunun sonucunda kendisini daha yalnız hisseden kadının şikâyetleri biraz daha artar ve kısa bir zaman içinde bu, içinden çıkılmaz bir sorun haline gelir.
  Bunun çözüm yolu ise şudur: Eşiniz eve geldiği zaman, onu bir süre rahat bırakın, dinlensin ve kaybettiği enerjiyi tekrar kazansın. Erkekler de eşleriyle konuşmak, onların sorunlarını dinlemek için bir vakit ayırmak zorundadırlar. Herhangi bir sebepten dolayı eşinizin şikâyetlerini dinlemek istemiyorsanız çok açık ama yumuşak bir şekilde bunu kendisine söyleyin, örneğin: Şimdi başım ağrıyor seni şimdi dinleyemem ama mümkün olan en kısa zamanda konuşalım.
  Kadınlar, için konuşmak erkeklerdeki cinsel istek gibi bir ihtiyaçtır dersek abartmamışızdır. Unutmayın ki kadınlar, konuştukları anda bütün sorunları unutabiliyorlar, bunu birçok erkek bilmiyor.

  5- Siz kadınlar, eşinizin sizi daha iyi dinlemesini istiyorsanız, onunla konuşurken ona hitap eden cümleler yerine kendinize hitap eden cümleler kullanmaya çalışın, “sen” kelimesi yerine “ben” kelimesini kullanmaya çalışın. Örneğin: “sen benimleyken başka yerdesin” yerine “kendimi çok yalnız hissediyorum”, “bütün sorumlulukları bana yüklemişsin” yerine “bütün işleri yalnız başıma yapamıyorum”, “beni anlamıyorsun” yerine “beni anlamadığını düşünüyorum” diyebilirsiniz.

  6- Size çok saçma gelebilir ama bazen kadınlar şikâyet etmeği bir tür yaklaşım aracı olarak da kullanabilirler. Örneğin daha önce sadece bir defa eşine alışveriş yapması gerektiğini söyleyen bir kadın, eşi evden çıkarken, şöyle diyebilir: “Alışveriş yapmayı unutma, bak bu kaçıncıdır söylüyorum, sakın unutma.” Ama erkeklerin hemen hemen hepsi bunu bir dırdır olarak algılar ve çok basit görünen bu cümle, bir kavganın başlangıcı olabiliyor. Aynı bayan bu şekilde söylerse hiçbir sorun yaşanmayacaktır: “İşinin yoğun olduğunu biliyorum ama işten dönerken yol üstünde bunları da alır mısın? Unutmayacağını biliyorum.”

  7- Kadınlar genellikle şikâyet ettiklerinde sadece sorunlarının dinlenmesini istiyorlar ve çoğu zaman bir çözüm bulmak için konuşmuyorlar ama erkekler tabiatlarının gereği, her sorun için bir çözüm aradıklarından, anında kadınlarının şikâyetleri için çözüm yolları üretmeğe başlıyorlar ve anında eşlerinin bu çözüm yollarını uygulamaları gerektiğini ve bu çözümleri sundukları için kendilerine teşekkür edilmesini bekliyorlar. Ama bazen de kadınlar da gerçekten bir çözüm yolu bulmak için konuşuyorlar bu nedenle kadınlar, konuşmadan önce eşlerinden tam olarak ne beklediklerini belirtirlerse her defasında aynı sorunu yaşamazlar. Üzgünüm ama tek yolu budur (en azından ilk yıllarda).

  8- Dırdır yapmak, aranızdaki sevginin pekişmesine yönelik hiçbir yardımı olmadığı gibi bu sevginin bir numaralı düşmanıdır da, dolayısıyla karşılıklı anlaşmanın yollarını öğrenmek ve bu şekilde anlaşmaya çalışmak her ikiniz için de daha iyi olacaktır.

  Çeviri/Zehranet
  Paylaş
  Kadınlar Neden "Dırdır" Yapar Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Allah c.c razı olsun önemli bir konuya değinmişşsiniz bilgilendirme güzelkadın dırdırı ile ilgili sözler,  dır dır eden kadın,  kadinlar neden dirdir eden,  kadınlar neden dırdır yapar,  kadınların dırdırı ile ilgili sözler,  dırdır yapmak,  dırdır eden kadın